MIUI, jedna z najpopularniejszych nakładek na system Android ma już na karku kilkanaście lat. Wygląda na to, że Xiaomi uważa, że warto ją pożegnać. Co więcej, gigant z Państwa Środka może planować działania podobne do tych, na które zdecydowało się Huawei.

Digital Chat Station, leakster, który nie raz i nie dwa celnie typował przyszłe decyzje firm okołotechnologicznych, podzielił się z nami istotną informacją. Otóż chiński gigant przygotowuje całkiem nowy byt – MiOS. Czy to następca MIUI?

//dzisiaj na dailyweb

Na to wygląda, choć temat wygląda znacznie szerzej. Nie będzie to bowiem jedynie nakładka, która modyfikuje wygląd Androida, dodając do niego zmiany w interfejsie oraz nowe aplikacje. Xiaomi ma ochotę pójść dalej. Co ważne, nie będzie to dotyczyć jedynie smartfonów.

Xiaomi MiOS to nie następca MIUI, ale pełnoprawny system operacyjny dla smartfonów, komputerów, tabletów, a nawet samochodów

Xiaomi 13 5 1

Nie, nie jest to jeszcze oficjalna informacja. W zasadzie to jedynie przeciek, wniosek na bazie zarezerwowania przez Xiaomi znaku towarowego MiOS oraz domenty mios.cn w Chinach. Mało tego, na lokalnym rynku zagościły raporty związane z oprogramowanie MiOS w formie bety. Niby nic, ale można potraktować to jako zwiastun nadchodzących zmian.

To jednak nie koniec dostępnych informacji. Plotki sugerują, że Xiaomi nie chce po prostu wycofać się z MIUI, lecz całkowicie porzucić temat nakładki na Androida. Zamiast tego możemy spodziewać się ruchu podobnego do tego, jaki wykonało swego czasu Huawei. Mowa o przejściu na własną platformę systemową… tak jakby. Otóż MiOS miałoby bazować na AOSP (Android Open Source Project), tyle że mielibyśmy do czynienia z szerokim zasięgowo oprogramowaniem dla całej gamy urządzeń. MiOS działałoby zarówno na smartfonach, tabletach, zegarkach, jak i w pojazdach elektrycznych. Zapowiada się nad wyraz ciekawie, prawda?

Recenzja Xiaomi 13T – czy nowy smartfon wyróżnia się na tle konkurencji? Jeszcze jak

Choć uważam MIUI za bardzo ciekawy projekt i naprawdę kapitalną nakładkę, jestem ciekaw, jak Xiaomi podejdzie do tematu pełnoprawnego systemu operacyjnego. Biorąc pod uwagę to, że firma jest dziś okołotechnologiczna potęgą działającą w wielu segmentach, szansa na powodzenie takiego przedsięwzięcia jest ogromna.