Pierwsza runda została wygrana przez realme 9, ale to nie koniec. Runda druga porównania się zaczyna, a wraz z nią wojna na piksele.

Aby mieć pełen pogląd na porównanie, zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią porównania, gdzie zajrzałem głęboko w specyfikację podstawowych komponentów i poddałem te różnice pod test codziennej pracy, czy faktycznie te różnice są istotne. W tej części skupimy się na tym, co dla wielu jest najważniejsze, czyli aparaty.

R E K L A M A

Aparaty – mocna przewaga realme 9 4G

Patrząc na specyfikację obu urządzeń wprost, można odnieść wrażenie, że realme 9 4G miażdży swoją rozdzielczością matrycę 50Mpx z realme 9 5G. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana i nie zawsze taka oczywista. W tym wypadku jednak potwierdza tę regułę. Matryca 108Mpx ma więcej pikseli, jest w większym rozmiarze oraz oferuje pixelbinning 9w1 co przekłada się na świetne zdjęcia nawet po zmroku o zdecydowanie lepszej rozdzielczości i lepszych kolorach. Dodatkowo otrzymujemy kamerę szerokokątną jako dodatek. Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki, tak i w tym zestawieniu od czasu do czasu realme 9 5G generuje lepszy obrazek.

Różnice pomiędzy działaniem matryc i ich oprogramowaniu widać gołym okiem. Pomimo tylu podobieństw w oprogramowaniu, balans bieli, kontrast i tryb nocny dobierane są całkowicie w inny sposób.

Również zoom optyczny realizowany poprzez odczyt piksel do piksela jest inny, ponieważ w matrycy 108Mpx mamy w standardzie scalanie 9 pikseli w 1, co pozwala na zrealizowanie bezstratnego zoomu 3x. Matryca 50Mpx scala 4 piksele w 1, zatem realme 9 5G oferuje 2x zoom bezstratny.

Co mnie zaskoczyło to fakt, że matryce 16Mpx różnią się optyką w obu modelach i więcej światła dociera do wersji z modemem 5G. Czy to widać na zdjęciach? Nie za bardzo, chociaż jeżeli miałbym obstawiać to wybrałbym realme 9 5G. To, co jednak widać, to różnica w kącie widzenia kamer głównych. 108Mpx w realme 9 4G jest zauważalnie szersze niż 50Mpx w realme 9 5G.

Sieć – realme 9 5G

Nie mogę w tej ocenie pomiąć największej różnicy, która kryje się w nazwach obu urządzeń, czyli obsługiwana sieć 5G. To bardzo duża różnica, która przekłada się na 10x szybszy transfer danych. Pewnie w tym momencie myślisz sobie, że przecież nie potrzebujesz 20Gb/s do otwarcia strony. Z jednej strony prawda, z drugiej fałsz. 5G to również lepszy ping, czyli czas odpowiedzi serwera. To przekłada się na odczuwalne różnice w czasie otwarcia strony, ładowania filmów na YT w 60kl/s, czy ściąganiu najnowszej aktualizacji do gry. Diablo czy Genshin Impact to 13GB danych do ściągnięcia!

Peryferia – 1/1

realme 9 vs 9 5g 1

Próbowałem znaleźć różnice między dodatkowymi modułami w każdym z telefonów i nawet jeżeli producent nie wspomina w realme 9 5G o dwóch mikrofonach, to one tam są. Jedyną różnicą w peryferiach z zewnątrz to czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania, albo pod ekranem.  Wiem, że każdy z was ma różne przyzwyczajenia, zatem w tej części jest remis.

Werdykt

realme 9 vs 9 5g 9

Czysta analiza za i przeciw wskazuje na realme 9 4G, którego również i zarekomendowałem bliskiej mi osobie. AMOLED, czytnik w ekranie, więcej RAMu i lepsze aparaty to wystarczająco dużo argumentów przeciwko lepszej wydajności i 5G. Niestety analizę za i przeciw musi każdy przeprowadzić pod swoim kątem. Jeżeli więcej grasz, a zdjęcia nie są dla Ciebie istotne, być może model 5G będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.