Apple rozszerzyło wewnętrzne testy nowych funkcji generatywnej sztucznej inteligencji dla swojego oprogramowania do zintegrowanego środowiska programistycznego Xcode i planuje udostępnić je zewnętrznym programistom w tym roku.

Wydaje się, że Apple jest nieco w tyle, jeżeli chodzi o zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji. Konkurenci albo zaprezentowali już własne rozwiązania AI, albo zapłacili OpenAI za implementacje ich modelu –  Chatu GPT.

//dzisiaj na dailyweb

Jeśli chodzi o dużych graczy, w kontekście sztucznej inteligencji i pomocy w pracy programistów, najgłośniejszymi narzędziami są z pewnością GitHub Copilot Microsoftu i CodeWhisperer Amazona. To dość duży i prężnie rozwijający się rynek, zważając, że dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, powiedział analitykom, że GitHub Copilot miał milion płacących użytkowników w listopadzie 2023 roku.

AI w Spotlight i Xcode

AI w Spotlight i Xcode
AI w Spotlight i Xcode zmieni nasze przyzwyczajenia podczas korzystania z tych narzędzi?

Bloomberg, a za nim The Verge, donosi, że Apple przyspieszyło rozwój narzędzia do uzupełniania kodu opartego na sztucznej inteligencji – podobnego do GitHub Copilot Microsoftu. Podobnie jak GitHub Copilot Microsoftu i CodeWhisperer Amazona, narzędzie programistyczne, nad którym pracuje Apple, stosuje duży model językowy do przewidywania i uzupełniania ciągów kodu oraz potencjalnego pisania kodu do testowania aplikacji. Źródła Bloomberga twierdzą, że kierownictwo zademonstrowało wiele funkcji AI dla Xcode zarządowi Apple pod koniec ubiegłego roku.

Apple podobno przyjrzało się również potencjalnym zastosowaniom generatywnej sztucznej inteligencji w produktach konsumenckich, takich jak automatyczne tworzenie list odtwarzania w Apple Music, pokazy slajdów w Keynote lub funkcje wyszukiwania podobne do chatbotów AI w wyszukiwarce Spotlight. 

iPhone 16 oraz Apple M4 ze znacznie wydajniejszym procesorem dla AI. Jest ku temu solidny powód

Apple jest jednak za konkurencją, jeżeli chodzi o stosowanie generatywnej sztucznej inteligencji. Patrząc jednak na liczbę przecieków, które docierają do nas w temacie AI i Apple, to może się okazać, że firma z Cupertino podeszła do tematu holistycznie i znów zrobi to lepiej od konkurencji. Jak będzie, czas pokaże. Musimy czekać na WWDC.