RPG to gatunek, który raczej każdy kojarzy się z długimi wieczorami spędzonymi na wielogodzinnych sesjach przed komputerem. Nie jest to jednak zasadą i tytuły z owej kategorii można ogrywać również na urządzeniach mobilnych. Z racji, że na pewno znajdą się osoby pragnące spędzić czas na wykonywaniu zadań podczas przykładowej podróży pociągiem, przedstawiamy TOP 5 gier RPG na smartfony.

RPG

Numer 5: Assassin’s Creed Rebelion

Jeżeli ktoś kojarzy tytuł Fallout Shelter, to jeżeli umieścimy go w uniwersum Assassin’s Creed, otrzymamy właśnie Rebelion. W grze poznajemy bohaterów, których możemy wysyłać na poszczególne misje, dzięki którym zdobędą doświadczenie, jak i nowe umiejętności. Do dyspozycji otrzymujemy również kwaterę, która przypomina dobrze znane z Sheltera kafelki, które pełnią rolę pokoi.

Niecodzienna atrakcja dla fanów Assassin’s Creed – gra otrzyma własne whiskey

Każde pomieszczenie ma jakieś określone zadanie, zatem w jednym możemy składować uzbrojenie, a w innym szkolić naszych asasynów, aby stawali się coraz silniejsi. Oczywiście na to wszystko potrzebny jest czas, lecz jest to jeden z ciekawszych tytułów dla graczy, którzy szukają czegoś spokojnego, aby na chwilę oderwać się od codzienności na przykład podczas pracy.

R E K L A M A

Numer 4: The Binding of Isaac: Rebirth

Isaaca znamy dobrze z PC. Jest to gra bardzo wymagająca pod względem zręcznościowym. W tytule poruszamy się między pokojami, aby pokonywać nowo napotkanych przeciwników, jak na Roguelike przystało.

Podczas rozgrywki zdobywamy nowe umiejętności, dzięki którym nasz bohater może wystrzeliwać coraz to nowsze rodzaje amunicji oraz ulepszać swoje statystyki. Nasza postać w zależności od tego, jakimi mocami włada, zmienia swój wygląd i może powodować większą destrukcję otoczenia.
Oczywiście poza słabszymi przeciwnikami napotkamy również bardziej wymagających bossów, których zabicie jest odpowiednio nagradzane. Według twórców tytuł starcza na ponad 500 godzin rozgrywki, zatem jest to świetny zabijacz czasu. Gra słynie z licznych speedrunów, zatem jeżeli zwykłe przejście komuś nie wystarcza, może on spróbować swoich sił również w tej formie.

Numer 3: Pokémon GO

Może dla wielu być to sporym zaskoczeniem, jednakże tak, Pokémon GO jest zaliczany do gier RPG. Chyba każdy z nas kojarzy małe urocze stworki, które zbierało się jeszcze za dzieciaka czy to w postaci legendarnych Tazo czy też na gameboyach.

Jeżeli macie sentyment do tychże stworzeń, na pewno zaciekawi was swego czasu bardzo popularny odpowiednik ich kolekcjonowania, przygotowany z myślą o graczach mobilnych.
Gra korzysta z funkcji GPS, zatem mapą świata przedstawionego w rozgrywce jest nasze własne podwórko. Podczas poruszania się po okolicy będziemy napotykać różnego rodzaju stworki, które możemy oczywiście łapać za pomocą pokeballi.

Zdobędziemy je dzięki specjalnym punktom: Pokestopom, które przeważnie znajdują się przy charakterystycznych miejscach takich, jak pomniki, graffiti, tablice informacyjne itd. Możemy również pojedynkować się z innymi graczami, gdyż czy nawet brać udział w turniejach. Nasi podopieczni mają swoje statystyki, które decydują o tym, czy wygrana będzie po naszej stronie, czy też przeciwnika.

Osobiście bardzo przypadło mi do gustu się kolekcjonowanie bardzo rzadkich wariantów kolorystycznych Pokemonów, określanych w grze mianem „Shiny”. W tytule nie brak również eventów grupowych, takich jak Raidy, podczas których mamy możliwość zdobycia legendarnych pokemonów.

Wiek nie ma tutaj znaczenia, zatem brać udział w zabawie mogą zarówno gracze zaznajomieni z dobrze znanymi stworzeniami, jak i najmłodsi dopiero poznający ich świat.

Numer 2: Papers, Please

Na moment pisania tego artykułu, tytuł króluje na 1. miejscu w AppStore w kategorii RPG (jeżeli brać pod uwagę płatne tytuły). Papers, Please, czyli symulator pracownika kontroli granicznej w kraju Arstoczka.

Naszym zadaniem jest decydowanie o tym, czy dokumenty okazywane nam przez osoby chcące wjechać na teren naszego kraju, są prawdziwe i zgodne z wytycznymi, które otrzymaliśmy od przełożonych.

Poza standardowymi turystami czy osobami, które chcą dostać się na teren państwa ze względów zarobkowych, napotkamy również terrorystów, przemytników i inne ciekawe indywidua. Jeżeli dokumenty danej osoby nie zgadzają się, możemy poddać ją przesłuchaniu i zadecydować o jej aresztowaniu.

Każdego dnia, na koniec zmiany, nasz bohater rozliczany jest ze swojej działalności i otrzymuje on wynagrodzenie, które musi przeznaczyć na sprawy takie jak czynsz, jedzenie czy inne artykuły mające na celu pomóc przetrwać mu oraz jego rodzinie. Z racji, iż tytuł nie jest wymagający zręcznościowo, a raczej stawia na logiczne podejście do rozgrywki, jest to bardzo ciekawa pozycja na wszelkie podróże.

Numer 1: Genshin Impact

W ostatnim czasie Genshin kilka razy pojawił się na naszej stronie. Nie bez powodu, gdyż jest to jedna z ciekawszych pozycji na urządzenia mobile. To właśnie na tej platformie tytuł ten zdobył największe uznanie i rozpoznawalność.

Jest to przygodowy RPG, osadzony w krainie zwanej Teyvat. Przygodę rozpoczynamy od wybrania jednego z rodzeństwa, które zostało rozdzielone przez nieznane bóstwo, a następnie budzimy się na plaży, aby rozpocząć swoją wędrówkę, w celu odnalezienia drugiego z bohaterów. Podczas naszej podróży poznamy wiele innych postaci, którymi przy odrobinie szczęścia będzie nam dane zagrać. Wspominam o szczęściu, gdyż nowych podopiecznych możemy otrzymać jedynie dzięki losowaniu ich za specjalną walutę w grze, którymi są Primogems.

Tytuł posiada bowiem system gatcha i to dzięki niemu otrzymujemy specjalne bronie czy właśnie wyżej wymienionych bohaterów.

Świat, jaki przyjdzie nam zwiedzać, jest naprawdę spory i nie jest on pozbawiony aktywności, zatem można zapewnić sobie rozgrywkę na długie godziny. Do Genshina zbliża się właśnie wielka aktualizacja, która doda do gry nową krainę: Sumeru. Informacje na temat nowej wersji znajdziecie w artykule o nim na naszej stronie.

Na urządzeniach mobilnych gra sprawuje się naprawdę znakomicie pod względem płynności oraz przykuwa oko ciekawą szatą graficzną, którą ciężko podrobić. Jest to również ciekawa pozycja do gry ze znajomymi, gdyż produkcja oferuje możliwość kooperacji aż do 4 osób.
Zatem jeśli nudzi wam się w wakacje, a macie pod ręką jedynie smartfona, warto wypróbować ten tytuł.

Autor: Piotr Rochna