Chrome testuje bardzo ciekawe zmiany w przeglądarce: automatyczny Dark Mode dla stron WWW. Pokaże Wam także dzisiaj jak to samemu przetestować.

Popularny Dark Mode to mówiąc najprościej sposób prezentacji strony internetowej czy jakiegokolwiek innego narzędzia, w ciemnych kolorach, tak by nie obciążały oczu. Można powiedzieć, że to swojego typu standard, który implementowany jest już nawet do systemów operacyjnych. Nic dziwnego zatem, że Google postanowiło, że to czas sprawdzić jak działałoby automatycznie wymuszanie na stronach internetowych tego trybu.

Chrome Dark Mode
Automatyczny Dark Mode w Chrome radzi sobie całkiem nieźle.

Chrome testuje automatyczny Dark Mode

Założenie jest dość proste, otóż przeglądarka ma wymuszać przejście w tryb Dark Mode w sytuacji, gdy zostanie wykryte, że takie ustawienie działa w systemie operacyjnym, co brzmi całkiem zasadnie. Użytkownik będzie mógł zrezygnować z tej opcji, dwojako. Z jednej strony wyłączenie trybu Dark Mode w systemie operacyjnym lub bezpośrednio w przeglądarce Chrome.

R E K L A M A

To po stronie samego użytkownika, ale nie zabraknie także opcji dla właściciela strony internetowej, wystarczy dodanie deklaracji w nagłówku strony:

<head>
  <meta name="color-scheme" content="only light">
  ...
</head>
Chrome Dark Mode
Problemem są oczywiście obrazki, z którymi Chrome sobie siłą rzeczy nie radzi.

Jak sprawdzić automatyczny Dark Mode w Chrome?

Co ciekawe, właściciele stron mogą w bardzo prosty sposób sprawdzić na własnej skórze, jak działa to rozwiązanie. Wystarczy zgłosić się po swój unikalny identyfikator w Google Developers, a następnie kod wkleić w nagłówku Waszej strony internetowej. Będziecie potrzebowali Chrome na desktopie, własną stronę internetową  i 3 minut czasu. Oto krótka procedurka:

  • Zapisujecie się na test automatycznego trybu Dark Mode
  • Otrzymujecie automatycznie kod, który trzeba umieścić w nagłówku Waszej strony WWW w formacie:
<meta http-equiv="origin-trial" content="tutaj_wklejacie_kod">
  • umieszczacie go pomiędzy <head> </head>
  • odświeżacie cache i cieszycie się automatycznym trybem Dark Mode (Google w instrukcji napisało, że trzeba tę opcję dodatkowo włączyć, ale w moim przypadku nie było to potrzebne, tutaj znajdziecie pełną procedurę)

W przypadku DailyWeb, na którym nie mamy (jeszcze) trybu Dark Mode, muszę przyznać, że Chrome poradził sobie bardzo sprawnie. Oczywiście pozostają obrazki do podmiany, których Chrome nie zrobie oczywiście, ale potencjał tego narzędzia wygląda na naprawdę wielki. Dajcie znać jak w Waszym przypadku.


Posłuchaj nas!