Posiadam abonament na telefon w Orange. Ostatnio otrzymałem bardzo dziwne powiadomienie o ofercie CyberTarcza Orange”. Nie chciałem uruchomić tej usługi, ale jednak tak się stało. Jak do tego doszło?

Wczoraj na moim smartfonie wyświetliło się dość niestandardowe powiadomienie. Kontroluję wszystkie swoje notyfikacje, więc byłem zaskoczony gdy w górnej części telefonu zobaczyłem ikonkę przypominającą kartę SIM. Okazało się, że powiadomienie to banner wyskakujący od dołu, reklamujący CyberTarczę Orange.

Tu pojawił się pierwszy problem: nigdy włączałem powiadomień od sieci i nie chcę ich otrzymywać. Mimo wszystko operator korzysta z takiego „kontaktu” z klientem. Kolejny problem jest taki, że powiadomienie nie przekierowuje do żadnej strony czy aplikacji. Wyświetla nam się tylko komunikat na dole ekranu z opcjami „Anuluj” lub „OK”.

CyberTarcza Orange – lepiej uważać co się klika!

No właśnie. Za pierwszym razem przeczytałem treść na tyle wnikliwie, by świadomie kliknąć „Anuluj”. Za chwilę dostałem jednak znów takie samo powiadomienie (!) i, będąc już w ferworze innych obowiązków, kliknąłem z rozpędu „OK”.

cybertarcza orange

Takie sformułowanie dostępnych opcji (wyskakującego panelu nie da się zamknąć) może dezorientować sporą liczbę klientów, bo CyberTarcza jest oczywiście płatna. Orange nie daje nam jednak przycisku „Zamów” lub „Kup”. Sformułowanie „OK” jest o tyle przebiegłe, że użytkownicy i użytkowniczki mogą kliknąć tę opcję nieświadomie, myśląc, że „OK” oznacza po prostu przyjęcie oferty do wiadomości. Ale nie. „OK” oznacza w przypadku CyberTarczy zamówienie usługi jednym kliknięciem. Usługi, która co prawda przez pierwszy miesiąc jest za 0 zł, ale potem kosztuje 7,98 zł miesięcznie.

Jak wyłączyć CyberTarczę?

Na szczęście Orange jest o tyle uprzejme, że umożliwia szybkie wyłączenie opcji, którą pewnie sporo użytkowników i użytkowniczek przez pomyłkę zakupi. Jak to zrobić?

Aby wyłączyć CyberTarczę Orange, należy wysłać SMS o treści „STOP OCHRONA” na numer 80808.

Co to jest CyberTarcza

Co to jest CyberTarcza Orange? Jak czytamy na stronie operatora:

CyberTarcza to mechanizm, który działa na urządzeniach połączonych ze stacjonarną lub mobilną siecią Orange. Wykrywa zagrożenia płynące z internetu i blokuje je, zanim dotrą do naszego komputera czy smartfona. CyberTarcza zwiększa bezpieczeństwo m.in. przed atakami i złośliwym oprogramowaniem, jak phishing i ransomware.