VESA ogłosiła aktualizację standardu DP. DisplayPort 2.1 nie będzie jednak oferował szybszego transferu. Zamiast tego, skupiono się na lepszej współpracy z USB 4 i aktualizacją w zakresie obsługiwanych przewodów.

Czuje pewien niedosyt. Kiedy otrzymaliśmy informację o tym, że VESA ogłasza DisplayPort 2.1, byłem przekonany, że w grę wchodzi także wzrost prędkości transferu. Niestety, tak się nie stało. Konsorcjum Video Electronics Standards Association (VESA) zapowiedziała niewielkie zmiany i to w nieco innych aspektach. Patrząc na to, że DP 2.0 ma dopiero nieco ponad 3 lata, nie powinno być to jednak ogromnym zaskoczeniem. Dobrze, co więc dokładnie zmieniło się w specyfikacji standardu DP?

R E K L A M A

DisplayPort 2.1

VESA ogłasza specyfikację DisplayPort 2.1: srogi zawód

DisplayPort 2.1 to w zasadzie zastępca DisplayPort 2.0. Zostajemy więc przy przepustowości do 80 Gb/s i to zupełnie się nie zmienia. Będziemy mieli za to poprawioną obsługę USB 4, usprawnione zarządzanie, które zadba o niemal 100% sprawniejszą przepustowość podczas działań w ramach Panel Relay. Bezstratny kodek DSC (Display Stream Compression) odpowiada za zredukowanie o 67% pasma bez uszczerbku dla walorów wizualnych.

DisplayPort 2.1

Mamy także nową certyfikację przewodów do DP40 o długości przekraczającej 2 metry, a także obsługę przepustowości do 40 Gb/s. Kable o długości do 1 metra wykręcą do 80 Gb/s. Co ważne, akcesoria te będą kompatybilne wstecznie i „zagrają” z DisplayPort 2.0.

Chcesz robić gry w Unreal Engine 5? Zacznij od płatnego stażu w Dragons Lake!