Czy w dzisiejszych czasach tworzenie stron internetowych to zadanie dla specjalisty? A może budowa samodzielnie strony z wykorzystaniem popularnego systemu cms wordpress przy odrobinie wolnego czasu wystarczy? Zobacz z czym wiąże się tworzenie stron oraz dlaczego warto poznać podstawy nawet jeżeli zamierzasz zlecić wykonanie strony internetowej agencji interaktywnej.

Nie jestem projektantem, nie znam się na kodowaniu czy WordPress jest dla mnie?

Jeżeli nie jesteś projektantem i nie masz doświadczenia w programowaniu to czy możesz przy wykorzystaniu możliwości jakie dają kursy online lub szkolenia WordPress nauczyć się tworzyć własną stronę internetową?

Odpowiedź na to pytanie warta jest rozważenia kilku aspektów. Po pierwsze czy masz czas i chcesz go poświęcić na poznanie od podstaw mechanizmów jakie rządzą się w świecie WordPress i wszelkiego typu builderów z których będziesz korzystał tworząc swoją stronę? Czy masz na tyle samozaparcia aby przebrnąć przez liczne problemy i szukanie rozwiązań w internecie? Jeżeli pomimo to chcesz zmierzyć się z tematyką budowy własnej strony internetowej to na pewno warto, wiedza którą zdobędziesz pozwoli Ci poznać rynek i lepiej zrozumieć zawiłości oraz techniczne aspekty tworzenia stron. Być może nie stworzysz samodzielnie strony ale przy współpracy z agencją interaktywną lub freelancerem będziesz w stanie przefiltrować ich umiejętności i wybrać lepsze dla Ciebie rozwiązania. Taka edukacja będzie też cenna podczas rozmów z agencją interaktywną i da Ci możliwość lepszego sprecyzowania swoich oczekiwań.

czy potrzebujesz szkolenia wordpress od agencji interaktywnej

Jak stworzyć swoją stronę internetową na WordPress?

Po pierwsze powinieneś zdecydować czy chcesz kupić motyw wordpress i jedynie go uzupełnić w dane, treść i zdjęcia, dobrać kolory i po prostu uruchomić, czy masz aspirację by wprowadzać własne zmiany w układzie, budować nowe sekcje i rozbudowywać stronę w przyszłości?

Do uruchomienia strony www poza samym WordPress będziesz też potrzebował domenę i hosting oraz certyfikat SSL.

Zakup motywu WordPress

W przypadku zakupu motywu sprawa jest prosta, otrzymujesz gotową stronę którą możesz dowolnie dopasować lub uruchomić na prezentowanych wersjach demo z własnym contentem. Wystarczy domena, którą kupisz u dowolnego operatora, hosting tj: serwer czyli miejsce na stronę oraz zainstalowany wordpress. Kolejnym krokiem jest wgranie motywu z panelu administracyjnego i uruchomienie go jako aktywnego szablonu Twojego systemu CMS WordPress. W tym momencie pozostaje już tylko własna personalizacja strony.

Tworzenie strony na wordpress z wykorzystaniem buildera typu Elementor, Oxygen lub Divi

Zwykle każdy zakupiony motyw będzie wyposażony w jeden z tych builderów. Bez potrzeby większej ingerencji w kod lub nawet edytor wizualny możesz bazując na przygotowanych układach uzupełnić stronę internetową w swoje treści i ją uruchomić.

Budowa własnych sekcji i tworzenie nowego layoutu

Builder WordPress daje możliwość całkowitej zmiany układów podstron, dodania nowych, edycji obecnych sekcji, przestawiania ich kolejności i dowolnego zbudowania contentu. Pracując z edytorem wizualnym masz możliwość własnej aranżacji układu podstron wg. Twoich potrzeb. Proste formaty i układy po dodaniu odpowiednich bloków np: miejsca na zdjęcie, miejsca na akapit możesz poprzez panel ustawić w odpowiedniej odległości od siebie lub dowolnie pozycjonując elementy między sobą. Wystarczy dodać odpowiednie wartości dla pól odpowiadających za odległość czy margines i od razu zobaczysz zmiany.

Slidery, galerie zdjęć

W przypadku sliderów, galerii również możesz wykorzystać predefiniowane układy i próbować zmienić wielkości miniatur, ilość kolumn lub wybrać efekty po najechaniu na zdjęcie. Wszystkie te proste lub trudniejsze operacje są do wykonania właśnie z poziomu edytora wizualnego.

Wady rozwiązań typu buildery stron?

W przypadku tworzenia strony w oparciu o builder WordPress istnieją jednak minusy które warto poznać. Głównym problemem wykorzystania buildera jest cięższy kod strony internetowej i gorsza optymalizacja techniczna i kod frontend (html,css).

W przypadku bardziej zaawansowanych prac nad układem może on wymagać dodatkowo poprawy i dopracowania na widokach responsywnych, może np: okazać się że font który wybrałeś lub jego wielkość nie mieści się w pojemniku na hasło na zdjęciu i jest ucięty na wersji strony dla telefonów, zdjęcia zachodzą na siebie lub części tekstów są schowane poza obszarem telefonu. To tylko nieliczne problemy z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć podczas gruntownej przeróbki szablonu.

Istotnym punktem jest również dynamiczne dopasowanie się szablonu w wersji demo który wygląda idealnie, a szablonu który uzupełnimy własną treścią, która jest zdecydowanie krótsza (dłuższa). Jeżeli autor szablonu nie przewidział odpowiednio dużego zdjęcia w tle sekcji lub źle jest wdrożona responsywność motywu układ będzie źle wyglądał podczas skalowania strony do mniejszych ekranów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szablonu WordPress?

Jeżeli myślisz o zakupie szablonu warto sprawdzić na pewno :

  1. jakie motyw ma parametry techniczne na wersji demo, tj: sprawdzić motyw w programach analitycznych typu gtmetrix.com, Google Page Speed,
  2. przeanalizować szablon pod kątem SEO i możliwości jakie daje, tutaj kolejnym narzędziem będzie seooptimer.com
  3. czy motyw ma licencje na wtyczki których używa czy po roku czasu lub nawet wcześniej będziesz musiał zakupić licencje na builder np Elementor,
  4. z ilu wtyczek korzysta motyw i czy są one popularne czy niszowe,
  5. możliwość supportu ze strony autora oraz gwarancje,

Zalety stron internetowych tworzonych na cms WordPress?

Niewątpliwą zaletą strony internetowej na WordPress jest jej możliwość samodzielnego prowadzenia i rozbudowy, a w przypadku problemów znalezienia programisty lub agencji interaktywnej która będzie w stanie prowadzić Twoją stronę, przejąć administrację i zapewnić opiekę.

Opieka nad stroną w agencji interaktywnej

W naszej agencji interaktywnej hauerpower.com posiadamy bogate doświadczenie z zakresu tworzenia zaawansowanych funkcjonalności i wdrażania dedykowanych layoutów stron opartych o WordPress. Warto w przypadku chęci współpracy lub realizacji szkolenia zaawansowanego wybrać praktyków i programistów wordpress, którzy znają ten system od środka oraz mają liczne realizacje wdrożeń na swoim koncie niekoniecznie oparte jedynie o wizualny edytor i builder Elementor. Sama strona internetowa wykonana bez odpowiedniego zaplecza technicznego, optymalizacji technicznej oraz SEO nie będzie przyszłościową inwestycją nadającą się do budowania ruchu oraz tworzenia skutecznych konwersji np: z kampanii reklamowych.

Zarządzaj po swojemu, jesteś u siebie

Stronę internetową która jest na wykonana na builderze wordpress lub innym rozwiązaniu dającym możliwości edycyjne w przypadku poprawnie wdrożonego i responsywnego szablonu będziesz mógł prosto zarządzać, podmienić content, rozbudować o nowe podstrony, prowadzić bloga.

Liczy się intuicyjność i prostota zarządzania

Wordpress może być przyjaznym systemem ale również napawać nas problemami od strony administracji, dzieje się tak gdyż niestety ale wdrożenie wdrożeniu nie zawsze jest równe.

Warto w przypadku szablonów lub zleceniu wykonania dedykowanej integracji WordPress sprawdzić i ustalić jak będzie wyglądała możliwość zarządzania treścią z poziomu administratora, czy trzeba będzie ‘dokopać’ się do edycji każdego elementu przez kilka kliknięć by otworzyć docelowo po piątym kliknięciu lightbox z treścią czy zarządzanie będzie zautomatyzowane np wybór gdzie ma wyświetlić się konkretna sekcja z case studies lub moduł kontaktu bez potrzeby edycji każdej podstrony.

Często źle przeprowadzona integracja backendu wordpress rodzi problemy i wiele frustracji u administratorów z powodu braku dopasowania zdjęć, czy automatyzacji w dodawaniu contentu w różnych miejscach.

Nie mam czasu na tworzenie strony www, jakiego szkolenia lub kursu będę potrzebował?

Jeżeli nie jesteś typem osoby która lubi lub ma czas na szukanie informacji w temacie tworzenia samodzielnie strony internetowej warto zlecić jej wykonania agencji interaktywnej, która będzie w stanie zaprojektować i wdrożyć stronę technicznie poprawną z projektem skrojonym na potrzeby Twoje i Twojej grupy docelowej.

Kurs online WordPress jak wybrać?

W przypadku jeżeli chcesz zdobyć informacje w formie kursu lub szkolenia online z systemu CMS WordPress warto wybrać sprawdzone rozwiązania, które polecają inni użytkownicy. Jeżeli ciężko Ci zdecydować, a wiesz że chcesz gruntownie poznać system warto wybrać szkolenie techniczne z wordpress lub kurs od specjalistów lub deweloperów. Poziom takiego kursu będzie zupełnie inny niż kursu z youtube traktującego o podstawach pracy z Elementorem i podmianie zdjęcia. Zależnie od Twoich potrzeb szukając podstawowych informacji warto rozpocząć naukę poprzez darmowe kursy online np na youtube, jeżeli poznasz podstawy i będziesz chciał zagłębić się w trudniejsze rzeczy warto podszkolić się u praktyków WordPress oferujących szkolenia dedykowane z zaawansowanych funkcji i możliwości jakie daje ten system.

Czy tworzenie stron w WordPress jest trudne?

Dzięki możliwościom jakie daje system CMS WordPress każdy będzie w stanie stworzyć stronę internetową z wykorzystaniem gotowych motywów dostępnych do zainstalowania lub buildera dającego możliwość podstawowej lub zaawansowanej edycji. Pozostaje pytanie jakie osiągniemy efekty, jednak jeżeli mamy dużo motywacji i czasu będziemy w stanie na bieżąco tworzyć coraz lepsze wersje swojej własnej strony internetowej.

O czym nie mówi się, a co jest podstawą by strona internetowa była zyskowna?

Każda tworzona strona internetowa poza pięknym wyglądem i kolorami musi spełniać swoje zadanie być odpowiednio zoptymalizowana pod kątem technicznym oraz SEO.

Strona poza poprawnymi parametrami, idealną responsywnością oraz komunikującą się z użytkownikami ich językiem powinna posiadać odpowiednio skonfigurowane skrypty jak Google Analitycs, wdrożony Google Tag manager oraz osiągać odpowiednie parametry techniczne.

Problemem większości stron www budowanych samodzielnie jest brak :

  1. dopasowania do potrzeb grupy docelowej, opracowania celów i spójnej komunikacji,
  2. odpowiedzi na pytania które zadają użytkownicy wchodząc na stronę, czy konkretna podstrona daje informacje po które wszedł użytkownik ?
  3. poprawnej optymalizacji technicznej oraz SEO, co ma przełożenie na wyniki widoczności,

Strony www tworzone bez odpowiedniej wiedzy SEO oraz strategii komunikacji marki będą po prostu stronami wizytówkowymi firmy. Budowa widoczności, osiąganie lepszych rezultatów i celów sprzedażowych jest możliwe i jest to de facto celem tworzenia strony, jednak by osiągnąć bardzo dobre rezultaty sprzedażowe proces budowy strony na WordPress powinien być poprzedzony analizą grupy docelowej, zaprojektowaniem ścieżek użytkownika, projektem użyteczności oraz każdorazowo zadawaniu pytań dlaczego użytkownik chciałby wejść dalej lub czego może szukać i jak podać mu informacje w przystępny sposób.

Strony internetowe powinny budzić pozytywne emocje i doświadczenia podczas przebywania na stronie, co jest w dużej korelacji z osiąganymi przez nie rezultatami sprzedażowymi lub budowaniem pozytywnej opinii na temat marki lub firmy.