Mimo że niedawno Apple zaprezentowało nowe MacBooki, to już krążą plotki o kolejnych nowościach. Tym razem jedną z nich stanie się ekran OLED.

Wyświetlacze OLED to nic nowego w świecie Apple, ponieważ firma z Cupertino wprowadziła je już w iPhonach. Pierwszy OLED pojawił się natomiast w iPhonie X w 2017 roku. Wciąż jednak czekamy na debiut komputerów przenośnych z logo Apple, które producent wyposaży w ekrany wyprodukowane w tej technologii.

//dzisiaj na dailyweb

OLED, czyli Organic Light-Emitting Diode (Organiczna Dioda Emitująca Światło), to zaawansowana technologia wyświetlaczy oferująca szereg zalet w porównaniu do tradycyjnych technologii takich jak LCD. Każdy piksel w OLED emituje własne światło, co oznacza, że technologia ta nie wymaga dodatkowego źródła podświetlenia jak w przypadku LCD. To prowadzi do głębszych czerni, bardziej kontrastowych obrazów i lepszej jakości kolorów.

MacBook Pro z ekranem OLED

Za pierwszy laptop z ekranem OLED uznaje się Lenovo X1 Yoga. Sprzęt ten pojawił się na rynku w 2016 roku. Jak informuje analityk Jeff Pu z Haitong International Technology Research, 10 lat później pojawią się wreszcie laptopy Apple z tym rodzajem wyświetlaczy. 

14-calowy MacBook Pro M3

W notatce dla inwestorów Jeff Pu stwierdził, że Apple zamierza zaktualizować 14-calowe i 16-calowe modele MacBooków Pro o ekrany OLED w 2026 roku. Ta predykcja jest zgodna z ramami czasowymi przewidywanymi wcześniej przez Rossa Younga z firmy badawczej Display Supply Chain Consultants. Wcześniej ekrany OLED mają zyskać iPady Pro nowej generacji. W porównaniu z obecnymi modelami iPada Pro i MacBooka Pro (z ekranami mini-LED opartymi na LCD ) zalety technologii OLED obejmowałyby zwiększoną jasność, wyższy współczynnik kontrastu z głębszą czernią oraz lepszą wydajność energetyczną, która zapewni dłuższą żywotność baterii.

14-calowy MacBook Pro M3 w naszych rękach. Pierwsze wrażenia

Apple każe nam długo czekać na ekrany OLED w swoich większych urządzeniach przenośnych. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, technologia ta zawita do MacBooków PRO w 2026 roku. Wcześniej możemy oczekiwać jej w iPadach. Na MacBooki AIR z ekranem OLED przyjdzie nam najprawdopodobniej poczekać jeszcze dłużej niż na ich profesjonalne odpowiedniki.