Światło dzienne właśnie ujrzał nowy WordPress, oznaczony numerkiem 6.0 i nazwą Arturo. Jak to przy każdym releasie bywa, tak i w tym wypadku nazwa pochodzi oczywiście od muzyka Jazzowego Arturo O’Farill, który wydał 15 albumów utrzymanych w stylistyce latin-jazzu. Zostawmy jednak świat muzyki, wróćmy do świata WordPress. Co nowego w WordPress 6.0?
W wersji WordPress 6 miało pojawić się ponad 1000 zmian, a to w praktyce oznacza poprawki czy nowości nie tylko dla developerów, ale przede wszystkim dla samych użytkowników. Biorąc pod uwagę, że WordPress napędza prawie połowę światowego internetu (by być precyzyjnym to dokładnie 42%), to warto zajrzeć i zobaczyć, cóż nowego pojawiło się w tej popularnej platformie CMS.
WordPress 6.0 co nowego?
Zmiany oczywiście skupiły się głównie na owianym różną sławą Gutenbergu. Narzędzie to otrzymało sporo nowości, a przede wszystkim usprawnień, takich jak praca z blokami czy m.in. sprawna zmiana stylów. To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, a oto najważniejsze zmiany:
Sprawniejsze tworzenie treści
Sporo nowości pojawiło się wokół tworzenia treści:
- wygodne zaznaczanie treści z wielu bloków jednocześnie
- wciśnięcie '[[’ daje dostęp do aktualnych stron i postów
- sprawniejsze zarządzanie stylami bloków przy manipulowaniu nimi
- tworzenie customowych buttonów będzie utrzymywało zapamiętany styl
Zarządzanie stylami bloków
W wersji 6 bloki będą mogły składać się z wielu stylów. Pozwoli to na manipulowanie ustawieniami fontów, zmianą kolorów, wszystko w kilku kliknięciach.
Nowe bloki i ich możliwości
Wraz z nową wersją pojawiły się także nowe bloki, takie jak: autor, data, kategorie, tagi czy taksonomie. To pozwoli na jeszcze sprawniejsze i wygodniejsze tworzenie treści. Główny obrazek wpisu będzie mógł zostać wykorzystany jako cover bloku.
Pojawiła się też bardzo ciekawa funkcja wstawiania całych, gotowych komponentów takich jak stopka czy nagłówek. A dzięki dodatkowym ustawieniom będziecie mogli zdecydować o wyglądzie ramek, przezroczystości, odstępów czy typografii w grupach bloków.
Lepsze widoki list
Wygodniej i sprawnie została zorganizowana lista wszystkich użytych elementów. W przyjemny dla oka sposób widzimy wszystkie zagnieżdżone elementy.
Ponadto pojawiła się możliwość zabezpieczenia bloków przed usunięciem/zmianą. Informuje o tym kłódka w nagłówku bloku.
Zmiany też dosięgnęły wydajności, które mają mieć wpływ na prędkość wczytywania się Waszego WordPressa. Całość skupiona wokół m.in. zapytań SQL czy cache’owania. Mamy też sporo zmian w kontekście dostępności (tutaj pełna lista zmian).
Pełna lista zmian w pigułce także została przygotowana w formacie video, gdzie większość zmian możecie zobaczyć w akcji: