Ray tracing w smartfonach? Proszę bardzo! Poznajcie procesor Exynos 2200 od Samsunga.

Jeśli myślicie, że rozwój gier mobilnych osiągnął już maksymalny pułap to bardzo się mylicie. Kiedy wydawało się, że większej wydajności nie można mieć, Samsung pokazuje najnowszy procesor Exynos 2200, który zadebiutuje w tegorocznym smartfonie Samsung S22, na który czekają najbardziej gracze mobilni.

Pojawienie się aż tak wydajnego sprzętu w smartfonie, może przenieść samo urządzenie do grupy tych, które konkurują z konsolami przenośnymi. Samsung pokazał Exynosa 2200, czyli najnowszą odsłonę procka mobilnego. Co najciekawsze, procesor ten ma mieć największy wpływ na wydajność graficzną urządzeń, niż jakikolwiek układ wydany wcześniej przez południowokoreańską firmę.

R E K L A M A

Procesor Samsung Exynos 2200 i obsługa ray tracing

Exynos 2200 został wyprodukowany w 4-nanometrowym procesie z wykorzystaniem aż trzech rdzeni: Cortex-X2, Cortex-A510 i Cortex-A710. To jednak nie wszystko, bo w procku zastosowano układ graficzny od AMD, Xclipse pierwszy raz w historii mobilnych procesorów. To z kolei zapewni obsługę ray tracing w mobilnych grach. Coś, co do tej pory zarezerwowane było wyłącznie dla kombajnów graficznych w urządzeniach stacjonarnych.

Powyższy materiał pokazuje, że Samsung ewidentnie idzie w rynek rozrywki mobilnej, starając się przyciągnąć swoimi urządzeniami jak najwięcej graczy. Samsungi z seri S2X znajdują się jednak w szeroko pojętej grupie produktów premium, a ich cena jest dość wysoka. Pojawienie się tak wydajnego procesora, jakim jest Exynos 2200 może tylko podwnieść ceny jeszcze bardziej, co przełoży się na popyt nowych smartfonów producenta.

Samsung S22?

Na temat smartfona wiemy już całkiem sporo, a najważniejszą z nich jest pojawienie się tego samego aparatu, który miał miejsce w Samsungu S21. Tłumaczyć to można właśnie wprowadzeniem nowego układu, który pociągnie za sobą spore koszty. W S22 znajdziemy zatem 108 Mpx w kamerze głównej, 12-megapikselowa matryca do zdjęć szerokokątnych, 10 Mpx ze zbliżeniem 3x oraz 10 Mpx ze zbliżeniem 10x.

Procesor ma zostać użyty w Samsungu S22, który powinien zostać pokazany światu podczas eventu Samsunga w pierwszej połowie lutego 2022. Wtedy też poznamy jeszcze więcej szczegółów na temat układu Exynos 2200.