Praca producenta sprzętu jest ciężką. Ciągle po piętach depta Ci konkurencja i musisz jeszcze zadowolić swoich klientów. Nic dziwnego, że Apple musi być kilka kroków przed nią. Na rynku nie zadebiutowały jeszcze nowe iPhone’y z 15 serii z nowymi procesorami, a już wiemy, że Apple opracowuje te, które zobaczymy dopiero za dwa, albo nawet trzy lata.

Pamiętam gdy ponad 15 lat temu na jednym popularnym wtedy forum pojawiło się zdjęcie niepokazanego nigdy wcześniej prototypu telefonu od Sony Ericsson. Ludzie byli pod ogromnym wrażeniem, niecodziennie widzi się coś, czego nie widział prawie nikt inny. Użytkownik, który odpowiadał za przeciek, napisał, że to w sumie nic takiego, bo mają już działający prototyp następcy tego niezaprezentowanego urządzenia. To pokazuje nam dynamikę, jaką charakteryzuje się ten rynek. Okazuje się, że od tamtych lat nic się chyba nie zmieniło i mamy na to dowody.

//dzisiaj na dailyweb

Apple już pracuje nad procesorami, które zadebiutują za kilka lat

Całą sprawę odkryła użytkowniczka @_orangera1n i opublikowała w serwisie Twitter (czy też raczej X). Odnalazła ona kod Apple, który wskazuje nie tylko na prace, ale nad nowymi wersjami procesora mobilnego Bionic oraz przeznaczonego dla komputerów z serii M.

.large_2x-fixed.jpgApple M2 Max

Wiadomości, które przekazała Ellie dotyczą kodów procesora na serwerze Apple Tatsu Signing Server (TSS). Ma on za zadanie weryfikować pliki oprogramowania układowego, wydając unikalne certyfikaty zwane APTickets. Identyfikacja procesorów jest możliwa dzięki temu, że oprogramowanie odsiewa te istniejące od nieistniejących. Osoby, których dotyczy ten temat, łatwo mogą po symbolach odsiać te procesory, które już są na rynku od tych, których jeszcze nie zaprezentowano (nawet o nich nie plotkowano). W tym linku znajdziecie artykuł, który zawiera listę procesorów i pomaga zrozumieć ich nazewnictwo.

Idąc dalej tym tropem, udało się rozszyfrować oznaczenia procesorów, które wskazują na istnienie modeli Bionic A19 oraz M5 i to w trzech wersjach Pro, Max oraz Ultra. To zadziwiające po jeszcze w marcu docierały do nas informacje, że iPhone 15 może zadebiutować z procesorami z zeszłorocznego modelu. Dziś wiemy, że Apple ma zamiar zaprezentować nowe modele z procesorem A17, który po raz pierwszy będzie stworzony w 3 nm procesie litograficznym.

Apple Watch X będzie rewolucją. Nowy kształt, dziwne paski, czujniki krwi i rewelacyjny wyświetlacz

Zadaniem komentatorów, również model A18 musi być już w takim razie gotowy, lub prace nad nim są bliskie końca skoro w kodzie zadebiutowały procesory z oznaczeniem wskazującym na Bionic A19 oraz linię M5. Jeśli dobrze liczą, byłyby to coś, co zasili sprzęt Apple już w 2027 roku.