Zdecydowanie najbardziej znany hacker świata – Kevin Mitnick zmarł w niedzielę na raka trzustki.
Kevin Mitnick – sylwetka
Mitnick urodził się w 1963 roku w Los Angeles. W wieku 12 lat Mitnick nakłonił kierowcę autobusu, by powiedział mu, gdzie może kupić swój własny kasownik biletów w ramach „szkolnego projektu”, co pozwoliło mu na jazdę każdym autobusem w Los Angeles przy użyciu niewykorzystanych biletów przesiadkowych, które znalazł w śmietniku obok garażu firmy autobusowej. Mitnick zaczął interesować się komputerami jako nastolatek, a już w wieku 16 lat złamał pierwszą sieć komputerową. W latach 80. i 90. Mitnick stał się jednym z najbardziej poszukiwanych hakerów na świecie. Włamał się do systemów wielu dużych firm i instytucji, takich jak AT&T, Motorola czy wreszcie, a może przede wszystkim Pentagon
Śledczy nazwali go wówczas „najbardziej poszukiwanym” hakerem na świecie. W 1995 roku, po ponad dwuletniej obławie, Mitnick został schwytany przez FBI i oskarżony o nielegalne korzystanie z urządzenia dostępu telefonicznego i oszustwa komputerowe. „Rzekomo miał dostęp do korporacyjnych tajemnic handlowych wartych miliony dolarów. Stanowił bardzo duże zagrożenie” – powiedział wówczas Kent Walker, były asystent prokuratora w San Francisco. W 1998 roku, gdy Mitnick oczekiwał na wyrok, grupa jego zwolenników przejęła na kilka godzin stronę internetową The New York Times, zmuszając ją do zamknięcia. Wyszedł na wolność w 2000 roku i rozpoczął nową karierę jako konsultant ds. bezpieczeństwa, pisarz i mówca publiczny, ale w 2005 roku został ponownie aresztowany za złamanie warunków zwolnienia.
W swoich wspomnieniach Mitnick zakwestionował wiele oskarżeń skierowanych przeciwko niemu, w tym to, że włamał się do rządowych systemów komputerowych. Mitnick twierdził również, że ignorował numery kart kredytowych, które zdobył w pogoni za łamaniem zabezpieczeń.
„Każdy, kto lubi grać w szachy, wie, że wystarczy pokonać przeciwnika. Nie musisz plądrować jego królestwa ani przejmować jego aktywów, aby było warto” – napisał Kevin Mitnick w swojej książce.
Kevin Mitnick w popkulturze
Kevin Mitnick i jego działalność była inspiracją dla wielu utworów popkultury. W 2000 roku powstał film Takedown (W USA znany jako Track Down), który został oparty na książce Takedown autorstwa Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury. Skeet Ulrich i Russell Wong zagrali w nim odpowiednio Kevina Mitnicka i Tsutomu Shimomurę. Mitnick pojawił się także w filmie dokumentalnym Wernera Herzoga Lo and Behold, Reveries of the Connected World. Znany hacker napisał wraz z Williamem L. Simonem i Robertem Vamosi, cztery książki – trzy na temat bezpieczeństwa komputerowego oraz autobiografię.
Kevin Mitnick śmierć
Oficjalną przyczyną śmierci Kevina Mitnicka były powikłania po raku trzustki. Według King David Memorial Chapel & Cemetery w Las Vegas, przeszedł on leczenie w University of Pittsburgh Medical Center po postawieniu diagnozy ponad rok temu. Jego śmierć została potwierdzona przez Kathy Wattman, rzeczniczkę KnowBe4. który w przyszłym miesiącu obchodziłby 60 urodziny, pozostawił żonę będącą w ciąży z ich pierwszym dzieckiem.
Jak byśmy nie oceniali Kevina Mitnicka, to był on inspiracją dla setek młodych ludzi na całym świecie, którzy zajęli się łamaniem zabezpieczeń. Paradoksalnie ich działalność wpłynęła pozytywnie na nasze bezpieczeństwo w sieci.