Xperia 1 III oraz 5 III wreszcie otrzymują aktualizację do Androida 12. Użytkownicy będą mogli sprawdzić jak działa u nich Material You.

Samsung, Xiaomi, Oppo, OnePlus i Motorola przedstawili swoje plany aktualizacji swoich urządzeń do Androida 12. Samsung robi to obecnie w zawrotnym tempie. Zaktualizował flagowe modele, a obecnie zaczyna aktualizować średnią półkę.

Początek roku aktualizacją do Androida 12 postanowiło też zacząć Sony, wydając aktualizację do Androida 12 na flagowe modele z zeszłego roku.

R E K L A M A

Xperia 1 oraz 5 trzeciej generacji zaczęły otrzymywać stabilny update do Androida 12

Użytkownicy mogą go rozpoznać po numerze kompilacji 61.1.A.1.149. Aktualizacja zawiera poprawki bezpieczeństwa z grudnia zeszłego roku. Może wydanie nowego systemu na te urządzenia zostało opóźnione na te urządzenia ze względu na poprawki bugów, co wyjaśniałoby poprawki z końca zeszłego roku.

Producent nie podał żadnej, konkretnej listy zmian. Na jego stronie dotyczącej Androida 12, Sony wymieniło nowości wynikające z aktualizacji. Zawiera on możliwość robienia dłuższych zrzutów ekranu, które pozwalają przykładowo złapać więcej komentarzy na jednym, dłuższym screenshocie niż do tej pory.

Xperia 1 III przewijane zrzuty ekranu
Przewijane zrzuty ekranu na Xperii 1 III

Kolejną opcją, którą Sony omawia, jest tryb obsługi jedną ręką. Ten może sporo ułatwić na co dzień przez wysokie ekrany, które mają flagowe Xperie. Na Pixelu była opcja wyboru pomiędzy zsuwaniem belki z powiadomieniami albo obniżaniem interfejsu. Jestem ciekaw, czy te telefony także mają taką możliwość.

Wspominają także o opcji ściemnienia ekranu dzięki opcji, która została dodana w dwunastce.

Jej działanie można porównać do podobnych aplikacji, które również pozwalały osiągnąć porównywalny efekt. Są także znaczniki, czy jakaś aplikacja korzysta z mikrofonu lub kamery. W przypadku, kiedy przykładowo korzystacie z Instagrama lub nagrywacie wiadomość głosową w Messengerze, to w rogu ekranu wyskoczy ikona aparatu/mikrofonu, aby wskazać że dana aplikacja z niego korzysta.

To nie wszystko

Ostatnie dwie funkcje, o których wspomina Sony, to możliwość udostępnienia lokalizacji aplikacjom w przybliżeniu. Oraz możliwość przekazania komuś hasła do Wi-Fi przy użyciu Udostępniania w pobliżu.

Póki co update jest dostępny na modelach  z oznaczeniami XQ-BC72 (Xperia 1 III) oraz XQ-BQ72 (Xperia 5 III). Są to warianty Dual SIM przeznaczone na Azję. Przez brak konkretnego harmonogramu aktualizacji od Sony, pozostaje czekać na szersze udostępnienie aktualizacji w poszczególnych regionach.