Epic Games sfinalizował transakcję sprzedaży Bandcamp, co zaowocowało masowymi zwolnieniami.

Bandcamp to muzyczny sklep internetowy, jak również platforma do promocji przeznaczona głównie dla artystów niezależnych. Artysta, który chce sprzedać swoją muzykę poprzez Bandcamp, posiada własną mikrostronę, na której zamieszcza albumy lub pojedyncze utwory. Fani zapłacili artystom 1,19 miliarda dolarów za pomocą Bandcamp i 193 miliony dolarów w zeszłym roku.

//dzisiaj na dailyweb

Bandcamp został przejęty przez Epic w marcu 2022 roku za 273 miliony dolarów. Sklep z niezależną muzyką nie pobył zbyt długo pod rządami producenta i wydawcy gier z Cary w Północnej Kaliforni. Epic Games ogłosiło, że pozbędzie się Bandcamp w poście na blogu z 28 września, który ujawnił około 830 zwolnień w całej firmie.

Epic Games sprzedaje Bandcamp

Wczoraj, po sfinalizowaniu sprzedaży firmie licencjonowania muzyki Songtradr, Epic Games zwolniło około połowy pracowników Bandcamp. Wszystko za sprawą sposobu, w jaki Bandcamp zostanie przejęty. Obie firmy zgodziły się bowiem na „sprzedaż aktywów” Bandcamp, a nie na „sprzedaż akcji”. Oznaczało to, że Songtradr nabywał tylko technologię i platformę, a nie firmę jako całość, w tym jej personel. 

Epic nie zachował się wobec swoich pracowników za dobrze. Według dwóch byłych pracowników, ani dyrektor generalny Epic Tim Sweeney, ani nikt inny z wyższego kierownictwa Epic, nigdy nie odbył spotkania z pracownikami Bandcamp, na którym mogli zadawać pytania. Wciąż trwa spór związków zawodowych w Bandcamp z Epic, dotyczących warunków odejścia pracowników. Część załogi, która przeszła pod skrzydła Songtradr, nie będzie kwalifikowała się do odpraw Epic, pomimo ogromnych zmian warunków pracy. W momencie ogłoszenia sprzedaży, pracownicy do zwolnienia, zostali odcięci od wszystkich kanałów komunikacji w firmie, mimo pozostawania formalnie w strukturach firmy.

Steam się nie szczypie – otwarta walka z Epic? “F*ck Epic Games Store”

Nie jest jasne, co stanie się z Bandcampem w przyszłości. Songtradr deklaruje, że do utrzymania istniejących usług Bandcamp, a Epic, że będzie kontynuować współpracę z Bandcamp w Fortnite Radio i pozostanie inwestorem w Songtradr. Dalsze losy Bandcampa, zubożonego o połowę pracowników, nie rysują się jednak zbyt kolorowo.