Pewien Brytyjczyk wyrzucił na śmietnik dysk twardy z zawartością 7500 jednostek Bitcoin. To równowartość niemal 800 milionów złotych. Inżynier ma plan na odzyskanie własności.

Każdemu z nas zdarzają się pomyłki. Sam niejednokrotnie wyrzuciłem do kosza na śmieci przedmioty lub ubrania, które nie powinny się tam znaleźć. Sęk w tym, że utrata kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych, to pryszcz przy tym, ile stracił James Howells. Jegomość pozbył się bowiem dysku twardego wartego 800 mln zł. Tyle wynosi wartość zgromadzonych na nośniku bitconów. W teorii można odzyskać wszystko, przeszukując śmietnisko. Sęk w tym, że jego władze nie są chętne do współpracy.

R E K L A M A

Bitcoin na śmietniku wśród 100 000 ton śmieci

Howells kilkukrotnie prosił radę miasta Newport o zgodę na przeszukanie wysypiska śmieci, ale każdorazowo wniosek był odrzucany. Nawet w sytuacji, w której inżynier zaproponował samorządowi jedną czwartą wartości bitcoinów znajdujących się na dysku, rada nie zdecydowała się na współpracę. Uzasadnieniem okazało się to, że przedsięwzięcie jest groźne dla środowiska. Oczywiście mowa o metodach „wydobywczych”, które były sugerowane we wnioskach przez ostatnie 9 lat.

Bitcoin

James Howells od 2013 roku, czyli od pechowego dnia poszukuje swojej własności. Tym razem wpadł na całkiem nowy pomysł mający pomóc odzyskać dysk z kosztowną zawartością. W grę wchodzi wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz robotów psów firmy Boston Dynamics. Takie działania kosztowałyby 11 milionów dolarów, co wydaje się drobnostką przy tym, ile kosztują bitcoiny. Sortowanie odpadów zajęłoby od dziewięciu miesięcy do roku. Jest jeszcze druga opcja, która potrwa jednak nawet osiemnaście miesięcy. Tutaj koszt operacji zamknąłby się w 6 milionach.

Jeśli zaś chodzi o kwestię ekologii, Howels twierdzi, że istotną część śmieci oczyści i podda recyklingowi. Tylko to, co nie będzie nadawać się do ponownego wykorzystania, zostanie zakopane z powrotem. Inżynier szuka kolejnych argumentów, które pozwolą przekonać władze do przystania na jego propozycje. W grę wchodzi nawet wybudowanie elektrowni słonecznej lub farmy z wiatrakami na składowisku odpadów. To jednak pikuś. Wśród pomysłów jest także przekazanie każdemu mieszkańcowi Newport niewielkiej kwoty 50 funtów (około 280 zł). Liczba osób zamieszkujących wynosi około 150 tys., więc nie jest to szczególnie dotkliwe przedsięwzięcie.

Bitcoin

Wartość Bitcoina

Początek 2013 roku był dla wspomnianej waluty „średni”. Jej wartość wynosiła bowiem 13 dolarów za jednostkę. W drugim kwartale wartość wzrosła do 260 dolarów, aby pod koniec roku spać do 45 dolarów. Jak widać, koszt zgubionego przez Howelsa dysku nie był tak potężna jak dziś.

Na 3 sierpnia 2022 roku wartość Bitcoina wyrażona w złotówkach to 106 000 zł za jednostkę. Stąd wspomniane wcześniej niemal 800 mln złotych. Wzrost robi wrażenie, choć wahania są na dobre wpisane w kryptowaluty. Oczywiście nawet jeśli zanotujemy 50% regres, w dalszym ciągu gra jest warta świeczki.

Robomaty w Żabkach: InPost wyposaża popularną sieć sklepów w całkiem nowy rodzaj paczkomatów