Chiński producent elektroniki użytkowej, który od niedawna jest obecny także nad Wisłą, otrzymał właśnie prestiżową nagrodę w plebiscycie French Design Awards 2024.

Tecno to jedna z niszowych chińskich marek, które próbują osiągnąć sukces w Europie. Najczęściej obieraną ścieżką w takim przypadku wydaje się najprostszy sposób na zdobycie klientów – zaproponowanie jak najniższej ceny. Na poparcie mojej tezy przywołam model Tecno Spark Go 2024, którego wraz z ładowarką, słuchawkami i etui wyceniono na 449 złotych.

Nie zawsze jednak jest tak, że jedyną zaletę chińskich smartfonów jest niska cena. Spójrzmy na zwycięzcę tegorocznego plebiscytu French Design Awards, czyli Tecno Spark 20 Pro+, który zatriumfował w dwóch kategoriach.

Tecno Spark 20 Pro+ zwycięża w dwóch kategoriach

Dostępny na rynku od niecałych dwóch tygodni model wyposażony w ekran 6,78″ i główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 108 megapikseli zachwycił jury swoim nietuzinkowym wyglądem. To właśnie tekstura tylnej części urządzenia przykuwa uwagę i wyróżnia urządzenie na tle konkurencji. Spark 20 Pro+ oferuje aż cztery różne wykończenia: Temporal Orbits, Lunar Frost, Radiant Starstream oraz Magic Skin 2.0 Green.

Tecno nie zdecydowało się na przetłumaczenie wyżej wymienionych nazw. W dostępnych materiałach poszczególne style opisano w następujący sposób: Temporal Orbits to ponadczasowa, czarna elegancja, Lunar Frost opisano jako błyszczącą, nieoczywistą biel, Radiant Starstream ma symbolizować prawdziwą, złotą rozkosz, Magic Skin 2.0 to w 100% recyklingowana eko-skóra.
Tecno Spark 20 Pro+
Spark 20 Pro+ zdobył uznanie nie tylko ze względu na wygląd, lecz także zastosowane technologie. Jak wskazano w dość obszernej notce na stronie konkursu, producentowi udało się dostarczyć produkt klasy premium, który trafił do szerokiego grona odbiorców (dzięki niewygórowanej cenie). Podkreślono, że smartfon przypadł przede wszystkim do gustu użytkownikom pokolenia Z i charakteryzuje się wyrafinowaną estetyką kamer inspirowaną wszechświatem. Wyspę aparatów charakteryzuje symetryczny układ obiektywów i diody LED. Warto zwrócić uwagę, że bryła urządzenia wyróżnia się zakrzywioną pod unikalnym kątem 56,5°, ultracienką (7,55 mm) obudową i wagą 190 g, oferując idealne połączenie elegancji i komfortu. Thomas Brandt, rzecznik organizatora plebiscytu, tak skomentował przyznanie nagrody marce Tecno: 

To dla nas zaszczyt, że możemy docenić światowych projektantów poprzez French Design Awards, a więc społeczność, która wzmacnia ich głęboki wpływ na branżę projektową. Cieszę się, że mogę doświadczyć wyjątkowych cech konstrukcyjnych SPARK 20 Pro+. Obserwowanie niezwykłego połączenia wzornictwa i innowacji w ich produkcie jest ekscytujące.

Tecno Spark 20 Pro+

Jury zwróciło również uwagę na fakt, że Tecno poważnie podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju, oferując innowacyjne wykończenie w wersji Magic Skin 2.0. Materiał ten to silikonowa skóra drugiej generacji, dzięki której producent mógł zrezygnować z naturalnych materiałów, osiągając zerową emisję netto podczas procesu produkcyjnego. Dodatkowo Magic Skin 2.0 wedle zapewnień Tecno daje się w pełni przetwarzać i może zostać ponownie wykorzystany. Żeby tego było mało, eko-skóra posiada właściwości antybakteryjne.

Debiutuje Tecno Spark 20C. Tani smartfon z aspiracjami

Jak wspomniałem na początku wpisu, Tecno zostało nagrodzone w dwóch kategoriach: „Mobile Phones, Tablets and Wearables” oraz „Digital & Electronic Devices”. To jednak nie jedyne tego typu wyróżnienie na koncie chińskiej marki. W grudniu ubiegłego roku dwa inne smartfony otrzymały prestiżowe nagrody German Design Awards 2024. Docenione zostały wówczas modele CAMON 20 Premier 5G oraz składany PHANTOM V Flip 5G.

Muszę przyznać, że są to naprawdę bardzo ciekawe konstrukcje. Mam także nadzieję, iż nie będą to ostatnie wyróżnienia dalekowschodnich marek w tego typu konkursach. Zdecydowanie ciekawiej jest pisać o nowych urządzeniach docenionych za swój nietuzinkowy wygląd niż o kolejnych urządzeniach, które szczycą się jedynie niską ceną.