W poście na blogu Facebooka korporacja zapowiedziała wycofanie się z rozpoznawania twarzy na zdjęciach i filmach. Usunięte zostaną także zgromadzone do tej pory dane na ten temat.

Facebook deklaruje, że wyłączenie algorytmu rozpoznawania twarzy to element szerszego zabiegu, który firma chce zastosować w swoich produktach. Przypomnijmy, że teraz grupa Facebooka to Meta, więc chodzi właśnie o ich usługi.

Do tej pory osoby korzystające z Facebooka miały możliwość włączenia opcji automatycznego rozpoznawania swojej twarzy na zdjęciach i filmach. Teraz funkcja zostanie jednak wyłączona, a użytkownicy i użytkowniczki nie będą rozpoznawani automatycznie na zdjęciach. Usunięty zostanie także mechanizm, który to umożliwiał.

Facebook wyłącza automatyczne rozpoznawanie twarzy

Co ciekawe, podobno aż 1/3 osób korzystających na co dzień z Facebooka zdecydowała się włączyć na swoich kontach mechanizm automatycznego rozpoznawania twarzy. Usunięcie algorytmu z serwisu oznacza, że dziecko Marka Zuckerberga pozbędzie się aż ponad 1 miliarda indywidualnych wzorów rozpoznawania twarzy.

Opcja automatycznego rozpoznawania twarzy dawała użytkownikom i użytkowniczkom możliwość bycia poinformowanym jeśli sztuczna inteligencja Facebooka stwierdziła, że ich twarze mogą być widoczne na udostępnianych w serwisie zdjęciach. Z funkcji mogły skorzystać też osoby niewidome i niedowidzące, które mogą mieć problem z rozpoznaniem takich detali na zdjęciach. To nie będzie już jednak możliwe.

Meta nie rezygnuje jednak całkowicie z technologii rozpoznawania twarzy. Będzie ją dalej wykorzystywać m.in. do weryfikacji tożsamości czy też do zapobiegania oszustwom i podszywaniu się pod inne osoby. Gigant twierdzi, że funkcja może być przydatna, m.in. pod kątem ochrony prywatności, ale teraz to głównie od użytkowników i użytkowniczek ma zależeć to, do jakich celów będzie wykorzystywane rozpoznawanie twarzy.