Technologie cyfrowe nie są już innowacyjnością, na którą stawiają firmy śmiało patrzące w przyszłość i szukające skutecznych sposobów na zwiększenie swojej konkurencyjności. Aktualnie cyfryzacja biznesu jest koniecznością, która w niedługim czasie będzie stanowiła podstawowy element funkcjonowania przedsiębiorstwa. A tym, co będzie decydowało o konkurencyjności, będzie nie tyle sam fakt cyfryzacji, a wybrane rozwiązania. Na czym dokładnie polega cyfryzacja firmy i dlaczego jest ona koniecznością?

Czym jest cyfryzacja firmy

W najszerszym pojęciu cyfryzacja firmy polega na stworzeniu infrastruktury informatycznej, która przy użyciu odpowiednich narzędzi pozwoli na zoptymalizowanie działań realizowanych przez firmę. Infrastrukturą tą jest zarówno sieć (Internet/Intranet/LAN), jak i urządzenia, za których pomocą są realizowane poszczególne zadania. Narzędziami są natomiast różnego rodzaju aplikacje i oprogramowanie służące do zarządzania procesami przedsiębiorstwa (np. systemy ERP, CRM itd.).

R E K L A M A

Oczywiście dzisiaj wiele firm i organizacji korzysta z technologii internetowych i komputerów. Nie wszystkie jednak wykorzystują pełny zakres możliwości, jakie daje cyfryzacja procesów biznesowych. Jest to bowiem możliwe tylko wtedy, gdy zastosowane zostaną rozbudowane rozwiązania w pełni dopasowane do potrzeb oraz profilu działania firmy. Co daje cyfryzacja? Przede wszystkim:

  • usprawnia komunikację wewnętrzną firmy
  • automatyzuje procesy produkcyjne i logistyczne
  • optymalizuje prace biurowe i administracyjne
  • przyspiesza realizację działań
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów
  • poprawia jakość obsługi klienta

Oczywiście zalet cyfryzacji procesów biznesowych jest o wiele więcej. Nie bez znaczenia jest również czynnik ekologiczny, czyli mniejsze zużycie papieru, tonerów itp. oraz bezpieczeństwo przechowywania danych firmy np. w chmurze, gdzie nie grozi nam ich utrata.

Dlaczego cyfryzacja firmy jest koniecznością

Biorąc pod uwagę cyfryzację państwowych organów podatkowych i administracyjnych, wprowadzenie technologii cyfrowych do biznesu staje się niejako koniecznością. Coraz więcej spraw formalnych związanych z funkcjonowaniem firmy należy bowiem realizować drogą elektroniczną.

W tym przypadku firmy, które działają dalej w oparciu o model analogowy, tak czy inaczej muszą wprowadzić przynajmniej minimum cyfryzacji do swojego przedsiębiorstwa. Warto w takiej sytuacji postawić już na kompleksowe rozwiązania w pełni dostosowane do potrzeb firmy. Obok zapewnienia sprawnej komunikacji elektronicznej pozwolą one także na optymalizację funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Na jakie oprogramowanie dla firm postawić?

Przy wdrażaniu rozwiązań z zakresu technologii cyfrowych warto dokładnie przemyśleć potrzeby przedsiębiorstwa i dopiero później szukać odpowiednich aplikacji i systemów. Istnieją oczywiście oprogramowania bardziej uniwersalne, takie jak enova365, które za sprawą swojej modułowej i skalowalnej konstrukcji można z łatwością dopasować do najbardziej specyficznych potrzeb. Przy czym warto jednak przy wdrożeniu tego typu systemów zdecydować się na wsparcie fachowców, którzy doradzą czy dany system faktycznie sprawdzi się w konkretnej sytuacji. A w razie potrzeby zintegrują oprogramowanie z istniejącymi już aplikacjami.