Gorący okres świąteczny jest dopiero przed nami, ale niektóre firmy postanowiły zrobić swoim klientom prezent już teraz. Gogole zdecydowało się zaktualizować platformy Android i Wear OS o niespodziewane nowości. Mamy pełną listę zmian.

Nowości nie ma może wiele, ale kilka z nich to nie drobnostki, ale całkiem użyteczne ficzery. Biorąc pod uwagę to, że rozwiązania nie są częścią większego update’u, a jedynie dodatkowym bonusem, który ma miejsce poza pełnoprawnymi uaktualnieniami, które mają miejsce co roku, trzeba docenić starania. Funkcje będą pojawiały się na smartfonach i zegarkach falami, co oznacza, że niektórzy użytkownicy będą mogli skorzystać z nich wcześniej niż inni. To standardowa praktyka, która w założeniach ma odciążyć serwery. Wszyscy wiemy, jak mozolnie przebiega pobieranie iOS czy macOS, kiedy update trafia do użytkowników z całego świata.

Android

Świąteczne nowości na Androidzie i Wear OS. Co przygotowało dla swoich użytkowników Google?

Po instalacji uaktualnienia, Android wzbogaci się o nowy tryb czytania. Funkcja ułatwień dostępu pozwoli teraz dostosować rozmiar, kolor tekst oraz narzędzie zamiany tekstu na mowę. YouTube zyska natomiast nowy widżet wyszukiwania na ekranie główny, który przekieruje także do ulubionych filmów i shortów. Klawiatura Gboard, czyli preinstalowana w Androidzie wirtualna metoda wprowadzania tekstu rozszerza możliwości zastosowania emotikon. Emotki mogą być teraz łączone w kreatywne kombinacje naklejek. Gigant z Mountain View pomyślał także o użytkownikach telewizorów zgodny z platformą Google TV. Aplikacja o tej samej nazwie pozwoli odkrywać nowe treści z różnych serwisów i łatwo przesyłać je bezpośrednio do odbiornika tv. Podczas konsumpcji możliwe będzie też przeglądanie innych opcji, a także używanie smartfona jako pilota.

Tym, co może okazać się hitem dla posiadaczy najnowszych aut wybranych producentów będzie funkcja udostępniania cyfrowych kluczy samochodowych innym użytkownikom smartfonów. W grę wchodzą nie tylko urządzenia serii Google Pixel, ale także iPhone’y. Co z Wear OS, czyli systemem przeznaczonym dla pracy na inteligentnych zegarkach? Kafelki prezentujące ważne informacji pozwalają teraz na korzystanie z nawigacji w Mapach Google, a Google Keep, czyli notatnik zyskał nowy wygląd znacznie lepiej wpisujący się w interfejs niewielkiego ekranu.

Gogle Apple z systemem xrOS – oto co zaoferuje wyczekiwany headset