Facebook zabiera się za kolejną rewolucję związaną z prywatnością, ale niekoniecznie w sposób, który przypadnie użytkownikowi do gustu. Facebook Dating będzie wymagało od nas weryfikacji wieku, poprzez skan dowodu osobistego. Hackerzy lubią to.

Reklamy na Facebooku od 2015 roku wymagają zweryfikowania tożsamości w szczególnie wrażliwych dziedzinach takich jak polityka czy tematy społeczne. Powód nie jest tajemnicą – to właśnie reklamie na Facebooku przypisuje się przecież wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czy wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Mniej więcej od tego momentu, większość reklamodawców ze wspomnianych dziedzin, musi przesłać skan swojego dowodu osobistego do weryfikacji. Podobną drogą poszedł niedawno Instagram, który również coraz częściej wymaga weryfikacji wiekowej swoich użytkowników.

Facebook

Weryfikacja tożsamości nie jest niczym nowym, czyli randki tylko pełnoletnich

Facebook Dating to nadal świeży produkt od firmy Meta, chociaż ma sobą prawie 2 lata działania. W tym czasie trwały testy czy powinien być to ekosystem Facebooka, czy też odrębna aplikacja. Finalnie, została stara i sprawdzona koncepcja bycia jednym z wielu usług w obrębie Facebooka. O ile sama platforma jest dozwolona od momentu ukończenia 13 lat, najmłodsi mają być jeszcze lepiej chronieni przed treścią, której nie powinni wiedzieć. Randkowanie na Facebooku zostanie zatem tylko dla pełnoletnich, co daje promyk nadziei na poprawę bezpieczeństwa w internecie. Testy weryfikacji wieku trwają w Stanach Zjednoczonych.

Facebook

Nagraj swoje video selfie a Facebook oceni ile masz lat

Wszystko byłoby idealne, gdyby nie sama kontrowersyjna procedura weryfikacji wieku. Facebook współpracując z firmą Yoti, oprócz klasycznego skanu dokumentu, może poprosić Cię o… video selfie. Ma to rzekomo służyć dogłębnej weryfikacji czy podany w Twoim profil wiek, zgadza się ze stanem faktycznym. Technologia dostarczona od partnerów Facebook ma ocenić Twoje rysy twarzy, ale firma deklaruje, że nie ma służyć do rozpoznawania tożsamości, a jednie wieku. Jasne, Facebook, przecież nigdy nie doszło jeszcze do wycieku danych użytkowników ani żadnego skandalu z upublicznieniem danych wrażliwych. Oh, wait…

Facebook

Facebook deklaruje skuteczność weryfikacji wieku na 96% i zapowiada, że po udanych testach w USA, ruszą z ekspansją na cały świat. Brzmi wspaniale i zdecydowanie motywuje do tego, aby jak najszybciej doedukować się z zakresu bycia hackerem w internecie, bo szykują się owocne żniwa w zakresie danych osobowych. I mam szczerą nadzieję, że się pomylę w swojej ocenie.

Facebook nie będzie już ingerował w to, czy jesteś gejem, katolikiem czy prawicowcem