Urządzanie biura domowego to nic w porównaniu z tworzeniem przestrzeni biurowej, która będzie spełniać potrzeby wielu osób. Każde miejsce pracy powinno zapewniać możliwość dostosowani do indywidualnych preferencji i wymagań fizycznych. Jak uzyskać taki efekt przy tak dużej skali? Pomogą w tym nowoczesne ergonomiczne meble biurowe.

Ergonomia w pracy służy przede wszystkim temu, by zapewnić wszystkim pracownikom możliwość wykonywania swoich obowiązków w odpowiednich warunkach. Powinny być one sprzyjające zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ergonomia, jako dziedzina nauki zajmuje się przystosowywaniem narzędzi biurowych, mebli oraz przestrzeni pracowniczych do warunków psychofizycznych jednostki. Dlaczego to tak ważne? Zdrowie pracowników jest najważniejszym, ale nie jedynym powodem. Odpowiednie warunki pracy pozwalają bowiem zwiększyć wydajność i produktywność pracowników. Sprawdźmy więc, jakie meble pracownicze wybrać.

Ergonomia w miejscu pracy — jak ją zapewnić?

Stworzenie ergonomicznego biura to bardzo złożone zadanie. Taka jest też właśnie sama ergonomia — składa się na nią wiele czynników. Często mówiąc o takich stanowiskach pracy, myśli się jedynie o wygodnym krześle regulowanym i właściwej pozycji. To jednak jedynie ułamek tego, co wchodzi w skład odpowiednio przystosowanej przestrzeni pracowniczej. Aby zapewnić pracownikom środowisko sprzyjające ośmiogodzinnej, wydajnej pracy, należy zwrócić uwagę na znacznie więcej kwestii.

R E K L A M A

Oczywiście najważniejsze jest samo stanowisko pracy. W jego skład powinno wchodzić wcześniej już wspomniane krzesło regulowane oraz biurko z regulacją wysokości. To pozwoli przyjąć pracownikowi odpowiednią postawę podczas wykonywania obowiązków przy komputerze. Kolejną kwestią jest akustyka. Szerzące się po biurze dźwięki mogą być niezwykle rozpraszające – szczególnie jeśli mowa o open space. Tutaj egzamin zdadzą specjalne ścianki wygłuszające oraz inne podobne elementy wyposażenia.

Nie można zapomnieć też o oświetleniu. Ma bowiem ogromny wpływ na komfort pracy oraz poczucie zmęczenia. Światło nie może być przede wszystkim zbyt ostre. Jego barwa zaś powinna przybierać odcień neutralny. Zimne byłoby drażniące, ciepłe mogłoby pobudzać senność.

Funkcjonalne meble do biura — jakie wybrać?

Wybór odpowiednich mebli to klucz do stworzenia funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni biurowej. Pytanie tylko, jakie meble sprawdzą się najlepiej? Tutaj odpowiedź jest dość prosta. Takie, które można dostosować do indywidualnych preferencji ich użytkownika. Tym samym w biurach egzamin zdadzą przede wszystkim meble regulowane.

Nowoczesne biurka z regulacją wysokości to jedna z najlepszych biurowych inwestycji. Umożliwiają ustawienie wysokości blatu do własnych potrzeb, a dodatkowo pozwalają zarówno na pracę w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co jest dużym plusem. Przy wyborze mebli do biur warto kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Dlatego też najlepiej postawić na biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu. Są znacznie wygodniejsze niż klasyczne biurka z regulacją manualną.

A co z siedziskami? Czy zwykłe krzesła obrotowe to dobry wybór? Niekoniecznie — należy bowiem zwrócić uwagę na znacznie więcej kwestii niż samą regulację góra-dół. W przypadku klasycznych krzeseł istotne jest także profilowanie oparcia oraz siedziska, a także rozmieszczenie podłokietników oraz sterowanie poziomem nachylenia. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się także krzesła aktywne, które sprawdzają się zarówno do pracy w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Są to na przykład stołki balansujące, które dbają o to, by podczas siedzenia cały czas przyjmować prawidłową postawę w naturalny sposób.

Aktywne biuro — czyli moc pracy w ruchu

Obecnie coraz więcej mówi się o zbawiennym wpływie aktywności fizycznej podczas pracy. Jak jednak właściwie być aktywnym, jednocześnie wykonując obowiązki przy komputerze? Dziś to nie problem! Aktywną postawę zapewniają specjalne przyrządy do ćwiczeń dostosowane do potrzeb biurowych. Wśród nich znajdziemy na przykład bieżnie biurowe, które ustawić można w dowolnym miejscu — przy biurku, czy w sali konferencyjnej. Dostępne są również rowery treningowe ze specjalnym siedziskiem. Można więc jednocześnie być w ruchu i pracować. Takie gadżety świetnie uzupełnią regulowane meble gabinetowe.

Gdzie kupić ergonomiczne meble biurowe?

Meble biurowe muszą nie tylko zapewniać ergonomię pracy, ale i być bardzo wytrzymałe i odporne na intensywną eksploatację. Dlatego też stawiajmy jedynie na solidne i profesjonalne wyroby. Jeśli chodzi o meble biurowe AJ Produkty to jeden z największych i najbardziej cenionych producentów w tej branży. Co więcej, firma specjalizuje się właśnie w meblach ergonomicznych. W sklepie internetowym znajdziemy duży wybór produktów, w tym systemy mebli biurowych oraz wysoce zaawansowane meble regulowane w wielu wariantach, w różnej kolorystyce oraz wykonane z różnych materiałów. Taki asortyment stwarza naprawdę mnóstwo możliwości.