Jesteśmy świeżo po debiucie mobilnego procesora MediaTek Dimensity 9200, który wprowadzi do smartfonów WiFi 7. Pierwsze urządzenia pojawią się na rynku jeszcze w 2022 roku, natomiast jest tu pewien konflikt.

Choć MediaTek często stawiany jest na pozycji niższej niż Qualcomm, Tajwańczycy wykonują kawał dobrej roboty, tworząc coraz lepsze jednostki obliczeniowe dla smartfonów. W grę nie wchodzą już jedynie modele dla budżetowców i średniaków. MTK rozpycha się coraz śmielej także w segmencie flagowym. Najnowszy SoC MediaTek Dimensity 9200 zdecydowanie skierowany jest do nieco droższych urządzeń. Co więcej, jako pierwszy zaoferuje wsparcie dla WiFi 7. Jest to o tyle ciekawe, że w sklepach próżno szukać innych sprzętów (np. routerów) obsługujących tę technologię. Standard wejdzie w życie za niecałe dwa lata. To oznacza, że wybór urządzenia z chipem Dimensity 9200 należy rozpatrywać stricte przyszłościowo. Nie zmienia to jednak faktu, że warto przyjrzeć się samej jednostce, która zapowiada się nad wyraz ciekawie.

R E K L A M A

WiFi 7

MediaTek Dimensity 9200 wprowadza do smartfonów WiFi 7, rozdzielczość 5K, a także UFS 4.0. To nie koniec świetnych wiadomości

MediaTek Dimensity 9200 został wykonany w 4 nm procesie technologicznym TSMC (N4P), co zwiastuje – teoretycznie – zmniejszony apetyt na energię w porównaniu do poprzednika. Jednostka składa się z czterech rdzeni Cortex-X3 taktowanych 3 GHz, trzech rdzeni Cortex-A715 z zegarem 2,85 GHz oraz czterech oszczędnych rdzeni Cortex-A510 pracujących z częstotliwością 1,8 GHz. Grafika to ARM Immortalis-G715, natomiast pamięć operacyjna to LPDDR5X działająca z przepustowością do 8,53 Mbps. Cieszyć może także zgodność z pamięcią na dane – UFS 4.1, a także dodatkowy procesor obrazu ISP Imagiq 890.

Jeśli zaś chodzi o obsługę ekranów. Mówimy o możliwości stosowania dwóch wyświetlaczy w rozdzielczości po 5K każdy przy 60 Hz lub WHQD 144 Hz. WiFi 7 zapewni transfer na poziomie do 6,5 Gb/s, ale znajdziemy tutaj także Bluetooth 5.3 oraz 5G z obsługą fal milimetrowych. Pierwsze smartfony z chipsetem MediaTek Dimensity 9200 pojawią się jeszcze w tym roku. Obstawiam, że w pierwszej kolejności będą to modele od producentów z Państwa Środka.

Qualcomm zrobi dla Windowsa to, co Apple dla macOS. Oto odpowiedź na układy serii M