Rynek przenośnych odtwarzaczy muzyki stale rośnie. Ogólnie nastawiony jest na zaawansowane, jakościowe produkty, które pozwalają cieszyć się ekstra brzmieniem. Tangara to autorski projekt przenośnego odtwarzacza. Zmienicie w nim oprogramowanie, sprzęt, a nawet wykorzystacie do innych celów, bo słuchanie muzyki to dopiero początek.

Niedawno informowaliśmy Was o Walkmanie od FiiO. Pisaliśmy również o przenośnym odtwarzaczu od Sony i kilku innych ciekawych urządzeniach. Nie jest to coś dziwnego, ponieważ rynek ten stale się powiększa i przyjmuje nowych graczy.

//dzisiaj na dailyweb

Są to produkty nie tylko od znanych, dużych firm, lecz również amatorskie konstrukcje od prawdziwych geeków. Niedługo na portale finansowania społecznościowego trafi Tangara, najprościej mówiąc, iPod w świecie Open Source.

Tangara wygląda jak iPod

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć sukcesu iPoda. To kompaktowy i przenośny odtwarzacz audio, który zrewolucjonizował rynek. Zarówno sprzętu, jak i dostępu do muzyki jako usługi. Pierwszy model pojawił się 23 października 2001 roku. Ostatni model iPod Touch 7G, przypominający iPhone’a, pojawił się na rynku 28 maja 2019 roku. W maju ubiegłego roku pożegnaliśmy urządzenie, gdy Apple zaprzestało jego produkcji (prawdopodobnie na zawsze). Firma zastąpiła go oczywiście iPhonem.

Tangara

Tangara przypomina iPoda Classic ostatniej generacji. Ma ekran 1,8-calowy ekran TFT o rozdzielczości 160 × 128 pikseli. W obudowie (na zdjęciach pochodzi z druku 3D, ale sprzęt będzie jeszcze ulepszony) znalazło się miejsce dla kilku fizycznych przycisków i koła nawigacyjnego, co ciekawe, podobnego do tego z oryginalnego iPoda (pojemnościowy click wheel). Urządzenie oferuje slot na karty mikro.

Tangara

Tangara ma też akumulator o pojemności 2200 mAh, USB C, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm (200 mW przy 32 omach) oraz Bluetooth (obsługuje tylko kodek SBC). Sprzęt opiera się na mikrokontrolerze ESP32 z przetwornikiem cyfrowo-analogowym WM8523 i wzmacniaczem INA1620. Obsługuje 16-bitowy dźwięk przy 44,1 lub 48 kHz (DAC maksymalnie przy 24 bitach i 192 kHz).

Potęga sprzętu nie kryje się jednak w podzespołach (te na audiofilach wrażenia nie robią). Tangara to projekt stworzony przez zapaleńców z Cool Tech Zone, którym zależy na otwartości urządzenia i oprogramowaniu. Dzięki temu można podmienimy obudowę, podzespoły i właśnie oprogramowanie. Ta ostatnia propozycja pozwoli na dowolną modyfikację już istniejącego (poprzez dodawanie dodatkowych funkcji i aplikacji) lub wymianę na coś zupełnie nowego – bardzo dobrze znany w środowisku RockBox.

FiiO CP13 – nowa nadzieja dla Twoich starych i nowych kaset

Pewnie zastanawiacie się nad kosztem urządzenia. Twórcy wycenili go na około 249 dolarów (poniżej 1000 zł). Patrząc na podzespoły, to całkiem rozsądna cena za urządzenie, które można będzie w pełni modować. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, już niedługo w serwisie Crowd Supply ruszy dedykowana kampania finansowania społecznego.