Ponad miesiąc mam okazję testować odkurzacz Dyson V12 Slim Absolute. Potrzeba testów tego urządzenia zrodziła się u mnie po testach Dysona V15, który sprawdzał się u mnie świetnie, jednak był za ciężki dla mojej dziewczyny. Jak na tym polu spisuje się V12 Slim Absolute i którego ostatecznie zdecydujemy się kupić, tego dowiesz się z tej recenzji.

Dyson V15 Detect – świetny odkurzacz, który chcę mieć

Dyson V12 Slim Absolute – opakowanie i zawartość

To druga w krótkim czasie recenzja odkurzacza Dyson, którą piszę więc naturalnie znajdzie się tutaj kilka odniesień do V15, zwłaszcza że sam tymi testami próbuję się przekonać, który z tych modeli jest dla mnie lepszy. V12 Slim Absolute to trochę skromniejsza wersja od tej testowanej przeze mnie poprzednio. Mimo to w ładnym kartonowym opakowaniu znajdziemy całkiem sporo dóbr wszelakich.

Dyson V12 Slim Absolute

Poza samym odkurzaczem i baterią znalazło się tu miejsce dla ładowarki i stacji dokującej do powieszenia odkurzacza. W kartonie znajdziemy także podręczny uchwyt do akcesoriów i same akcesoria. Są nimi końcówki szczelinowa, low-reach i combi, mini elektroszczotka zapobiegająca plątaniu oraz Podświetlana elektroszczotka Slim Fluffy™ i Elektroszczotka Motorbar™ do wszystkich rodzajów podłóg. Moim zdaniem to w zupełności wystarczający zestaw na start.

Dyson V12 Slim Absolute – wygląd i wykonanie

Dyson V12 Slim Absolute wygląda bardzo podobnie do V15. W stosunku do większego brata jest on lekko skrócony. By zmniejszyć gabaryty, a co za tym idzie wagę odkurzacza, zmniejszono między innymi pojemni na brudy. Z odkurzacza zniknął także element rozpoznawczy odkurzaczy spod znaku Dysona – spust. O ile testując poprzedni odkurzacz od tego producenta, myślałem, że się nie przyzwyczaję do ciągłego trzymania palca na przycisku, to tutaj denerwował mnie włącznik na górze i brakowało mi spustu z V15.

Dyson V12 Slim Absolute – wygląd i wykonanie

V12 Slim, podobnie jak V15, jest dość futurystyczna i również świetnie wykonana. Wszystko spasowano bardzo dobrze. Bardzo dobrej jakości jest zarówno odkurzacz, jak i wszystkie dodatkowe elementy, takie jak rury czy nakładki.

Dyson Zone – poznaj słuchawki połączone z oczyszczaczem powietrza

Dyson V12 Slim Absolute – budowa

V12 Slim, podobnie jak wszystkie odkurzacze z serii V, to odkurzacz bezprzewodowy, zbudowany z myślą o noszeniu go w ręce. Silnik wraz z filtrem oraz przezroczysty zbiornik na nieczystości, zamknięte są w tubie, do której dołączono rączkę z wyciąganym akumulatorem. Z przodu „tuby” mamy otwór, w który wpinamy rurę bądź poszczególne końcówki.

Dyson V12 Slim Absolute – wygląd i wykonanie

Tak jak pisałem poprzednio, taka budowa ma swoje wady i zalety. Jest to dość wygodne narzędzie, zarówno gdy mamy przed sobą duże sprzątanie, jak i w momencie gdy potrzebujemy coś na szybko uprzątnąć. Wadą V15 była moim zdaniem jego waga. Sprzęt po podłączeniu rury i szczotki ważył 3 kilo, na co narzekała dość mocno moja dziewczyna, która jest raczej drobnej postury. Dyson V12 Slim waży natomiast 2,4 kilo. Różnica jest zauważalna, jednak nie jest diametralna.

Dyson V12 Slim Absolute – funkcje

Dyson V12 Slim to odkurzacz. Jego główną, a w zasadzie jedyną funkcją jest więc odkurzanie, z czym Dyson V12 radzi sobie świetnie. Mimo znacznie słabszej mocy ssania od V15 (dla V15 jest to 240 AW, a dla V12 150 AW), Dyson V12 radzi sobie bardzo dobrze w większości przypadków. Odkurzacz posiada trzy tryby – Tryb Med zapewnia optymalną równowagę między mocą ssania i czasem pracy. Tryb Eco zapewnia dłuższy czas działania, co pozwala na dłuższe i większe sprzątanie, a tryb Boost został zaprojektowany z myślą o szybkim, intensywnym czyszczeniu. Ten ostatni jest naprawdę mocny, jednak też widowiskowo drenuje baterię. Moją ulubioną funkcją, nawet nie samego odkurzacza, a jednego z akcesoriów, jest laserowe podświetlanie szczotki, które pozwala na bardzo dokładne odkurzanie.

Dyson V12 Slim Absolute – laserowe podświetlenie

Dyson V12 Slim Absolute – bateria i czas pracy

Dyson deklaruje, że V12 Slim może pracować na baterii nawet godzinę. Te zapewnienia można raczej włożyć między bajki, chyba że mamy do wysprzątania dość czysty dom i robić będziemy to w trybie eco. W trybie mieszanym można jednak spokojnie wyczyścić średniej wielkości mieszkanie. Czas ładowania baterii to cztery godziny.

Dyson V12 Slim Absolute – bateria i czas pracy

Dyson V12 Slim Absolute to bardzo ciekawy odkurzacz, którego teraz kupić będzie można pewnie taniej, bo na rynku debiutuje ulepszony V12 z funkcją Detect. Ja jednak postawię w swoim mieszkaniu a V15, bo dwunastka jest dla mojej dziewczyny wciąż za ciężka, a ja wolę mieć większego.