Dziś przyszło testować mi najmniejszy z monitorów Panasonic z serii EQ 2. TH-43EQ2 to, jak sama nazwa wskazuje, 43-calowy sprzęt zaprojektowany z myślą o zadaniach profesjonalnych – biznesie czy edukacji. 

Jako że jest to monitor do zadań specjalnych, postanowiłem go przetestować w warunkach bojowych, takich, do których został stworzony – w szkolnej klasie. Jak w trudnych warunkach, z naturalnym światłem padającym na niego z boku oraz dodatkowym światłem sztucznym poradził sobie TH-43EQ2? Tego dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Monitor Panasonic TH-43EQ2

Dzięki jasności 500 cd/m² i panelom o wysokiej wartości zamglenia, które tłumią odbite odblaski jasnego światła, seria EQ2 jest idealna do sal konferencyjnych, sal lekcyjnych i otwartych przestrzeni, takich jak recepcje i centra handlowe. Możliwość ustawienia wyświetlacza w trybie pionowym lub poziomym, z kątem nachylenia do 20 stopni i 18 godzinami ciągłej pracy sprawia, że seria ta jest również idealna do wyświetlania informacji. Ja do testów otrzymałem wersję 43-calową, jednak producent ma w ofercie także większe modele – 50, 55, 65, 75 i aż 86-calowe. Wszystkie charakteryzują się jakością 4K i jasnością na poziomie 500 nitów. 

Panasonic TH-43EQ2

Panasonic TH-43EQ2 – specyfikacja

Panasonic TH-43EQ2 to 43-calowy monitor o rozdzielczości 4K UHD (3,840 x 2,160 px). O jasności 500 cd/m² już pisałem, ale warto wspomnieć także o kontraście 1 200:1 oraz czasie reakcji, który wynosi 8 ms. Monitor wyposażono w zintegrowane głośniki o mocy 20 W (10 W + 10 W). Jeżeli chodzi o wymiary to ma on 973 x 562 x 65 mm (szer. x wys. x gł.), a jego waga to około 11,70 kg. 

Panasonic TH-43EQ2 – Porty

Panasonic TH-43EQ2 – porty i połączenie

Monitor o specyfice biznesowej powinien moim zdaniem mieć możliwie wiele portów. Panasonic TH-43EQ2 spełnia ten wymóg. Monitor ma trzy wejścia HDMI, port Mini D-Sub oraz wejście mini jack. Ponadto znajdziecie tu trzy porty USB (dwa USB-A – 2.0 i 3.0 oraz USB C), LAN oraz Intel SDM. Urządzenia USB można podłączyć do wyświetlacza za pomocą kabla USB typu A i sterować nimi za pomocą komputera podłączonego do EQ2 przez port USB typu C. Funkcja ta jest idealna na przykład do łatwego i szybkiego rozpoczęcia wideokonferencji. Gdy kamera lub zestaw głośnomówiący są na stałe podłączone do wyświetlacza w sali konferencyjnej, użytkownik może po prostu podłączyć swój komputer i natychmiast sterować wszystkimi urządzeniami, aby rozpocząć spotkanie. Wyświetlanie obrazu 4K, przesyłanie danych i ładowanie podłączonych urządzeń (do 60 W) może odbywać się jednocześnie za pomocą jednego kabla ze złączem USB typu C. 

Podczas testów używałem laptopa z Windowsem, podłączonego przez kabel HDMI i monitor łączył się z nim błyskawicznie. Nie było także żadnych problemów z przełączaniem się na drugie źródło obrazu. Małe kłopoty pojawiły się dopiero przy przełączaniu widoku na układ pionowy, ale to nie wina testowanego sprzętu, a systemu operacyjnego.

Monitor Panasonic TH-43EQ2 ustawienie w pionie

Monitor Panasonic TH-43EQ2 – moja ocena

Jako projektant pozwolę sobie zacząć ocenę Panasonica TH-43EQ2 od wyglądu. Monitor jest dość spory i całkiem solidny. Niewielkie ramki wokół ekranu dodają mu jednak smukłości. Monitor można powiesić na ścianie, zarówno w poziomie, jak i pionie, bądź użyć jednego z mocowań (standard VESA  200 x 200 mm). Ciekawostką jest fakt, że trzy monitory zawieszone koło siebie pionowo mogą być używane jako jeden duży wyświetlacz, a obraz zostanie podzielony automatycznie.

Monitor Panasonic TH-43EQ2 testowałem w trudnych warunkach – w szkolnej klasie, gdzie epatowałem go dwoma źródłami światła. Mimo takich niesprzyjających okoliczności monitor spisywał się bardzo dobrze. TH-43EQ2 jest jasny i niestraszne mu świetlne refleksy. Dodatkowo jest bardzo czytelny, także z ostrego kąta. To sprawia, że świetnie sprawdzi się zarówno w klasie i sali wykładowej, jak i biurze czy budynku takim jak lotnisko, czy szpital.

Monitor Panasonic TH-43EQ2 z boku

Monitor bardzo dobrze radzi sobie z oddawaniem kolorów. Już w domyślnych ustawieniach było naprawdę nieźle, a dodatkowo Panasonic daje nam kilka korekcji, zaprojektowanych z myślą o projektowaniu czy oglądaniu filmów. Gdy to dla Was za mało, TH-43EQ2 pozwala na dostosowanie kolorystyki, jasności czy kontrastu do własnych potrzeb i zapisanie go w jednym z czterech slotów. Na szczęście każdemu z presetów możemy nadać nazwę, więc nie trzeba pamiętać, które z ustawień zostało stworzone z myślą o jakiej aktywności.

Testując monitor Panasonica, poddałem go różnym próbom. Oglądałem na nim filmy, pisałem teksty, odpalałem programy graficzne, czy wreszcie narzędzia edukacyjne. W żadnym zastosowaniu nie miałem się do czego przyczepić. Ekran jest jasny i wyrazisty, a wyświetlany obraz bardzo dobrej jakości. Zastrzeżeń nie można mieć także do czasu reakcji matrycy.

Czytelność monitora Panasonic TH-43EQ2 z dużego kąta

Przy zastosowaniu profesjonalnym z pewnością dużą zaletą jest fakt, że został on przygotowany tak, że może być włączony przez 18 godzin bez przerwy (czas życia panelu oceniono na 50000 godzin). Dzięki temu monitor może pełnić także funkcję ekranu informacyjnego w różnych obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, lotniska czy dworce kolejowe. Nie bez znaczenia jest również to, że monitor wspiera naprawdę wiele możliwości połączenia oraz zdalnego serwowania treści, co docenią szczególnie osoby pracujące w dużych firmach, gdzie nie ma ustandaryzowanego sprzętu.

PressIT360 – prowadź wideokonferencje w 360 stopniach

Wraz z monitorem otrzymałem do przetestowania Panasonic PressIT360. Jest to urządzenie, pozwalające na prowadzenie wideokonferencji w 360 stopniach. Odpowiadają za to cztery kamery, a każda rejestruje obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Panasonic PressIT360 łączy się z komputerem za pomocą jednego kabla USB typu C i zapewnia znakomity obraz o wysokiej rozdzielczości oraz czysty dźwięk. Za ten ostatni odpowiada wbudowane siedem mikrofonów. PressIT360 wykrywa także głośniki znajdujące się w odległości do 5 m oraz jest wyposażony w funkcję eliminacji echa i szumów, oraz korekcji głośności.

PressIT360 to bardzo przemyślany sprzęt. Moim ulubionym przykładem na to są diody LED, które informują użytkownika kolorystycznie o aktualnym trybie prac, więc na pierwszy rzut oka możesz sprawdzić np. czy mikrofon jest włączony, czy wyłączony. Jeżeli wybierzemy odpowiedni tryb (a jest ich pięć – wyboru dokonujemy w aplikacji do obsługi urządzenia) PressIT360 będzie skupiało się na osobie, która aktualnie mówi, prezentując osobie, bądź osobom, z którymi się łączymy, konkretnego uczestnika spotkania, zamiast wszystkich. Skupienie się na osobie mówiącej jest automatycznie optymalizowane w zależności od głośności mowy i długości wypowiedzi. Nie mam za dużego doświadczenia z tego typu sprzętem, ale po moich doświadczeniach z wideokonferencjami, doceniam, że sprzęt od Panasonica działa i to działa tak, jak powinien.

PressIT360 kamera dla biznesu

Panasonic TH-43EQ2 to bardzo dobry monitor, o dużej jasności. Nie jest to raczej urządzenie, które kupicie sobie do domu, jednak jakbym poszukiwał sprzętu do wykorzystania profesjonalnego – w szkolnictwie czy innych instytucjach użyteczności publicznej, to z pewnością rozważyłbym jego zakup. Bardzo dobrze oceniam także PressIT360, która nie jest tania, ale profesjonaliści z pewnością docenią robotę wykonaną przez Panasonica.