Vodylla to szczególna platforma streamingowa. Oferuje produkcje tylko z gatunku dokument. Do grona produkcji dla fanów polityki, historii i konfliktów zbrojnych dołączają dwa filmy dla entuzjastów popkultury.

Vodylla informuje o dwóch, nowych filmach: Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood oraz Tworząc fale. Sztuka kinowego dźwięku. Bardzo ucieszyła mnie ta informacja, bo brakowało mi wśród wielu produkcji, nastawionych na historię, politykę czy wojnę – czegoś bliższego moim zainteresowaniom. Tym razem zanurzymy się w świecie filmu. Będziemy mogli obejrzeć dokument o zawodzie kaskaderki oraz film, poruszający kwestie dźwięku w kinie.

Vodylla

Vodylla serwuje dwie produkcje dla fanów kina

Bohaterki dokumentu Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood, w reżyserii  Eleny Avdiji wykonują – bez zaskoczeń – zawód kaskaderek. Wpadają pod samochód, wskakują do pędzącego pociągu, płoną, walczą wręcz, spadają z wysokości… I wstają, gotowe do kręcenia tej samej sceny tyle razy, ile to jest konieczne. Kim są kobiety, które podejmują ryzyko, by widz – oglądając film, mógł przeżyć dreszczyk emocji? Co je motywuje do pokonywania ograniczeń ciała i umysłu – potrzeba uznania, uzależnienie od adrenaliny, czy duch rywalizacji w profesji zdominowanej przez mężczyzn?

W dokumencie zobaczymy ekscytujące sceny kaskaderskie z udziałem kobiet, począwszy od kina niemego, aż do współczesności. Poznamy kulisy ich pracy, która musi pozostać w cieniu. W filmie Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood Elena Avdija prezentuje kulisy pracy kaskaderek od początku kina, ale też porusza  zagadnienia dyskryminacji ze względu na płeć i utrwalania obrazu kobiety jako ofiary w przemyśle filmowym.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood i Tworząc fale. Sztuka kinowego dźwięku już dostępne w serwisie Vodylla

Z kolei drugi dostępny na Vodylli tytuł – Tworząc fale. Sztuka kinowego dźwięku to pełnometrażowy dokument w reżyserii Midge’a Costina, który pokazuje, jakie znaczenie dla przedstawianej na ekranie kinowym opowieści ma symfonia, na którą składa się filmowy dźwięk: muzyka, efekty specjalne i głos. Eksploruje historię, technikę oraz sztukę projektowania dźwięku od filmu niemego po współczesne produkcje. Swoim doświadczeniem dzielą się mistrzowie kina: George Lucas, Steven Spielberg, David Lynch, Ryan Coogler, Sofia Coppola, Ang Lee czy też Barbara Streisand i Robert Redford. Wybitni montażyści dźwięku, a wśród nich Walter Murch (Czas apokalipsy, Ojciec chrzestny), Ben Burtt (Gwiezdne wojny, Poszukiwacze zaginionej Arki) i Gary Rydstrom (Szeregowiec Ryan, Toy Story) opowiadają o dźwięku jako nośniku emocji, intensyfikującym wrażenia widzów, o wyobraźni, niuansach i rozwiązaniach technicznych pozwalających przekształcić obraz w poruszającą historię.

Spektakularne fragmenty filmów z komentarzem ludzi kina, zabawne anegdoty i spora dawka wiedzy o dźwięku, począwszy od Edisona i narodzin w 1877 roku fonografu, przez lata 20. XX wieku, kiedy powstały filmy Don Juan i Śpiewak jazzbandu, przez King Konga z 1933 roku pierwszego przykładu projektowania dźwięku i powojenne filmy hollywoodzkie, po osiągnięcia techniczne i związane z nimi eksperymenty w kinie od lat 70., dzięki którym do dzisiaj możemy zanurzać się w dźwięku.

Oba dokumenty już dostępne w serwisie Vodylla.