Wygląda na to, że abonament RTV zostanie usunięty. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy musieli płacić innej daniny z nim powiązanej. Tym razem unikanie regulowania należności będzie niemożliwe. Znamy szacunkową wysokość opłaty.

Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, abonament RTV może zniknąć już w 2025 roku. Według sejmowej komisji kultury rząd pracuje nad projektem nowej ustawy, która reguluje kwestię finansowania mediów publicznych.

//dzisiaj na dailyweb

Jeśli myślicie, że dla obywateli oznacza to brak konieczności ponoszenia opłaty, jesteście w błędzie. Tak naprawdę jest to tylko inaczej sformułowana, ale w dalszym ciągu danina publiczna. Nie ma jednak pewności co do finalnego kształtu rozwiązania.

Abonament RTV zniknie w przyszłym roku. Co go zastąpi?

Abonament RTV
Żegnamy stare, witamy nowe

Media publiczne muszą, po prostu muszą być finansowane z pieniędzy podatników i to jest w zasadzie jasne. Nie znamy ustaleń, które trafią do ustawy, ale wiem, co może się w niej zawierać. Początkowo planowano finansować telewizję i radio z dotacji budżetowej lub innej formy opłaty audiowizualnej. Teraz rozmawia się o całkiem innym, choć klarownym rozwiązaniu.

W grę wchodzi opłata liczona z PIT-u lub CIT-u, natomiast ma ona być realizowana automatycznie. Miesięczny koszt dla podatnika, który nie jest zwolniony z opłaty to 9 zł miesięcznie. To niewiele. Ba, to znacznie mniej niż dotychczas stosowany abonament radiotelewizyjny, a co ważne – nikt nie będzie musiał pamiętać o konieczności uiszczania opłaty.

Dla rządzących, jak i dla samych mediów publicznych, to rozwiązanie genialne. Nikt, kto nie jest zwolniony z obowiązku finansowania, nie będzie w stanie uniknąć opłaty. Oczywiście wszystkie dodatkowe ulgi byłyby tutaj stosowane. Mówi się również o tym, że zwolnienie będzie dotyczyć także osób do 26 roku życia, czyli dzieci i młodzieży.

Stan baterii Apple Vision Pro w trybie VR za 3 dolary? W sklepie App Store pojawiła się nowa apka

Warto jednak pamiętać o tym, że aktualny abonament RTV w dalszym ciągu obowiązuje i uchylanie się od jego opłaty może oznaczać dla nas karę. Co pewien czas słyszymy o wzmożonych kontrolach. Co grozi „kombinatorom”? W przypadku wykrycia niezarejestrowanego telewizora można zapłacić karę w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu. Obecnie jest to 819 zł.