Myśląc o zniszczeniu lub uszkodzeniu samochodu, z reguły ma się na myśli wypadek lub kolizję. Jednak wiele innych czynników może sprawić, że samochód trzeba będzie naprawić lub w ogóle nie będzie nadawał się on do użytku. Te ostatnie skutki może spowodować np. osuwająca się ziemia. Jak się uchronić przed takimi negatywnymi zjawiskami? O tym piszemy poniżej.

Gdzie istnieje ryzyko osuwania się ziemi?

Miejsce parkowania samochodu powinno się starannie dobierać. Oczywiście, jeśli masz swój garaż to ilość zagrożeń, jakie mogą uszkodzić Twój samochód, jest ograniczona. To właśnie tam pojazd będzie najbezpieczniejszy. Innym dobrym wyborem może być parking podziemny. To także taki teren, który przynajmniej z założenia, powinien być bezpieczny. Ogólnie wszystkie przeznaczone do parkowania miejsca można uznać za bezpieczniejsze od pozostawienia samochodu na przypadkowym obszarze.

Tereny górskie – uważaj gdzie parkujesz

Osuwająca się ziemia to zjawiska, na które szczególnie narażone są tereny górskie. Jeśli więc mieszkasz lub wybierasz się w góry, staraj się nie parkować przy zboczach czy stokach gór. Osunięcie się ziemi może tam wystąpić po prostu z przyczyn naturalnych. Nie muszą tego wywołać szczególne warunki atmosferyczne. Osuwająca się ziemia może przykryć w całości Twój samochód albo porwać go ze sobą. Jeśli tak się stanie, pojazd nadawać będzie się wyłączenie do zezłomowania.

Oczywiście równie duże ryzyko wiążę się z parkowaniem na różnego rodzaju skarpach. Zarówno tych górskich, jak i takich w pobliżu brzegów rzek, jezior czy morza. Tam również naturalne ruchy mogą doprowadzić do osunięcia się ziemi i zniszczenia Twojego samochodu.

Szkody górnicze

Kolejna sytuacja, która może powodować osuwanie się ziemi to szkoda górnicza. Niestety parkując samochód, nie masz możliwości sprawdzenia, czy pod danym miejscem w przeszłości prowadzono prace górnicze, a co za tym idzie, czy Twój samochód jest bezpieczny. Takie osuwiska, wynikające z prac pod ziemią następują nagle i nic ich nie poprzedza.

Inne zagrożenia dla zaparkowane samochodu

Osuwanie się ziemi może, ale nie musi, wynikać z różnych nagłych zjawisk pogodowych, takich jak np. intensywne opadu deszczu. Zbyt wysoki poziom wody zmienia się w powódź. Silny wiatr z kolei może powodować łamanie się drzew, gałęzi, a także przemieszczenia się różnych przedmiotów. Grad może nie zniszczy całkowicie Twojego pojazdu, ale może doprowadzić do tego, że konieczne będzie zamontowanie nowych szyb i skorzystanie z usług blacharza.

Ubezpieczenie samochodu

Niestety nie da się tak zabezpieczyć samochodu, aby mieć pewność, że nic się z nim nie stanie. Wszystkie wymienione wyżej zagrożenia mogą pojawić się w nawet tam i wtedy, gdzie nie będziesz się tego spodziewał. Możesz nie zdążyćprzestawić czy schować samochodu na czas. Dlatego tak ważne jest AC. Nie jest to dosłownie ubezpieczenie samochodu od osuwania się ziemi, ale w ramach AutoCasco możesz liczyć na pomoc, kiedy Twoje auto zostanie uszkodzone przez osuwającą się ziemię. Na Twój pojazd niestety także czekają także inne zagrożenia, takie jak np. kradzież. Chcesz mieć polisę na wypadek właśnie takich sytuacji?

Ubezpieczenie możesz wykupić w LINK4. Na stronie znajdziesz szeroką ofertę ubezpieczeń. Wyliczysz także wygodnie składkę, jaką będziesz musiał zapłacić, której wysokość zależy od zakresu ochrony. Przez Internet możesz wykupić ubezpieczenie. Oczywiście, jeśli wolisz, możesz też spotkać się z agentem osobiście lub porozmawiać przez telefon pod numerem 22 444 44 44 – wybór należy do Ciebie. W obu przypadkach zakupisz także interesującą Cię polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.