Bartosz Chajdecki, autor ścieżki dźwiękowej do polskiego filmu Mistrz powalczy o tytuł najlepszego kompozytora podczas prestiżowej gali Public Choice Award 2022. Nasz rodak będzie walczył z najlepszymi twórcami muzyki na świecie. Jego konkurentami będą między innymi:

  • Hans Zimmer (Nie czas umierać, Diuna, Top Gun: Maverick),
  • Danny Elfman (Doktor Strange w multiwersum obłędu),
  • Raman Djawadi (Eternals),
  • Jonny Greenwood (Spencer, Psie Pazury),
  • Michael Giacchino (The Batman, Jurassic World: Domninion, Spider-man: Bez drogi do domu)
  • Alexandre Desplat (Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun, Skrytka)
  • Daniel Hart (Green Knight. Zielony Rycerz)
  • Ludwig Göransson (To nie wypanda)
  • James Newton Howard (Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a, Wyprawa do dżungli)

Kompozytor Bartosz Chajdecki nominowany za ścieżkę dźwiękową do filmu Mistrz

Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj na oficjalnej stronie World Sound Track Awards. Bartosz Chajdecki jest jedynym polskim nazwiskiem na tej liście. Znalazł się na niej dzięki członkom  IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej), których zadaniem było wyłonienie wyjątkowych artystów, tworzących muzykę filmową. Na swoich faworytów można głosować do 22 sierpnia 2022 roku, a uroczysta gala w ramach Film Fest Ghent odbędzie się 22 października 2022 roku w Gandawie. Bartosz Chajdecki odniósł się do wyróżnienia następującym słowami:

Cieszę się, że muzyka do filmu Mistrz w reżyserii Macieja Barczewskiego została zauważona i dostała znakomite recenzje także poza granicami kraju. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem się znaleźć w tak prestiżowym gronie kompozytorów z całego świata. Jest to duże wyróżnienie również dla wszystkich twórców filmu Mistrz,  który przywrócił pamięć o pięściarzu z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Bartosz Chajdecki ma w swoim CV współpracę muzyczną przy takich tytułach jak: Bogowie, Czas honoru (nominowany do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego w 2010 roku), Misja Afganistan, Chce się żyć, Moje córki krowy, Najlepszy, Żmijowisko czy Kruk.  W 2019 roku podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie  otrzymał nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku dla serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku, a w 2021 roku został
uhonorowany Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim za muzykę do filmu Mistrz. Czy w 2022 roku zostanie wyróżniony na takiej prestiżowej, międzynarodowej gali ? Cóż – kibicuje bardzo, ale konkurencja jest doprawdy olbrzymia.

Osobiście bym stawiał na Hansa Zimmera za Diunę lub Michaella Giacchio za Batmana, ale oczywiście chętnie bym się zaskoczył, ale przegrać z takimi ikonami kina do żadna przegrana. Sam fakt nominacji to wyjątkowe odznaczenie. Mistrz ma świetną ścieżkę dźwiękową, a sam film jest warty uwagi – poza aspektami audio doceniam grę aktorską Piotra Głowackiego, któremu z kolei kibicowałem na rozdaniu Polskich Nagród filmowych Orły. Sprzed nosa statuetkę zgarnął mu Maciej Stuhr za równie wybitna rolę w Powrocie do tamtych dni. Mistrza w reżyserii Macieja Barczewskiego możecie zobaczyć na platformie HBO MAX.

Filmowa oferta od HBO MAX na lipiec 2022

Mistrz opowiada prawdziwą historię Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest bokserem i wykorzystuje swoje umiejętności podczas walk między więźniami – ku uciesze SS-manów. Mężczyzna zrobi wszystko, aby przeżyć i staje się symbolem walki o wolność. W obsadzie poza Piotrem Głowackim można zobaczyć Grzegorza Małeckiego, Marcina Bosaka, Piotra Zawieruchę, Piotra Witkowskiego i Mariana Dziędziela w epizodycznej roli.

Kadr z filmu Mistrz, Fot. Robert Pałka

Nagrody World Soundtrack Awards, przyznawane są podczas festiwalu Film Fest Ghent od2001 roku najlepszym kompozytorom muzyki filmowej. W skład akademii wchodzi ponad
300 osób z branży m.in. Elliot Goldenthal, Howard Shore, Danny Elfman i Craig Armstrong. Najczęściej nagradzanym kompozytorem został Alexandre Desplat, bo jest zdobywcą aż 5 statuetek za taką ilość filmów, że wymienienie ich zajęłoby za dużo linijek tekstu. W tym roku ma szansę na kolejna nagrodę. Kto ją otrzyma przekonamy się w październiku. Trzymajmy kciuki za Bartosza Chajdeckiego, bo jeśli wygra będzie to historyczna chwila, gdyż nigdy wcześniej żaden Polak nie wygrał tego konkursu. Użytkownicy Spotify mają możliwość odsłuchania większości partytur, które biorą udział w wyścigu dla najlepszego filmowego kompozytora. Pełną playlistę znajdziecie na oficjalnej stronie World Soundtrack Awards.