VPN to usługa, która z każdym kolejnym dniem uzyskuje coraz większą popularność. Dlaczego tak jest? Przeczytaj artykuł i poznaj 5 powodów, dla których warto rozważyć posiadanie VPN!

Dlaczego warto korzystać z VPN?

VPN to usługa, która zwiększa Twoje bezpieczeństwo w sieci. Można ją również wykorzystać do tego, by zapewnić sobie większą anonimowość w sieci. Wszystko za sprawą oprogramowania, które po uruchomieniu na komputerze, smartfonie, tablecie lub innym urządzeniu, tworzy całkowicie bezpieczne i szyfrowane połączenie. Dzięki temu pomiędzy komputerem a serwerem docelowym powstaje bariera, która zwiększa bezpieczeństwo w sieci (zobacz: Co to jest VPN i jak działa? na KwestiaBezpieczenstwa.pl).

R E K L A M A

Włączenie VPN w trakcie serfowania po Internecie sprawia, że urządzenie, którego używasz staje się nie do zlokalizowania przez strony, które odwiedzasz. VPN pozwala bowiem na ukrycie prawdziwego IP użytkownika VPN, co zapewnia użytkownikom sieci większą anonimowość. Kolejnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z tej technologii jest szyfrowane za pomocą algorytmów, które utrudniają hakerom dostanie się do wysyłanych przez nas treści. To jednak jeszcze nie wszystko – powodów do skorzystania z VPN jest bowiem znacznie więcej!

1. Dostęp do pełnej oferty Netflixa i telewizji internetowej

Niestety coraz częściej serwisy VOD i telewizja internetowa zastrzega sobie prawo do dystrybucji materiału wyłącznie na terenie danego państwa (lub z wyłączeniem niektórych krajów). Wynika to głównie z postanowień umów licencyjnych, w których producenci danego programu wyraźnie określi to, w jakich krajach ich materiał może być emitowany.

Z pomocą przychodzi więc VPN, który pozwoli na zmianę lokalizacji urządzenia i obejrzenie materiału, który w Polsce jest niedostępny. Sprawdza się to także szczególnie w przypadku premier na Netflix. Nie jest tajemnicą, że to właśnie tam publikowane są one najwcześniej.

Warto również wspomnieć, że baza filmów amerykańskiego Netflixa jest znacznie szersza, niż w przypadku polskiej wersji tego serwisu.

Na tym jednak jeszcze nie koniec. Posiadanie VPN-a pozwala na oglądanie polskiej telewizji za granicą – i to wszystkich programów, które oferują telewizje internetowe. Rozwiązuje to więc problem blokady regionalnej, która dotychczas to uniemożliwiała.

2. Bezpieczeństwo w sieci

To jedna z najważniejszych zalet VPN, która przydaje się zwłaszcza osobom pracującym w trybie home office. Stosowanie VPN pozwala bowiem osobom pracującym zdalnie na szyfrowanie danych, co pozwala skutecznie chronić firmowe dane przed dostępem nieupoważnionych osób. Dlatego też wielu pracodawców zaczęło wyposażać swoich pracowników w technologię VPN. Dzięki niej zatrudnieni w firmie pracownicy będą mogli w bezpieczny sposób wykonywać swoje obowiązki.

Napisz akapit o tym, że szyfrowanie połączenia przez VPN zabezpiecza wszystkie prywatne dane przesyłane przez internet.

Szyfrowanie połączenia VPN jest również skutecznym sposobem zabezpieczenia prywatnych danych przesyłanych przez internet. VPN tworzy bezpieczny tunel między urządzeniami, przez który przechodzą wszystkie informacje, chroniąc je przed nieautoryzowanym dostępem. Dzięki szyfrowaniu wszystkie prywatne dane są bezpieczne, a adres IP użytkownika jest ukryty. Szyfrowanie połączenia VPN jest często wybieranym sposobem zabezpieczenia danych przesyłanych przez internet, ponieważ zapewnia ono wysoką jakość ochrony i jest całkowicie bezpieczne.

3. Niższe ceny

Wspomniane wcześniej blokady geolokalizacyjne nie tylko skutecznie blokują możliwość obejrzenia danego materiału, ale i wpływają na regionalizację cen. Mimo iż praktyki te są sprzeczne z obowiązującym prawem, niestety jednak często są one stosowane przez platformy zakupowe. Najlepszym tego przykładem są gry komputerowe, które sprzedawane w Polsce, mogą być droższe nawet o kilkadziesiąt złotych od tych samych produktów, które można zamówić np. w Brazylii.

Innym przykładem są ceny lotów czy hoteli na popularnych platformach, które mogą się różnić w zależności od urządzenia czy lokalizacji użytkownika. Podobne praktyki stosują także zagraniczne sklepy z elektroniką czy e-bookami.

4. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych

Bardzo wiele osób korzysta z Internetu za pomocą publicznych sieci Wi-Fi. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, czym może to grozić. Należy jednak zaznaczyć, że niestety nie wszystkie sieci Wi-Fi są wystarczająco zabezpieczone. To z kolei wiąże się z ryzykiem tego, że za jej pośrednictwem ktoś może uzyskać dostęp do danych zapisanych na Twoim telefonie czy tablecie (a raczej – przesyłanych przez sieć). 

Korzystając z VPN, można jednak zabezpieczyć się przed wyciekiem haseł i innych danych. Szyfrowanie połączenia VPN sprawia, że nawet w sieci publicznej informacje o tym, jakie strony odwiedzasz, oraz jakie dane pobierasz i wysyłasz, są zabezpieczone przed oczami innych.

5. Większa prywatność i anonimowość

Korzystanie z sieci VPN i zmiana adresu IP to dwie podstawowe strategie, które pomagają zwiększyć prywatność i anonimowość w sieci. Użytkownik może wybrać z listy dostępnych serwerów i adresów IP i uzyskać dostęp do Internetu z dowolnego miejsca na świecie.

Zmiana i ukrycie prawdziwego adresu IP z pomocą VPN jest szczególnie ważne w kontekście dużych korporacji i firm, ponieważ mogą one monitorować ruch sieciowy użytkownika i wykorzystywać go do tworzenia profili. Te profile mogą być następnie wykorzystywane do celów marketingowych lub do przeprowadzania skutecznej analizy danych. Korzystanie z VPN do zmiany adresu IP zapewnia użytkownikom anonimowość i prywatność, zabezpieczając ich przed podglądaniem, śledzeniem i wykorzystywaniem ich danych osobowych.

Odwiedź ranking najlepszych VPN na TopVPN.pl i sprawdź testy, porównania, recenzje i opinie o usługach VPN.