Apple proponuje dostęp do technologii NFC w iPhone’ach zewnętrznym deweloperom, co można rozumieć tylko w jeden sposób. Gigant z Cupertino otwiera się na nowe płatności mobilne w iPhone’ach i Apple Watchach.

Według najnowszych informacjj, Apple umożliwi konkurencji korzystanie z modułu NFC w iPhone’ach. Oznacza to, że Apple Pay może stać się tylko jednym z dostępnych na smartfonach firmy modułem płatności. Idzie nowe!

//dzisiaj na dailyweb

W temacie płatności mobilnych na iPhone’ach, Apple Pay nie ma żadnej konkurencji. Jasne, możemy realizować transakcje przy użyciu BLIK-a, ale nie jest to tak wygodne, jak typowa, bezprzewodowa metoda. To wina ograniczeń nałożonych na i systemy Apple, które nie pozwalają zewnętrznym deweloperom na dostęp do modułu NFC. To właśnie się zmienia.

Apple Pay nie będzie jedyne. Do iPhone’ów może trafić nawet Google Pay

iPhone 15
Takiej zmiany po Apple nie spodziewał się chyba nikt. W sumie podobnie myśleliśmy o USB-C w iPhone’ach…

W przypadku Apple, zazwyczaj mówimy o ewolucji. Rzadko kiedy mamy na myśli rewolucję. Raz na jakiś czas firma decyduje się jednak na odważny krok, który dosłownie zaskakuje. W ostatnim czasie, takich ruchów mamy znacznie więcej, niż na przestrzeni całej dekady. To zasługa (lub wina – kwestia interpretacji) Unii Europejskiej.

Europa wymusza na Apple stosowanie pewnych rozwiązań. Początkowo, firma upierała się przy swoim i ani myślała przystać na wprowadzenie standardu USB-C do iPhone’a, a jednak wszystkie modele z tegorocznego line-upu zostały wyposażone w nowe gniazdo. Znajdziemy je zarówno w bazowym iPhonie 15, jak i modelach Pro. To miał być ukłon w stronę użytkowników, którzy oczekiwali wolności wyboru, choćby w temacie akcesoriów.

Niektóre powerbanki z USB-C nie chcą ładować smartfonów iPhone 15

Teraz, Apple zamierza pójść o krok dalej i również w tym przypadku, za wymuszenie zmiany odpowiada Unia Europejska. Chodzi o przyznanie dostępu do modułu NFC iPhone’a innym firmom, co oznacza literalną szansę na wdrożenie konkurencyjnych metod płatności bezprzewodowych do smartfonów Apple.

Przyznanie dostępu innym firmom do korzystania z NFC oznaczałoby zatem powstanie konkurencji dla Apple’owskiej metody płatności. – oświadczenie Apple dla agencji Reuters

Nie wiemy niestety, jakie obostrzenia będą tutaj zastosowane i na ile „niewygodne” mogą okazać się alternatywne metody płatności. Szczerze wątpię w to, że firma z Cupertino zapewni konkurentom dostęp do komfortu, który wiąże się z Apple Pay. Niemniej, przyglądam się sprawie z zainteresowaniem.