AI wygenerowało kolejne, mrożące krew w żyłach dzieło obrazujące ludzką ewolucję. Ciekawy, ale zarazem niebezpieczny concept dla nowych internautów.

W internecie, a zwłaszcza  na TikToku od paru miesięcy utrzymuje się trend pod nazwą I asked an AI. Polega on na tym, że ludzie wpisują w różne generatory obrazów AI frazy o konkretnej tematyce, potem trawi go AI, a następnie użytkownicy  otrzymują gotowy produkt, który przedstawia wizualnie daną frazę. Te wytwory AI potrafią być naprawdę intrygujące, zwłaszcza dla ludzi, którzy odkrywają świat technologii poprzez social media. Szczególnym przypadkiem, który wzbudza tak kontrowersyjne odczucia, jest kolejny wizualny twór AI przedstawiający ludzka ewolucje, który dla niejednego laika internetowego może okazać się fałszywą wyrocznią przepowiadającą przyszłość.

AI

Ludzka ewolucja według AI

Ludzka ewolucja to animacja wygenerowana przez AI. Przedstawia ona losy ludzkości, począwszy od czasów, gdy byliśmy jeszcze przysłowiowymi małpami, po aktualne i przyszłe wydarzenia. Twór ma charakter pseudoprzepowiedni, która bardzo mocni skupia się na przyszłym wyglądzie społeczeństwa. Konwencja, w której jest utrzymana animacja, przypomina bardzo świat z filmów horror science fiction.  Na pierwszym planie zawsze ujrzymy człowieka. Jego wygląd zmienia się w zależności od epoki. Tło to oczywiście krajobraz nawiązujący do konkretnego czasu historycznego. To, co jednak według mnie jest najciekawsze, to dolna część formatu, która w połowie animacji zaczyna przedstawiać coś na kształt robotów, kosmitów, infernalnych demonów? Sama do końca nie wiem, jak można byłoby to nazwać.

R E K L A M A

Strach ma wielkie oczy a AI duże zasięgi

Nie ulega wątpliwości, że animacja ewolucji ludzi, stworzona przez sztuczną inteligencję oddziałuje znacząco na doznania użytkownika. Z jednej strony twór wzbudza u nas fascynacje oraz ciekawość, natomiast z drugiej strony pojawiają też się emocje takie jak lęk niepewność strach. Wszystkie z tych odczuć są bardzo wysoko nacechowane  wagowo, dlatego też myślę, że mało kto jest w stanie przejść obok tego tematu obojętnie. Warto jednak zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy sztuczna inteligencja budzi tak kontrowersyjne odczucia. Od jakiegoś czasu na Tiktoku ogromną popularnością cieszy się trend o nazwie I asked an AI. Ludzie masowo dodają filmiki, gdzie pytają programy graficzne bazujące na AI o to, jak wyglądają nieznane lub mistyczne rzeczy. Często mają one po kilkaset tysięcy polubień, nie wspominając już o wyświetleniach.

AI

Zapytacie, skąd taka popularność. Cóż, człowiek od zawsze lubił buszować w tematyce, która nie została jeszcze odkryta lub nazwana. Narzędzia takie jak AI umożliwiają rzekome przybliżenie nam niepoznanych i niezbadanych pojęć, dlatego tak chętnie sięgamy po sztuczną inteligencję. Problem polega na tym, że wiele niedoświadczonych w internetach osób może identyfikować AI, jako wiarygodny i gloryfikowany system przepowiadania przyszłości poprzez obrazy. Jest to dość spore zagrożenie, szczególnie że świadomość tego, jak działa sztuczna inteligencja, jest ciągle za mała, aby mówić tu o zdroworozsądkowym podejściu świeżych internautów.  Zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą emocje wzbudzane przez tak dyskusyjne animacje, stworzone przez sztuczną inteligencję, które NIE SĄ żadną przepowiednią, lecz jedynie zlepkiem kilku tysięcy różnych innych dzieł powiązanych z określoną tematyką.

AI, jako inspiracja dla pisarzy