WWDC, czyli Worldwide Developers Conference zaczyna się już w poniedziałek. Wczoraj mieliśmy jej przedsmak, bo Apple ogłosiło zwycięzców Apple Design Awards.

Zazwyczaj to konferencja WWDC jest miejscem, w którym Apple ogłasza zwycięskie aplikacje w konkursie Apple Design Awards. W tym roku jednak pełna lista zwycięzców 2024 została ogłoszona przez Grega Joswiaka w serwisie X.

Apple udostępniło pełną listę finalistów Apple Design Awards 2024 pod koniec maja. Obejmowała ona siedem kategorii, w tym zupełnie nową kategorię Spatial Computing. Każda kategoria ma dwóch zwycięzców: zwycięską aplikację i zwycięską grę.

Apple Design Awards 2024: zwycięzcy

Jak pisze Apple każdego roku nagrody Apple Design Awards są wyrazem uznania dla innowacyjności, pomysłowości i osiągnięć technicznych w projektowaniu aplikacji i gier. Stały się one jednak czymś więcej: Momentem, by cofnąć się i uczcić społeczność deweloperów Apple w jej wielu formach.

Rozkosz i zabawa

Zwycięzcy w tej kategorii zapewniają niezapomniane, angażujące i satysfakcjonujące doświadczenia wzbogacone o technologie Apple.

Aplikacja: Bears Gratitude

iPhone, iPad, Mac

bears gratitude

Niewiele jest ładniejszych aplikacji do tworzenia dziennika niż Bears Gratitude — ciepły i przyjazny sposób na ustanowienie — i, co równie istotne, utrzymywanie — codziennej praktyki wdzięczności. Tak, niedźwiedzie i inne postacie można przytulać i pojawiają się w zachwycająco nieoczekiwanych miejscach. Ale służą także jako przyjazne wejście do treści. Dzięki starannie przemyślanym punktom kontaktowym Bears Gratitude to prosty sposób na zachęcenie i przyjęcie uczciwej autorefleksji.

Gra: NYT Games

iPhone, iPad

NYT Games

Ponadczasowa aplikacja z fascynującą mieszanką gier i źródło zaciekłej debaty: „Jakie jest najlepsze słowo początkowe w Wordle?” W zeszłym roku firma NYT Games rozwinęła się znacznie poza klasyczne krzyżówki i gry typu breakout, przeprojektowując nawigację, poszerzając i tak już zróżnicowany katalog gier i wprowadzając nowe, atrakcyjne narzędzia do rozpoczynania rozmów, takie jak Connections — które, podobnie jak Wordle, wydają się doskonale skalibrowane pod kątem maksymalnej powtarzalności rozgrywki.

Włączalność

Zwycięzcy w tej kategorii zapewniają wszystkim wspaniałe doświadczenia, wspierając osoby z różnych środowisk, o różnych umiejętnościach i językach.

Aplikacja: oko

iPhone

oko

oko ostrzega pieszych o stanie sygnałów świetlnych za pomocą sygnałów dotykowych i dźwiękowych, co jest natychmiastowo skutecznym rozwiązaniem dla osób słabowidzących lub niewidomych. To inteligentne rozwiązanie w krytycznych sytuacjach związanych z bezpieczeństwem, które w pełni wykorzystuje bezbłędną implementację VoiceOver i Dynamic Type.

Gra: Crayola Adventures

iPhone, iPad, Mac, Apple TV, Apple Vision Pro

Crayola Adventures

Kolorowa przygoda, która wyznacza nowy standard w zakresie włączających i neutralnych pod względem płci opcji tworzenia postaci, które obejmują różne odcienie skóry, umiejętności, typy ciała, zaimki i nie tylko. Crayola Adventures oferuje wszechstronne opcje włączające, w tym pełną narrację dla osób, które nie czytają lub mają trudności z czytaniem. Jest to prawdziwa przyjemność dla osób w każdym wieku, dzięki połączeniu zajęć obejmujących tworzenie dekoracji, rozwiązywanie zagadek i czytanie książek z bajkami.

Innowacja

Zwycięzcy w tej kategorii zapewniają najnowocześniejsze wrażenia dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu technologii Apple, które wyróżniają ich w swoim gatunku.

Aplikacja: Procreate Dreams

iPad

Procreate Dreams

Nowy standard w tworzeniu animacji 2D na iPadzie. Procreate Dreams to wspaniale zaprojektowane narzędzie, które umożliwia twórcom wszelkiego rodzaju animację przy użyciu obszernej i znanej biblioteki pędzli, gestów i zachowań z obsługą PencilKit z oryginalnego Procreate. Jego sterowanie jest niezwykle intuicyjne — obsługiwane są zarówno interakcje wielodotykowe, jak i Apple Pencil — więc łatwo od razu przystąpisz do pracy, niezależnie od tego, czy jesteś animatorem kariery, czy nowicjuszem w tym medium. Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, każda interakcja w Procreate Dreams wydaje się dopracowana, przemyślana i gotowa do użycia od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli chcesz poznać animację, to spełnienie marzeń.

Gra: Lost in Play

iPhone, iPad, Apple Vision Pro

Lost in Play

Lost in Play sprawia wrażenie, jakby powieść graficzna ożyła. Każdy zakątek tego pomysłowego świata — od upiornego lasu po wioskę na klifie — jest pełen wyobraźni wizualnej i rękodzielniczego uroku. Gra jest wypełniona ujmującymi postaciami (jak zaskakująco złośliwe stado owiec) i zabawnymi minigrami. Dodaj do tego łatwe do nauczenia interakcje i wciągającą rozgrywkę, a otrzymasz grę, w której warto się zatracić.

Interakcja

Zwycięzcy w tej kategorii zapewniają intuicyjne interfejsy i łatwe sterowanie, które są idealnie dostosowane do ich platformy.

Aplikacja: Crouton

iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple Vision Pro

crouton

Aplikacje z przepisami wznoszą się i opadają w zależności od organizacji i hierarchii informacji, a Crouton oferuje przejrzysty, smaczny interfejs do przechowywania przepisów, tworzenia list zakupów i prezentowania instrukcji krok po kroku w kuchni — nawet jeśli nie jesteś specjalistą kucharzem. Wszystko w Crouton, od następnego kroku przepisu po nazwę brakującej przyprawy, jest łatwe do znalezienia i dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. A seria prostych interakcji sprawia, że ​​użytkownicy mogą skupić się na blacie, a nie na ekranie.

Gra: Rytmos

iPhone, iPad

rytmos

Gra rytmiczna inspirowana muzyką świata, która wygląda tak dobrze, jak brzmi. Rytmos rzuca wyzwanie graczom, aby rozwiązywali zagadki, tworząc ścieżki za pomocą prostych gestów przeciągania, a każdy ukończony poziom dodaje nowy element do rozwijającej się piosenki. Dzięki wdrożeniu rozgrywka staje się natychmiast jasna, a gesty proste i przyjemne, nawet gdy gra zaczyna dostarczać coraz większej złożoności.

Wpływ społeczny

Zwycięzcy w tej kategorii w znaczący sposób poprawiają życie i rzucają światło na kluczowe kwestie.

Aplikacja: Gentler Streak Fitness Tracker

iPhone, iPad, Apple Watch

Gentler Streak Fitness Tracker

Dzięki przemyślanemu skupieniu się na zdrowiu fizycznym i psychicznym Gentler Streak dąży do nieuchwytnego celu, jakim jest poprawa stylu życia wszystkich, bez względu na to, kim i gdzie się znajdują. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja nie opiera się na uporczywych przypomnieniach, ale na optymistycznej i zachęcającej atmosferze, która uwzględnia nie tylko sprawność fizyczną, ale także dobre samopoczucie psychiczne. Aby mieć pewność, że ludzie skupią się na tych celach, Gentler Streak opiera się na subtelnym i konsekwentnie przyjemnym języku projektowania. Dane dotyczące zdrowia są inteligentnie zorganizowane, a widok miesięcznego podsumowania, który pokazuje, jak sobie radzisz w odniesieniu do historii, w mniejszym stopniu opiera się na twardych porównaniach, a bardziej na postępie.

Gra: The Wreck

iPhone, iPad

The Wreck

Bogata powieść wizualna o siostrzanym macierzyństwie, żałobie i przetrwaniu. The Wreck opowiada historię Junona, pisarki, która zostaje nagle wezwana do szpitala, aby podjąć decyzję zmieniającą życie. Historia jest daleka od światła, ale jest pięknie napisana i elokwentnie opowiedziana, szczególnie poprzez ulotne dymki, które odzwierciedlają wir i rozproszenie stresujących sytuacji. Wrak można zaliczyć do gier, ale jest to także potężna, rozdzierająca serce historia, która zachęca graczy do zastanowienia się także nad własnymi wyborami.

Wizualizacja i grafika

Zwycięzcy w tej kategorii wyróżniają się oszałamiającymi obrazami, umiejętnie narysowanymi interfejsami i wysokiej jakości animacjami, które nadają charakterystyczny i spójny motyw.

Aplikacja: Rooms

iPhone, iPad

rooms app

Niesamowite płótno kreatywności, osadzone w nostalgicznym 8-bitowym świecie. Pokoje są trudne do sklasyfikowania: to czysta karta do tworzenia pomysłowych scen, platforma do przytulnego grania i przestrzeń społecznościowa, która pozwala na interakcję z tysiącami dzieł innych osób. Pokoje w pokojach są pięknie renderowane i posypane mnóstwem zachwycających szczegółów, a interakcje, dźwięki i wizualizacje aplikacji zapewniają idealną równowagę między dziwacznością a fascynacją. Ekscentryczny, fascynujący i wykonany z zachwycającym akcentem retro.

Gra: Lies of P

Mac

lies of p

Techniczna perełka dla komputerów Mac — i mroczny, fascynujący zwrot w znanej historii. W tej wspaniale wydanej przygodzie gracze kontrolują marionetkę robota stworzoną przez Geppetto – tak, tego Geppetto – który musi przetrwać marsz bojowy przez spalone miasto, aby odnaleźć swojego twórcę. Jedno spojrzenie na grafikę odsłania świat pięknych tekstur, szczegółowego oświetlenia i oszałamiających efektów, a opcje dostosowywania grafiki, takie jak skalowanie MetalFX i wolumetryczne efekty mgły, pozwalają nadać zrujnowanemu miastu styl według własnych upodobań. Dodaj chłodno piękną ścieżkę dźwiękową i nostalgiczny cień oryginalnej historii, a otrzymasz kompletne, przemyślane i wyjątkowe doświadczenie – i to jest prawda.

Obliczenia przestrzenne

Zwycięzcy w tej kategorii wnieśli niezwykły kunszt do swoich wyjątkowych wrażeń przestrzennych.

Aplikacja: djay

Apple Vision Pro, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch

djay pro mac

djay pro to nie tylko przełomowa aplikacja; to zupełnie nowy sposób interakcji z muzyką. Dzięki niesamowitej pomysłowości technicznej i najlepszej w swojej klasie immersji, gra jest świeża, nowa i żywa. Aplikacja udostępnia wysokiej jakości gramofony, na których możesz drapać do woli, fajny interaktywny panel efektów i szereg wspaniale przemyślanych środowisk, takich jak kosmiczny salon wypełniony tańczącymi robotami. djay pro postanowił stworzyć „stan przepływu” poszukiwany przez DJ-ów na żywo na płótnie przestrzennym; odnieśli sukces z hitem.

R E K L A M A

Gra: Blackbox

Apple Vision Pro

Blackbox na iOS rzucił wyzwanie graczom, aby myśleli poza ekranem; Blackbox na VisionOS rzuca im wyzwanie, aby od pierwszych chwil pomyśleli o każdym (metaforycznym) zakątku płótna przestrzennego. Ujawnienie zbyt wielu informacji na temat Blackboxa zepsułoby wiele niespodzianek; wystarczy powiedzieć, że jest mnóstwo wspaniałych szczegółów — takich jak pływające bańki mydlane, które sterują wyborem poziomu.

To już wszystkie nagrodzone aplikacje w konkursie Apple Design Awards 2024. Całą listę nominowanych i nagorodzonych znajdziecie tutaj. Szkoda, że w tym roku pośród wyróżnionych nie znalazła się aplikacja z Polski.

Zobacz nasz VLOG!