Sztuczna inteligencja zasili wiele usług giganta z Mountain View. Tegoroczne Google I/O pokazuje, jak gigant wykorzysta modę na AI.

Google I/O zaczęło się od najbardziej modnego tematu tego roku (przynajmniej wg prowadzącego), czyli AI. Google chce wykorzystać sztuczną inteligencję do wspomagania swoich najważniejszych usług. Zapraszam na przegląd tego, jak AI będzie pomagać nam jeszcze bardziej oraz tego, jakie nowości na scenie sztucznej inteligencji wprowadzi silnik Google – PALM 2.

 

AI pomoże Ci pisać maile, edytować zdjęcia i wiele więcej

Na pierwszy ogień poszedł Gmail. Google zapowiada implementacje modeli językowych do swojej poczty. Na krótkiej wizualizacji obserwowaliśmy ewolucje z krótkich predefiniowanych wiadomości, do pełnej pomocy w tworzeniu maili za pomocą sztucznej inteligencji. Opcja tworzenia treści w edytorze Gmail będzie zawierać wszystkie opcje, do których przyzwyczaił nas Chat GPT.

Google Photos również zostaje wzbogacone o narzędzia sztucznej inteligencji. Magic Editor ma pomóc w edycji zdjęć. Poza wspomaganiem kadrowania, focusu i tego typu przewidywalnych funkcji, narzędzie ma też pomóc ze zdjęciami, które zostały przypadkowo przycięte. AI ma na podstawię dostarczonego obrazu wygenerować przycięte elementy.

AI2

Największy entuzjazm spowodował fragment poświęcony Google Maps. Zaprezentowano imersywne wizualizacje tras, które aplikacja będzie przygotowywać na bazie zdjęć Google Street View oraz napędzanego sztuczną inteligencją generatora wideo. Funkcja będzie dostępna do końca tego roku, ale jedynie w 15 wybranych miastach (m.in. w Londynie, Nowym Yorku i Chicago).

Google Workspace również doczeka się implementacji funkcji zasilanych AI. W głównej mierze będą to wbudowane w aplikacje popularne już narzędzia. Google Docs będzie proponował nam fragmenty tekstu, pasujące do tego co piszemy oraz będziemy mogli wygenerować potrzebne nam ilustracje z poziomu edytora prezentacji. Najbardziej innowacyjne wydają się nowe funkcje Google Sheets. Aplikacja będzie tworzyć odpowiednie tabele na bazie wprowadzonych danych.

PALM 2

Google zaprezentował również swoją odpowiedź na Google GPT – PALM 2. Konkurent ChatGPT ma wyróżniać się przede wszystkim funkcjami offline. Zapowiedzi zachwalają też, zasób informacji, które PALM 2 będzie posiadać. Wg firmy PALM 2 zdał testy lekarskie i ma pomóc w pracy lekarzy (czyżby doktor Google dostał awans). Nowy model językowy nie jest jedynym generatorem treści zaprezentowanym na tegorocznym Google IO. Producenci pochwalili się współpracą z firmami trzecimi i dostarczaniem im generowanych przez AI wizualiów za pomocą Google Cloud.

 

AI3


Narzędzie Bard ma z kolei być pomocą w pracy programistów. Do inteligencji wgrano ok. 20 najważniejszych języków programowania. Poza zwykłym pisaniem kodu linijek oraz uzupełnianiem programów, Bard ma też służyć jako nauczyciel, tłumacząc, jak należy napisać poszczególne proste aplikacje. Jest to dobra informacja nie tylko dla tych, którzy chcą się nauczyć C++, ale też dla humanistów, którzy mają dość, informatyków żartujących, że stracą prace.

Google to jednak wyszukiwarka

Google zaprezentował również nowości w kwestii swojego najważniejszego produktu – wyszukiwarki. Google idzie śladem Bing i prezentuje AI podsumowujące dane wyszukiwania. To narzędzie nie działa na osobnych czatach, a ma generować dodatkowe informacje przed wyszukiwanymi linkami. Podobnie do produktu Microsoftu, wyszukiwarka Google będzie zapamiętywać daną sesję i odpowiadać na powiązane z nią pytania.

Większość omówionych funkcji będzie dostępna jeszcze w tym roku. Podsumowując pokaz dotyczący AI, mogę to skwitować słowami – Google goni. Mam wrażenie, że firma nie zaprezentowała niczego rewolucyjnego, tylko przebiera funkcje dostępne już u konkurencji jako wielkie wydarzenie. Nie winie ich za to zaprezentowane przez nich narzędzia staną się powoli standardem i miło, że będzie można z nich korzystać z poziomu aplikacji, z których się zwyczajnie korzysta (tak patrzę w Twoją stronę Bing).

 

Hybrid Workplace Experience Centre otwarte w Warszawie! To pierwsze w Europie i drugie na świecie takie miejsce