Aktualne pokolenie nastolatków raczej nie ma szans pamiętać odtwarzacza multimedialnego Winamp. Programik odpalany na blaszakach robił furorę i zna go prawie każdy urodzony przed 2000 rokiem. Bez odtwarzacza nie było mowy o słuchaniu muzyki. Hitem były oczywiście skórki.

Winamp został wyparty w drugiej dekadzie XXI wieku głównie przez serwisy streamingowe. Pojawiające się niczym grzyby po deszczu usługi online skutecznie zahamowały rozwój Winampa, a problemy właścicielskie były tylko gwoździem do trumny.

Winamp powróci?

Dla młodocianych spieszę z wyjaśnieniem: Winamp to program do otwarzania wszelkiego rodzaju utworów audio. Jego pierwsza wersja pojawiła się już w 1997 roku i była rozwijana do roku 2013, kiedy została wydana ostatnia stabilna wersja. Oczywiście najczęściej używany do odpalania .mp3, jednak obsługiwał także inne formaty (MIDI, MOD, MPEG-1, AAC, M4A, FLAC, WAV, czy WMA). Kiedy pojawiły się serwisy takie, jak znane nam dzisiaj Spotify czy Apple Music, Winamp stracił na wartości. Być może, gdyby właścicielsko wszystko się układało program błyskawicznie zostałby zamieniony w usługę online. Tak się jednak nie stało i program odszedł w zapomnienie.

tryb ciemny winamp

Teraz jednak ma szanse na powrót, bo nowy właściciel (AudioValley) szykuje jakąś niespodziankę. Na razie brak jest konkretów i daty premiery, jednak na stronie winamp.com pojawiły się pierwsze wzmianki i zapowiedzi.

winamp powraca scaled

Dzieje się coś wielkiego. Budujemy Winampa dla następnej generacji. Nie tylko zaktualizowany, ale całkowicie zremasterowany. Nowy Winamp łączy Cię z Twoją muzyką, gdziekolwiek jesteś. To przybliża Cię do artystów, których kochasz. To jest dom na Twoje ulubione podcasty muzyczne i stacje radiowe.

-możemy przeczytać na oficjalnej stronie programu.

Nie trzeba tutaj wielkich analiz, aby zrozumieć, że Winamp najpewniej wróci właśnie w wersji streamingowej. Będzie to oznaczało kolejnego konkurenta dla Spotify. I konkurent ten ma już wypracowaną markę, jednak czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości i w nowym pokoleniu? Będziemy śledzić aktualności i na pewno poinformujemy, jak tylko coś nowego się pojawi. A na koniec dla wszystkich boomerów: