Podobne przypadki nie zdarzają się zbyt często. Twórcy „FIFA 22” zbanowali ostatnio ponad 30 tysięcy osób. FIFA Direct Communication na Twitterze poinformowało o całej sytuacji, tłumacząc, że jest ona wynikiem niedopuszczalnych zachowań graczy. Konta zostały zablokowane na 7 dni, by uniemożliwić im udział w nadchodzącej lidze weekendowej Mistrzostw FIFA Ultimate Team.

Powodem owych banów jest exploit, o którym było głośno w ostatnim czasie. Błąd w grze umożliwiał graczom poddawanie meczów online bez ponoszenia porażki. Pozwoliło to tysiącom osób na uzyskanie wartościowych przedmiotów w grze bez żadnego wysiłku. Co ciekawe, sama luka była dostępna w „FIFA 22” już parę miesięcy przed premierą, co zostało zgłoszone twórcom. Mimo tego, zdecydowali się oni naprawić błąd dopiero, kiedy wywołał masowe poruszenie.

Nie do końca jasny jest też termin banów. Na Twitterze i w mailach wysłanych graczom widnieje informacja o 7-dniowym zawieszeniu, ale wielu z nich po odpaleniu gry widzi komunikat o blokadzie na 1000 dni. Nie wiadomo narazie, czy to tylko błąd wizualny, czy faktycznie EA Sports zablokowało konta na prawie 3 lata.

fifa 22 screenshot volta football

Kolejna aktualizacja FIFA 22

Na PC wprowadzono już także kolejną dużą aktualizację do najnowszej „FIFY”. Do najważniejszych zmian zdecydowanie należy zaliczyć poprawki sztucznej inteligencji. Zmniejszono skłonność zawodników broniących do nienaturalnych ruchów blokujących ataki przeciwnika. Piłkarze kontrolowani przez komputer mają też znacznie częściej popełniać faule.

Zmianie uległa też kolejność wykonywania rzutów karnych, ustalana w większości przypadków automatycznie. Teraz kolejka ma być układana przede wszystkim na podstawie statystyki rzutów karnych, a następnie siły strzału i wykończenia w przypadku spornych liczb. Ponadto poprawiono całą masę błędów wizualnych, które są już obecne w grze od samego początku, lub pojawiły się w poprzedniej aktualizacji.

Mimo szeregu problemów z rozgrywką, wydaje mi się, że „FIFA 22” zmierza mimo wszystko w dobrym kierunku. Najważniejsze błędy są poprawiane dość szybko, pomijając oczywiście fakt, że nie powinno być ich wcale. Nieco martwi mnie kwestia wspomnianych wcześniej banów. Pozostaje nam poczekać, trzymając kciuki, by konto żadnego z graczy nie zostało zablokowane na prawie 3 lata.