Wreszcie! Chciałoby się krzyknąć. Po wielu latach, gdy byliśmy skazani na białe kabelki, Apple postanawia coś zmienić. Smartfon iPhone 15 zadebiutuje z nowym kabelkiem, który nie będzie się brudził, będzie bardziej dopasowany i nieco dłuższy. To naprawdę dobry krok.

Biały kabel zasilający to rozpoznawalny symbol firmy z Cupertino. Nie wiem, czy wiecie, ale wiążę się on bezpośrednio z kolorem słuchawek Apple AirPods. Gdy w październiku 2001 roku Steve Jobs pokazał pierwszego iPod’a, świat oszalał. Apple wiele uwagi poświęciło odpowiedniemu marketingowi. Jednym z jego elementów był kolor słuchawek! W tamtym czasie ktoś na ulicy albo w metrze z białymi słuchawkami, to musiał być ktoś z iPodem. Możecie nie pamiętać, ale przeniknęło to do popkultury (tutaj charakterystyczna reklama, w której wskazywano na ten element).

//dzisiaj na dailyweb

Apple AirPods odziedziczyło ten kolor po przewodowych poprzednikach dodawanych razem ze sprzętem. Podobnie było z samym kabelkiem, co stwarzało wiele problemów. Jakich?

Dziwna przeszłość zwykłego kabelka

Kable zasilające od Apple obecnie mają 100 centymetrów długości i są białe, a w przeszłości miały problem z awaryjną końcówką. To w zasadzie kable z jednej strony zakończone USB C (wcześniej USB A) a z drugiej portem Lightning. W ofercie producenta nie ma innych wersji tego kabla. Ma on być biały, by się wyróżniać i krótki, by użytkownik nie korzystał z urządzenia podczas ładowania, bo to wpływa na stan baterii. Ktoś może mi jednak wytknąć, że Apple miało w ofercie czarny kabel Lightning. Będzie miał rację, był on stosowany w niektórych słuchawkach Beats, ale to już przeszłość.

Apple iPhone 15
Nowe plecione kable są wytrzymałe i świetnie wyglądają

Obecnie Apple trochę zmienił podejście do kabli wraz z powrotem MagSafe w swoich nowych komputerach. Niestety i tu doszło do kuriozów. MacBook Air 15 w niebieskim kolorze dysponuje eklektycznym kablem w kolorze niebieskim od strony MagSafe oraz białym od strony USB.

iPhone 15 z 35 W ładowaniem. Niestety, cena ładowarki jest zaporowa

Wygląda to słabo. Trochę lepiej, ale wciąż dziwnie wygląda kabel dodawany do MacBooka Pro 14. W moim przypadku z jednej strony licuje on z komputerem, a z drugiej jest całkiem biały przy USB C — na szczęście nie jest to aż tak widoczne.

1G7A9247 scaled

MacBook Pro 14

Nowy Apple iPhone 15 przyniesie zmiany

To bardzo dobra wiadomość. Po pierwsze jak donoszą leaksterzy, kabelek dołączony do nowego iPhone’a 15 będzie dłuższy i ma mieć aż 150 cm, o czym donosi Kosutami na swoim koncie Twitter.

Po drugie będzie to kabel z plecionki zamiast sylikonu — dokładnie taki jak ten z MagSafe. Po trzecie ma on być w kolorach dopasowanych do wersji kolorystycznej iPhone’a.

Apple iPhone 15
Nowe kable USB C dla Apple iPhone 15 / Fot. Kosutami.

Pamiętajcie też, że to kabel USB C — USB C. W tym roku pożegnamy port Lightning w telefonach Apple.