Polacy korzystający ze smartfonów iPhone otrzymują właśnie wiadomości SMS, które podszywają się pod usługę Apple Pay. W środku zawarty jest link i zachęcenie do kliknięcia. Co zrobić? Jak się obronić?

Niebezpiecznik ostrzega polskich użytkowników iPhone’ów, którzy korzystają z usługi płatności Apple Pay. Do wspomnianej grupy użytkowników zaczęły dziś spływać wiadomości, które przekonują o odrzuceniu karty, która może skutkować zablokowaniem dostępu do Apple ID. Oczywiście w celu powstrzymania blokady, należy dokonać weryfikacji. Jak? Wykonując polecenia, które zostaną przekazane po kliknięciu linku.

Apple Pay

Apple Pay nie wysłało Ci wiadomości – nie klikaj w link i nie daj się zrobić w butelkę

Apple Pay: Szanowny kliencie. Karta platnicza zostala odrzucona. Potwierdź swoje konto lub Twoje Apple ID zostanie zablokowane XXXXX

Najlepiej zlekceważyć tę wiadomość i niezwłocznie ją usunąć. Jeśli jednak klikniemy klik, nie stanie się nic złego. Zawsze możemy zamknąć nowo otwartą kartę przeglądarki i zapomnieć o temacie. Problem powstanie wtedy, gdy zdecydujemy się podać tam swoje dane. Jeśli tak się stało, lepiej szybko skontaktować się z instytucją bankową, w której mamy otwarte konto. Istnieje szansa, że uda się powstrzymać dalsze działania cyberprzestępców.

Tego typu próby ataku oparte o phishing pojawiają się nieustannie. Przestępcy próbują podszywać się pod przeróżne usługi czy banki. Warto mieć tego świadomość. Bezpieczeństwu w lwiej części przypadków zagrażają działania socjotechniczne, a nie stricte oparte o oprogramowanie. Dzięki Niebezpiecznik.

Jak Polacy korzystają z komunikatorów internetowych? To badanie pozwala na zaskakujące wnioski