Cybergang Lockbit aresztowany przez władze! Dwóch przestępców należących do jednej z najbardziej niebezpiecznych grup hakerskich zostało zatrzymanych w wyniku Operacji Cronos. Był to efekt zorganizowanej akcji, w której udział brało 10 krajów.

Lockbit to niebezpieczna grupa hakerska, która zapisała się w niechlubnych rankingach. Jej najczęstszym wyborem było złośliwe oprogramowanie ransomware w 2022 roku. Na początku 2023 roku oszacowano, że odpowiada za 44% wszystkich incydentów związanych z łamaniem cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

//dzisiaj na dailyweb

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane. Grupa Lockbit (i jej podmioty) zarabiała pieniądze poprzez zmuszenie celów do opłacenia okupu za odszyfrowanie lub odblokowanie danych, co było możliwe z odpowiednim kluczem cyfrowym. 19 lutego 2024 roku zatrzymano dwóch Rosjan – Artura Sungatowa i Iwana Kondratiewa. Czy to koniec działalności cybergangu?

Lockbit zablokowany? Dwóch członków cybergangu zatrzymanych w Polsce i Ukrainie

Lockbit
Lockbit zablokowany! Sukces Operacji Cronos

Efekt Operacji Cronos: przejęcie 34 serwerów Lockbit, aresztowanie dwóch członków gangu, zamrożenie 200 kont kryptowalut i zamknięcie 14 000 kont rouge. To ogromny sukces koalicji 10 krajów – przede wszystkim obejmująca współpracę USA i Wielkiej Brytanii.

Kryminaliści zostali zatrzymani przez policję w Polsce i Ukrainie. National Crime Agency of the UK (NCA) we współpracy z FBI i międzynarodową grupą zadaniową przejęła kontrolę nad stroną cyberprzestępców. Rzecznik NCA potwierdził, że akcja była rezultatem międzynarodowej współpracy i jest częścią trwającej operacji. Graeme Biggar, dyrektor generalny National Crime Agency, w oświadczeniu dla Reuters wydał poniższy komunikat:

Zhakowaliśmy hakerów. Przejęliśmy kontrolę nad ich infrastrukturą, przejęliśmy ich kod źródłowy i uzyskaliśmy klucze, które pomogą ofiarom odszyfrować ich systemy. Operacja Cronos była międzynarodową koalicją 10 krajów. Razem aresztowaliśmy, postawiliśmy w stan oskarżenia lub ukaraliśmy niektórych sprawców i uzyskaliśmy bezprecedensowy oraz kompleksowy dostęp do systemów Lockbit. Na dzień dzisiejszy Lockbit jest skutecznie zbędny.

Lockbit to jedna z najgroźniejszych grup hakerskich na świecie. Ogromny sukces międzynarodowej Operacji Cronos

R E K L A M A

Statystyki działalności Lockbit są przerażające. Członkowie NCA, Departamentu Sprawiedliwości USA, FBI i agencji Europol zebrali się w Londynie i ogłosili zatrważające informacje, zwracając uwagę na bogate, przestępcze portfolio grupy hakerskiej – 2000 ofiar na całym świecie oraz ponad 120 milionów dolarów za okupy.

LockBit stracił dostęp do panelu sterowania nad swoimi operacjami, co de facto oznacza blokadę grupy przestępczej. Co więcej, pracownicy administracyjni potwierdzili, że ich strony internetowe zostały przejęte.

Recenzja Sennheiser Accentum Plus – dla kogo tak właściwie stworzono nowe słuchawki wokółuszne?

Dziś rząd USA podał dodatkowe informacje. Upublicznił, że grupa Lockbit zatrudnia aż 193 partnerów, więc to na pewno nie koniec walki z cyberprzestępcami. To w zasadzie początek. Miejmy nadzieję, że o kolejnych efektach działalności w ramach operacji Cronos już niebawem usłyszymy.