Pod koniec ubiegłego roku gigant z Państwa Środka wprowadził do swojego portfolio modele Xiaomi 13 oraz Xiaomi 13 Pro. Wszystko wskazuje na to, że już w listopadzie, czyli za cztery miesiące, oferta producenta rozszerzy się o serię Xiaomi 14. Mimo że premiera jest relatywnie odległa, już dziś udało nam się poznać kilka istotnych elementów specyfikacji technicznej urządzeń Xiaomi 14 oraz Xiaomi 14 Pro.

Testując Xiaomi 13 byłem w pełni ukontentowany, a zaznaczę, że nie należę do osób, które zadowolą się bylejakością w kwestii elektroniki. Sprzęt przekonał mnie do siebie bardzo szybkim ładowaniem, świetną stylistyką i topową wydajnością. Całkiem nieźle sprawdzały się również kamery, choć jedna rzecz nie dawała mi spokoju. Otóż frontowy aparat nagrywał z maksymalną jakością FHD przy 30 FPS. To mocno przeciętny wynik, jak na telefon tej klasy, ale gdzieś musiały znaleźć się oszczędności. Nie będę jednak rozprawiał o „trzynastce”. Sprawdźmy, co przygotowuje dla nas Xiaomi przy okazji następcy.

Jaki będzie Xiaomi 14?

Według znanego i cenionego leakstera – Digital Chat Station, seria Xiaomi 14 zostanie zaprezentowana w listopadzie tego roku. Oczywiście może tu dojść do małego poślizgu i sprzęt finalnie zostanie pokazany dopiero w grudniu. Na pokładzie możemy spodziewać się topowej jednostki Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, która swój debiut będzie miała nieco wcześniej, bo w październiku. W tym celu zorganizowano nawet specjalne wydarzenie na Maui na Hawajach. Chipset będzie składać się z głównego, wysokowydajnego rdzenia Cortex-X4, pięciu średnich rdzeni Cortex-A720 oraz dwóch rdzeni Cortex-A520. Częścią układu będzie zintegrowana grafika (GPU) Adreno 750, która odpowiada między innymi za obliczenia na potrzeby renderowania. Taki setup będzie obecny w modelach – bazowym oraz Pro. Różnice dotkną za to akumulatorów.

Xiaomi 13 Pro 1
Xiaomi 13

Xiaomi 14 w wariancie podstawowym otrzyma baterię o pojemności 4860 mAh, która współpracuje z 90 W szybkim ładowaniem przewodowym oraz 50 W ładowaniem bezprzewodowym. Co z Xiaomi 14 Pro? Do droższego smartfonu trafi ogniwo 5000 mAh, które wspiera 120 W ładowanie przewodowe oraz 50 W indukcję. W przeciekach, choć wcześniejszych pojawiły się informacje o sensorze 50 MP, natomiast jest to na tyle mglista kwestia, że nie będziemy jej szerzej omawiać. Wrócimy do Was z kolejnymi wieściami dotyczącymi flagowej serii Xiaomi.

Jako że Xiaomi 13 w dalszym ciągu jest szalenie udanym urządzeniem, zerkniecie na jego recenzję.