XDA Developers, czyli jeden z najstarszych forum i portali dla geeków, założony w 2003 roku, zdecydował się na odświeżenie wyglądu i zmianę silnika napędzającego serwis.

XDA Developers powstało w 2003 roku jako forum od programistów, dla programistów. Początkowo, społeczność skupiła się na ekosystemach Windows Mobile (a następnie Windows Phone). Po śmierci systemu mobilnego od Microsoftu społeczność skupiła się na Androidzie. Jak widać osoby stojące za XDA Developers raczej kiepsko lokują uczucia (zanim ktoś się znów zepnie w komentarzach, wytłumaczę, że to tylko żart wiernego fana urządzeń od Apple). W 2010 roku do forum dołączył portal, w którym aktualnie znajduje się ponad 30 000 artykułów dotyczących telefonów, tabletów, wearables, recenzji i wiadomości z branży mobilnej. 

R E K L A M A

XDA Developers odchodzi od WordPressa

Największą zmianą, jeżeli chodzi o bebechy portalu, jest odejście od WordPressa, z którego korzystano do tej pory, na rzecz własnego CMSa. Przy tak dużej liczbie wątków na forum i artykułów to musiał być dość spory projekt, jeżeli chodzi o kwestie logistyczne. Przeglądając pobieżnie serwis, wydaje się, że wszystko poszło zgodnie z planem, bo nie udało mi się znaleźć żadnego fuckupu. Najciekawszą dla mnie opcją jest podzielenie RSSów na 13 osobnych kanałów dla kategorii głównych i podkategorii. 

XDA Developers – nowy wygląd witryny

XDA Developers porzucił WordPressa, a jego nowy wygląd wygląda, jak żywcem wyjęty z wyników wyszukiwania grafiki pod hasłem „wordpress magazine theme”. Szczerze mówiąc, w przeciwieństwie do takiego The Verge, o którym więcej pisała Julia, którego nowy szablon jest brzydki i nieczytelny, ale bardzo charakterystyczny, tutaj dostajemy nudny serwis, podobny do setek innych. Wszystko za sprawą tego, że witryna należy do spółki Valnet Inc, a jej wygląd dostosowano siostrzanych witryn Valnet, takich jak Android Police, PocketNow i MakeUseOf (MUO). Serwis dostał jednak unikalne cechy, by zachować tożsamość XDA, a przede wszystkim służyć dość konkretnym potrzebom. 

XDA Developers zmieniło CMS, co jest z pewnością dużym krokiem dla właścicieli i twórców treści. Czytelnicy dostali za to do bólu niewyróżniający się wyglądem serwis, ale też tryb ciemny i wygodne rozdzielenie RSSów. XDA chwali się również podejściem mobile-first, ale to chyba nic zaskakującego w 2022 roku. 

DailyDesinger: The Verge wystartował z nowym designem strony