Segment cybersecurity może zapewnić stabilną, dobrze płatną pracę. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, powinieneś wiedzieć, które stanowiska są dziś najbardziej cenione. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w najnowszym raporcie HackerU.

Zastanawiasz się, czy praca w obszarze cybersecurity jest dla Ciebie? Chcesz zwiększyć zarobki i zapewnić sobie stabilne, choć wymagające rozwoju stanowisko? W raporcie HackerU wyjaśniono zarówno temat wynagrodzeń, benefitów, technologii, jak i tego, w jaki sposób warto ukierunkować swój rozwój pod względem konkretnych wymagań segmentu.

//dzisiaj na dailyweb

Publikacje w postaci raportów, powstałych na bazie badania i analizy, niezależnie od dziedziny, dają nam pogląd na to, jak aktualnie prezentuje się dana tematyka. Praca, szkolenia czy edukacja – każdy z segmentów dynamicznie ewoluuje i chcąc rozwinąć się w wybranym obszarze, niezbędne jest zrozumienie zachodzących zmian. Świetnym przykładem będzie tutaj raport „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce – 2024”, opracowany przez HackerU, którym chciałbym Was dziś zainteresować.

Czynniki pozapłacowe, które czynią ofertę pracy atrakcyjną dla kandydatów

HackerU

Pieniądze nie są celem, ale środkiem do celu. Aby bywać w lepszych restauracjach, spędzać urlop w atrakcyjniejszych destynacjach oraz poruszać się wymarzonym autem, musimy maksymalizować swoje zyski. Oczywiste jest więc to, że poszukując pracy, celujemy w możliwie najlepiej płatne zajęcia i stanowiska. Nie można jednak twierdzić, że finansowy aspekt danej oferty jest jedynym, który bierzemy pod uwagę przy ewentualnym składaniu aplikacji. Liczą się bowiem także benefity pozapłacowe, a także inne czynniki. Jakie najczęściej pojawiają się w przypadku segmentu cybersecurity?

Dla kandydatów ważna jest transparentność zasad wynagradzania. Otwarta rozmowa z rekruterem lub pracodawcą pozwala już na starcie określić, czy to miejsce dla nas. Każdy kandydat oczekuje nieco innych bonusów, więc możliwość ich personalizacji jest zwyczajnie ceniony. Jakie dodatki liczą się najbardziej?

HackerU

Elastyczność współpracy – tutaj wskazuje się nie tylko opcję pracy zdalnej czy hybrydowej, ale także formę zatrudnienia. Niektórzy preferują kontrakty B2B, podczas gdy inni kandydaci nie wyobrażają sobie wiązania się z firmą w sposób inny niż umowa o pracę.

Kandydaci zwracają dziś uwagę na reputację firmy, ale także na innowacyjne narzędzia i technologie w niej wykorzystywane. Możliwość pracy z najświeższymi rozwiązaniami na rynku zapewnia rozwój i rokuje na przyszłość.

Wejdź do branży cybersecurity i zdobądź pewny zawód – przebranżowienie z HackerU krok po kroku

Najczęściej poszukiwane stanowiska pracy faktycznie nie muszą być najlepiej wynagradzanymi

W ubiegłym roku, zarówno agencje, jak i same przedsiębiorstwa celowały mocno w kandydatów na dwa stanowiska: Cloud Security Engineer oraz Cloud Security Architect. Zarobki, uzależnione były od stopnia zaawansowania aplikującej osoby. W przypadku umowy o pracę, juniorzy mogli liczyć na kwoty od 10 do 16 tys. złotych brutto, natomiast osoby na kontraktach B2B uzyskiwały od 80 do 100 zł za godzinę. W przypadku midów na UOP kwota wzrastała do nawet 24 tys. zł brutto, a seniorzy z odpowiednim doświadczeniem otrzymywali aż 30 tys. zł brutto.

W 2024 roku istotniejsze okażą się stanowiska Network Security Engineer oraz Incident Response Specialist. Pierwszy kierunek to możliwość zarobienia miesięcznej kwoty brutto w przedziale 10-14 tys. zł, natomiast w drugiej opcji to już 9-12 tys. zł. Mówimy jednak o juniorach. Osoby zaawansowane, legitymujące się wiedzą i doświadczeniem zarobią odpowiednio do 30 oraz 23 tys. zł. Przyznacie, że trudno nie nazywać tych kwot satysfakcjonującymi?

HackerU

Rokujące kierunki w obszarze bezpieczeństwa IT

Znaczenie kompetencji innych niż tradycyjne, charakterystyczne dla branży certyfikaty, wzrasta. Pracodawcy poszukują osób sprawnie poruszających się po temacie Hiperautomatyzacji oraz AI-TRISM (Artificial Intelligence for Threat Response and Incident Mitigation). To najszybciej rozwijające się obszary cybersecurity i to właśnie tutaj warto szukać swoich szans.

HackerU a

Rynek pracy w 2023 roku nie był przychylny dla wszystkich kandydatów poszukujących pracy. Negatywne skutki nie ominęły również branży IT, która uchodzi za najbardziej stabilną. Pod tym względem cybersecurity wyróżnia się pozytywnie na tle innych zawodów w sektorze technologicznym. Chociażby burzliwa sytuacja geopolityczna na świecie, która wpływa negatywnie na otaczającą nas rzeczywistość, przyczynia się do ciągłego zapotrzebowania na nowych specjalistów cybersecurity. Wysokie zapotrzebowanie plasuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w czołówce również, jeżeli chodzi o wysokości otrzymywanych wynagrodzeń.

 

Jeśli ktoś rozważa wybór cyberbezpieczeństwa jako swojej ścieżki rozwoju, rekomenduję tę drogę, jeżeli rzeczywiście się nią pasjonujemy. Może być ona niezwykle ciekawa i satysfakcjonująca, jednocześnie jednak wymaga zaangażowania w proces nauki i późniejszy przebieg stałej aktualizacji wiedzy do aktualnych trendów.

 

Bezpieczeństwo cybernetyczne to wiele możliwości wyboru drogi zawodowej. Warto postawić na jedną lub kilka kluczowych specjalizacji, które będziemy rozwijać. Wybór niszy pozwoli na umocnienie swojej pozycji zawodowej w przyszłości i da możliwość ubiegania się o ciekawsze projekty i wyższe zarobki.

 

– Adrianna Bilska
HR Manager, HackerU Poland

Te kompetencje pomogą Ci wejść do obszaru cyberbezpieczeństwa IT

HackerU b

Aby wejść do obszaru cyberbezpieczeństwa konieczne jest zdobycie kilku kluczowych umiejętności, które posłużą dalej jako punkt wyjścia w celu dalszej specjalizacji.

 

Na początek należy zapoznać się z podstawami funkcjonowania sieci i systemów operacyjnych: Windows, Linux, Windows Server, aby wiedzieć, jak wygląda zarządzanie użytkownikami, tworzenie polityk bezpieczeństwa i zarządzanie siecią. Takie zróżnicowanie umiejętności sprawi, że od samego początku jesteśmy elastyczni i możemy działać w praktycznie każdej organizacji.

 

Kluczowe w cyberbezpieczeństwie jest zrozumienie perspektywy atakującego. Dlatego musimy zdobyć wiedzę na temat najnowszych technik omijania perymetru zabezpieczeń. W tym aspekcie ważne jest zarówno praktyczne poznanie narzędzi takich jak np. MetaSploit, Wireshark, ale również ciągłe aktualizowanie teoretycznego stanu swojej wiedzy. Śledzenie nowinek technologicznych, ekspertów branżowych i najnowszych doniesień z zakresu cybersecurity jest niezbędne do pozostawania na bieżąco. Dzięki temu mamy możliwość zbudowania swojej pozycji specjalisty, utrzymywania jej przez kolejne lata kariery i oczywiście osiągania kolejnych sukcesów zawodowych.

 

– Marcin Bąkowski
Head of Student Success, HackerU Poland

Z pełnym raportem możecie zapoznać się pod tym adresem, natomiast jeśli planujesz zapisać się na jeden z dostępnych kursów cyberbezpieczeństwa, musisz wiedzieć, że rekrutacja na kursy organizowane przez HackerU prowadzona jest w trybie ciągłym. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź oficjalną stronę HackerU.