Microsoft zakończy korzystanie z aplikacji na Androida w podsystemie Windows 11 w 2025 roku.

W czerwcu 2021 roku dość niespodziewanie Microsoft ogłosił, że wprowadza aplikacje na Androida do systemu Windows 11. Aplikacje na Androida miały działać natywnie w systemie Windows 11 i być dostępne do pobrania z Amazon Appstore, za pośrednictwem nowego sklepu Windows, który jest zawarty w systemie operacyjnym.

Aplikacje na Androida na Windows 11 były oczywistą odpowiedzią na postępy Apple w zakresie chipów M1 i uruchamiania aplikacji iOS na macOS. Microsoft informował, że apki będą wyświetlane w nowym sklepie Windows i mogą być przypinane do paska zadań lub umieszczane obok tradycyjnych aplikacji Windows. Microsoft współpracował również z firmą Intel w celu wykorzystania technologii Intel Bridge, chociaż aplikacje na Androida miały działać zarówno z systemami opartymi na AMD, jak i Arm.

Koniec aplikacji z Androida na Windows

aplikacje z Androida na Windows
Microsoft uśmierca aplikacje z Androida na Windows obecne od 2011 roku

Aplikacje z Androida na Windows, jak niespodziewanie się pojawiły, tak niespodziewanie znikają. Microsoft ogłosił bowiem, że od dzisiaj użytkownicy systemu Windows 11 nie będą już mogli wyszukiwać aplikacji Amazon Appstore ani powiązanych aplikacji na Androida w sklepie Microsoft Store. Jeżeli posiadasz aplikacje na swoim sprzęcie, to będziesz mógł z nich korzystać, nawet po zakończeniu wsparcia, które planowane jest na 5 marca 2025 roku.

Jest to zaskakujące posunięcie po tym, jak Microsoft stale aktualizował swój podsystem Windows dla Androida w ciągu ostatnich kilku lat. Jak możemy przeczytać w TheVerge, Amazon twierdzi, że wraz z Microsoftem zapewni „płynne zakończenie wsparcia dla programistów i klientów Amazon Appstore w systemie Windows 11 (…) Deweloperzy nie będą już mogli przesyłać nowych aplikacji (…) po 5 marca 2024 r., Ale deweloperzy z istniejącą aplikacją mogą nadal przesyłać aktualizacje aplikacji, dopóki Amazon Appstore na Windows 11 nie zostanie całkowicie wycofany”.

Microsoft S. Wszystko, co musisz wiedzieć o tajemniczym trybie Windows

Microsoft wprowadzający obsługę aplikacji Android, bez oficjalnego dostępu do Sklepu Play Google, podjął się trudnego wyzwania. Nawet nawiązanie współpracy z Amazon, jak widać, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. W efekcie firma zdecydowała się ubić to rozwiązanie, co pewnie zasmuci jakichś czterech użytkowników wspomnianego subsystemu. 

//dzisiaj na dailyweb