Rozpoczynamy nowy cykl BiurkowyRozgardiasz. Jego istotą jest przybliżenie czytelnikom interesujących person internetowych oraz ich stanowisk pracy. W materiałach poznamy zarówno zajęcia naszych bohaterów, jak i setup, za pomocą którego realizują swoje zadania. Tak, w grę wchodzą również zdjęcia biurek.

Pierwszą osobą zaproszoną do cyklu jest Jakub Mrugalski zwany w internecie jako “UNKNOW”.  Jak sam siebie określa, jest człowiekiem żyjącym i nauczającym w Internecie. Naucza na wiele sposobów od wystąpień publicznych, przez szkolenia, po nagrywanie filmów. Bohater publikacji udzielania się w podcastach. Oprócz tego jest Pentesterem (specjalistą od cyber zagrożeń). Poznajmy jego miejsce pracy oraz listę aplikacji, którymi posługuje się na co dzień .

R E K L A M A
jmrugalski e1669036235894
Jakub Mrugalski

BiurkowyRozgardiasz: UNKNOW, czyli Jakub Mrugalski w internecie

Na Jakuba trafiłem kilka lat temu na YouTube, gdzie opowiadał o swojej pracy jako administrator. Kiedy Snapchat był popularny, używałem aplikacji do śledzenia snapów Jakuba. Tamtejsze treści stanowiły merytoryczne mięso o technologiach oraz pracy w szeroko rozumianym obszarze IT. Obecnie on nagrywa instaStories o tematach około technologicznych, a także tworzy kanał w serwisie YouTube.  To nie wszystko, poniżej wymieniamy projekty Jakuba, które ujrzały już światło dzienne.

Newslettery, czyli tygodniowa porcja wiedzy i promocji

Jakub tworzy łącznie kilka newsletterów,:

 • #unknowNews – cotygodniowa porcja ciekawych treści ze świata IT
 • Promocje IT ľ powiadomienia o promocjach na książki, aplikacje, gry
 • Pentesting ľ mailowy kurs z materiałami do nauki pentestingu

Cotygodniowy newsletter #unknowNews jest wysyłany do ponad 9700 subskrybentów. Ta liczba robi wrażenie. A zawartość newslettera nie jest wcale gorsza. Jeżeli jesteś z branży IT warto zapisać się do tego newslettera.

Kursy Online, gdzie szukać wiedzy o Linuxie, NGINX i Java

Jakub, chcąc dzielić się wiedzą, tworzy autorskie kursy internetowe, często współpracując z innymi twórcami. Oto Lista obecnie dostępnych kursów:

 • Akademia Debugowania Linuksa
 • Kurs NGINX
 • Ansible w godzinę
 • Docker w godzinę
 • Java Discord Bot
 • Mini kurs CURL

Mikr.us – hosting dla pasjonatów

Warto także wspomnieć o ciekawym projekcie, który nazywa się mikr.us.  Tak naprawdę jest to firma hostingowa oferująca VPS-y.  Serwery VPS zazwyczaj są drogie i nie jest to żadną tajemnicą. Dla kogoś, kto chcę się nauczyć obsługi, zakup może być sporym kosztem …na start. Usługa jest przeznaczona do nauki stawiania środowisk developerskich ich administracji oraz programowania. Wokół tego produktu funkcjonuje grupa Mikrusy, którą znajdziemy na Facebooku, gdzie ludzie sobie pomagają z problemami serwerowymi.

Jeśli jesteście zainteresowani możliwościami mikr.usa, chętnie stworzymy dla Was poradnik, który przeprowadzi Was krok po kroku przez pierwszy etap konfiguracji.

Stanowisko Jakuba – przejdźmy do meritum

Kluczową częścią cyklu BiurkowyRozgardiasz są odpowiedzi naszych bohaterów dotyczące ich codziennego miejsca pracy. Do rzeczy.

1. Twój codzienny setup

Komputer: MacBook Pro M1, 14 cali z 32 GB RAM i 1 TB SSD.
Monitor: AOC 15,6″ I1659FWUX (monitor zewnętrzny)
Mysz: Apple Magic Mouse
Klawiatura: Keychron K8 Pro

Biurkowy rozgardiasz

Moje biurko jest dość minimalistyczne, bo jest to sekretarzyk IKEA PS 2014. Ze względu na to, że zajmuję się głównie nagrywaniem filmów, do mojego podstawowego wyposażenia należy jeszcze mikrofon Samson Q2U oraz oświetlenie Elgato Ring Light.

Biurkowy rozgardiasz

Korzystam też ze smartfona Apple iPhone XS z pamięcią 256 GB, który głównie służy mi jako kamera do nagrywania stories na Instagrama ;)

2. Ulubiony przedmiot na Twoim biurku?

Zdecydowanie ulubionym przedmiotem jest wspomniany Elgato Ring Light, który zamontowany przy biurku, oświetla moją twarz podczas nagrań na YouTube, podczas tworzenia Instastory, a czasami pełni rolę lampki nocnej.

3. Czego ci brakuje do twojego idealnej przestrzeni roboczej?

Brakuje mi miejsca na większy monitor dodatkowy. Moja sypialnia (która służy za biuro) jest mała, stąd konieczność minimalistycznego setupu i zwracania uwagi na rozmiar kupowanych akcesoriów. Ograniczone miejsce nie sprzyja też zachowaniu porządku, co widać na załączonych zdjęciach.

4. Top 5 aplikacji, bez których nie wyobrażasz sobie pracy

 • Todoist – jako lista zadań
 • Notion – do planowania większych projektów i zarządzania firmą
 • VlogStar (iOS) – narzędzie do szybkiego montowania filmów (np. na Instagrama)
 • Raindrop – narzędzie do kolekcjonowania linków. Przydaje mi się przy redagowaniu mojego newslettera (#unknowNews)
 • StoopInbox – aplikacja, która pozwala mi subskrybować i czytać kilkadziesiąt newsletterów bez zapychania mojej skrzynki odbiorczej (niezbędne do przygotowywania przeglądu internetu na potrzeby unknowNews)

5. Jak rozpalasz swoją kreatywność?

Przeważnie w wymyślaniu nowych projektów pomagają mi nieświadomie inni ludzie. Staram się nie kreować pomysłów sam z siebie, a słuchać potrzeb innych ludzi. Prowadzę firmę hostingową, przy której działa grupa wsparcia użytkowników. Czytam jakie potrzeby mają ludzie, czego potrzebują, czego się aktualnie uczą, a następnie wybieram się na kilkugodzinny spacer do pobliskiego lasu i rozmyślam o tym, co właśnie przeczytałem.

Przeważnie efektem takiego spaceru jest wygenerowanie kilku pomysłów rozwiązujących problemy użytkowników. Czasami powstają z tego nowe produkty, a czasami nowe szkolenia (https://wiedza.mrugalski.pl).

6. Twój sposób na work-life balance

Praca zajmuje znaczną część mojego życia, ale staram się ją limitować (co nie zawsze się udaje). Ze względu na to, co robię (prowadzenie firmy hostingowej i obsługa kilku tysięcy użytkowników) wyłączenie smartfona i wszelkich powiadomień po 17 nie wchodzi w grę. To, co jednak staram się robić, to delegowanie znacznej części prac (co wymaga oczywiście zatrudniania pracowników) i automatyzacja wszystkiego, co może zostać zautomatyzowane.

Delegacja połączona z automatyzacją pomagają mi odciążyć głowę i aktywnie zająć się rodziną. Dodatkowo w ramach odpoczynku wybieram się kilka razy w roku na wakacje i mini urlopy z całą rodziną, co pozwala mi w bardziej fizyczny sposób odciąć się od codzienności i spędzać czas z żoną i dziećmi.

Tutaj znajdziemy kanały Jakuba

Kryptowaluty jak domek z kart kończą pewien etap historii