Znudziły mnie mocno wszystkie tradycyjne media społecznościowe. Bardzo rzadko bywam nawet na Instagramie, z którego korzystałem praktycznie codziennie, zarówno dla rozrywki, jak i w pracy. Przez jakiś czas na jego miejsce testowałem BeReal, który zyskał teraz nową, dość przydatną funkcję.

Jakiś czas temu, jako alternatywę dla innych portali i aplikacji społecznościowych, testowałem BeReal. BeReal to francuska aplikacja społecznościowa wydana w 2020 roku, opracowana przez Alexisa Barreyata i Kévina Perreau. Jego główną funkcją jest codzienne powiadomienie, które zachęca użytkowników do podzielenia się zdjęciem siebie i swojego najbliższego otoczenia w losowo wybranym dwuminutowym oknie każdego dnia.

//dzisiaj na dailyweb

Mnie się koncepcja BeReal bardo podobała, ale brakowało mi w niej jednego, choć dość istotnego składnika – znajomych. Wśród moich znajomych zaledwie dwie osoby korzystały regularnie z tego narzędzia.

BeReal nowe funkcje

Deficyt znajomych do obserwowania dostrzegli prawdopodobnie także twórcy BeReal, bo nowe funkcje dotyczą właśnie poznawania nowych ludzi i osób, które możesz obserwować. Do tej pory służyła ku temu zakładka Discovery, która była swoistym… zaprzeczeniem idei samego BeReal. W tym miejscu bowiem można było oglądać zdjęcia dodane przez osoby, z którymi nie mieliśmy nic wspólnego. Dość dziwne, jak na aplikację, w której postawiono na bycie prawdziwym i kontakty z gronem najbliższych. BeReal nie pozwalał nawet na sprawdzenie ilu znajomych ma ktoś inny na BeReal. Brzmi jak koszmar wannabe influencerek i innych modelek z Instagrama.

W obliczu idei stojących za BeReal, zakładka Discovery była dość dziwna, choć domyślam się, że była próbą zapełnienia treścią dość martwego serwisu. Teraz BeReal zastępuje Discovery kanałem znajomych znajomych, w którym można zobaczyć, co robią znajomi znajomych (jeśli wyrażą na to zgodę), co jest prawdopodobnie bardziej interesujące niż wiedza, co robi randomowy hindus w wiosce pod Delhi.

Amerykanie już mogą ściągać rolki swoich ex na Instagramie. Do nas też to pewnie trafi

Po zmianach w każdym poście BeReal będziecie mogli przełączyć, czy chcecie udostępniać znajomym znajomych, czy tylko znajomym. Możecie też usunąć daną osobę z listy znajomych znajomych, jeśli nie chcecie widzieć jej postów. Istnieje również funkcja blokowania, jeśli nie chcecie widzieć lub być widzianym przez kogoś w ogóle. Poza funkcją znajomych znajomych, BeReal wprowadziło także kilka tweaków. Możecie teraz wybrać trzy posty BeReal, aby przypiąć je do swojego profilu. Ponadto BeReal dodaje wzmianki, dzięki czemu możesz używać znaku @ do oznaczania znajomych w swoich postach. Poprawiono także rekomendacje znajomych do obserwowania. Ja narazie nie mam jeszcze nowych funkcji w swoim BeReal, ale prawdopodobnie trafią one wkrótce do każdego użytkownika.

BeReal po chwilowym boomie, który spowodował, że pośrednio bądź bezpośrednio jego pomysł skopiowały zarówno Instagram i Snapchat, jak i TikTok (TikTok Now, będący najwierniejszą zrzynką z BeReal, zostałjuż wycofany), przestał rozwijać się dynamicznie. Aktualnie BeReal twierdzi, że utrzymuje się na stałym poziomie około 20 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Kibicuje mocno tej aplikacji i wierzę, że nowa funkcja pozwoli na rozwój BeReal, bo dla mnie to wciąż najciekawsza nowa aplikacja społecznościowa ostatnich lat.