Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Halloween przygotowałem TOP 5 horrorów, które z całą pewnością przydadzą się podczas hucznego świętowania. Ostrzegam jedynie, że niektóre z pozycji mogą zjeżyć włosy na karku.

Muszę przyznać, że jestem wielkim miłośnikiem gier komputerowych, które potrafią umiejętnie budować napięcie oraz straszyć odbiorcę czymś kreatywniejszym od wyskakujących od czasu do czasu monstrów. Pewnie dlatego tak często narzekam na pojawiające się straszaki, ponieważ bardzo często żerują na utartych schematach wykreowanych przez branżę i nie wnoszą żadnych innowacji do skostniałych mechanizmów.

//dzisiaj na dailyweb

Na całe szczęście w ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami kilku śmiałych projektów. Należy pochwalić tutaj przede wszystkim ich kreatorów, którzy próbują podejść do tematu ze świeżymi pomysłami. Eksperymenty nie zawsze mają prawo się udać, więc tym bardziej doceniam niektóre studia za odwagę i próbę. Co tu dużo mówić, gry idealne na Halloween!

TOP 5 gier, które powinieneś sprawdzić podczas Halloween 

Od razu uprzedzam, że w swojej liście z pełną świadomością pominąłem największe hity. Serie Resident Evil, Silent Hill oraz Outlast znają prawie wszyscy, ponieważ od dawna utrzymują się w światowej czołówce najlepszych horrorów. Nie sztuką jest pisać o najpopularniejszych tytułach, prawda?  

halloween

Na rynku jest wiele pomniejszych straszaków, o których wielu graczy nie usłyszy, ponieważ gracze oraz branża skupi się głównie na gigantach. A szkoda, ponieważ niektóre perełki nie ustępują im kroku pod pewnymi względami. Powiem więcej, uważam, że każdy miłośnik powinien ograć w je swoim zaciszu domowym. A czy może być lepsza okazja do nadrobienia zaległości od zbliżającego się Hallowen? Nie wydaje mi się.  

The Mortuary Assistant 

Nie wyobrażałem sobie zacząć listy na Halloween od innej produkcji, ponieważ horror studia DarkStone Digital jest po prostu rewelacyjny. W produkcji wcielamy się w rolę pracownika kostnicy, który pewnej wyjątkowej nocy został wezwany do pracy. Głównym zadaniem gracza jest więc wykonywanie szeregu czynności związanych z balsamowaniem ciał. 

Na początku należy zagłębić się w mechanikę gry, ponieważ profesja bohatera nie jest tylko na pokaz. Grający naprawdę musi zadbać o ciała, wykorzystując dostępne w budynku narzędzia. W międzyczasie okaże się, że wykonywane obowiązki przestaną być największą trudnością do pokonania. Bohater stanie się świadkiem przerażających zdarzeń, które nie straszą przereklamowanymi wyskokami monstrów. Do tego należy dorzuć rewelacyjnie budowanie napięcie z fenomenalnym klimatem produkcji, który zakończy się wraz z kilkoma zakończeniami. 

 • Platforma: PC, Nintendo Switch 
 • Data premiery: 2 sierpnia 2022 roku 
 • Cena: 89,99 złotych 
 • Demo: Tak 
 • Polska wersja: brak 
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Don’t Be Afraid 

Polacy nie bawili się w tańcu i stworzyli grę o chłopcu porwanym przez psychopatę. Ratunek nie nadejdzie, dlatego jesteśmy skazani tylko na siebie. Ucieczka nie będzie jednak należeć do najprostszych zadań, ponieważ porywacz przygotował niebezpieczną grę, w której gracz musi wziąć udział. Oznacza to wiele prostych i przyjemnych zagadek do rozwiązania oraz wiele przerażających spotkań. 

W mojej ocenie największą zaletą gry jest przyjemność w pokonywaniu trudności napotkanych na drodze. Dla przykładu mogę podać wykorzystywanie przedmiotów poukrywanych w tajemniczym domu oprawcy – notatki pozwalają fabułę opartą na porywaczu. Do tego należy dołożyć wiele sekretów, które odkryją tylko najbardziej spostrzegawczy gracze. Być może dzięki nim uda się dziecku przetrwać i dotrzeć do wyjątkowego finału? Przekonajcie się sami już w Halloween! 

 • Platforma: PC, Nintendo Switch, Xbox One, PlayStation 4 
 • Data premiery: 17 grudnia 2020 roku 
 • Cena: 45,99 złotych 
 • Demo: tak, ale z inną historią (The First Toy) 
 • Polska wersja: jest 
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Amnesia: The Bunker 

O kolejnej odsłonie legendarnej serii napisałem tutaj pierwszy tekst, ponieważ był to w mojej ocenie ważny powrót weteranów. Poprzednia część zatytułowana Rebirth nie zrobiła na mnie większego wrażenia, więc obawiałem się o kontynuację. Jak się potem okazało, całkiem niepotrzebnie. Amnesia: The Bunker spotkała się z bardzo sympatycznym przyjęciem przez graczy oraz branżę.  

Produkcja wyróżniała się kilkoma elementami, które nierzadko były komplementowane przez fanów. Mówię tutaj o osadzeniu akcji w bunkrze z czasów pierwszej wojny, świeżym podejściu deweloperów do pewnych mechanik (rzucanie granatem) oraz zmieniającej się rozgrywce przy nowym podejściu. Mimo pozytywnego odbioru gra nie doczekała się wielkiej popularności, a słuch o niej szybko przeminął, dlatego postanowiłem umieścić ją na swojej liście.  

 • Platforma: PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4 
 • Data premiery: 6 czerwca 2023 roku 
 • Cena: 114,99 złotych 
 • Demo: Brak 
 • Polska wersja: brak 
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Darkwood 

Kolejna polska produkcja ląduje na mojej liście gier. Mogę śmiało powiedzieć, że Darkwood należy do horrorów nietuzinkowych, wyróżniając się na tle konkurencji nieszablonowym ujęciem kamery. Rozgrywkę obserwujemy bowiem z góry, coś na kształt rzutu izometrycznego, który bardzo dobrze znamy z gier RPG.  

Głównym zadaniem gracza jest przeżycie w nieustannie zmieniającym się świecie. Za dnia należy wybierać się do lasu na poszukiwanie materiałów, surowców oraz broni. Przy odrobinie szczęście natkniemy się na sekrety i zagadki. W nocy należy czuwać w swojej kryjówce, ponieważ w ciemnościach czai się zło. Z całą pewnością warto pochwalić Polaków za dodanie wyborów, które mają spory wpływ na Darkwood oraz jego mieszkańców.  

 • Platforma: PC, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 
 • Data premiery: 17 sierpnia 2017 roku 
 • Cena: 49,99 złotych 
 • Demo: Brak 
 • Polska Wersja: jest 
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

From The Darkness 

Kwintesencja horrorów na zakończenie mojej listy. From The Darkness na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się czymkolwiek wyjątkowym. Nie dajcie się jednak zwieść prostym grafikom prezentowanym w sieci, ponieważ kryją one jeden z lepszych straszaków wydanych kiedykolwiek przez małe i skromne studio.  

W produkcji większość czasu spędzamy na poruszaniu się po opuszczonym mieszkaniu. Na początku, jak zawsze w takich przygodach, wszystko wydaje się w porządku. Dopiero z czasem zaczynają dziać się prawdziwe cuda. Słowa godne pochwały dla twórców, którzy budują napięcie powoli, decydując się na proste i skromne zabiegi. Jest tylko jeden minus, gra jest po prostu za krótka. Wystarczy zaledwie godzina podczas tegorocznego Halloween.  

 • Platforma: PC
 • Data premiery: 30 marca 2021 roku 
 • Cena: 25,49 złotych 
 • Demo: Brak 
 • Polska wersja: Brak 
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Tak oto dobrnęliśmy do zakończenia listy gier na Halloween. Mam nadzieję, że pojawiła się w niej jakaś niespodzianka lub zaskakujący wybór. Przypominam, że nie tak dawno do usługi Xbox Games Pass trafił nowy-stary Dead Space. Warto rzucić okiem, bo to kawał solidnego straszaka! No i co? Pozostaje mi na koniec życzyć udanej zabawy podczas rozgrywki. Pamiętajcie tylko o zapaleniu światła, bo horrory potrafią dać w kość. Udanego Halloween!