Zestawienie ze sobą automatycznych robotów sprzątających, odkurzaczy autonomicznych dostępnych na rynku, 9 modeli w jednym miejscu.

Kilka osób w redakcji posiada roboty sprzątające i na własnej skórze mogliśmy się przekonać, co mogą one dać. Chodzi oczywiście o oszczędność czasu. Mieliśmy również kilka okazji do przetestowania sprzętu od różnych producentów. Dziś jednak przygotowaliśmy zestawienie 9 modeli dostępnych na naszym rynku, aby wybór mógł być nieco łatwiejszy. Porównaliśmy je w kilku kategoriach, które z naszej perspektywy będą najważniejsze dla użytkownika takiego urządzenia, a są to: poziom hałasu, czas pracy/czas ładowania, wysokość urządzenia, pojemność zbiornika na kurz, system szczotek.

iRobot Roomba i7
iRobot Roomba i7

Robotów sprzątających na rynku jest coraz więcej i jednocześnie stają się coraz bardziej atrakcyjne cenowo. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jest to urządzenie, które będzie wiedziało dość sporo o naszym domu oraz trybie życia. Warto więc 2 razy zastanowić się nad zakupem urządzenia od podejrzanego producenta, któremu powiemy sporo o naszym życiu. Temat jest bardzo szeroki, ale z grubasza warto patrzeć na te urządzenia, które dostępne są w oficjalnej dystrybucji na naszym rynku. Przynajmniej w teorii muszą w tym momencie spełniać zasady ustalone przez UE.

Ecovacs Deebot T9
Ecovacs Deebot T9

Podczas rozważania zakupy odkurzacza automatycznego warto też pamiętać o tym, że nie jest to strikte zamiennik zwykłego odkurzacza na kablu. Chcąc nie chcąc, chociażby ze względu na swoje gabaryty takie urządzenie nigdy nie będzie miało (przy aktualnym stanie technologii) takiej mocy jak klasyczne odkurzacze na kablu lub nawet te pionowe (aczkolwiel do tych im całkiem blisko). Siła takiego odkurzacza automatycznego drzemie w regularnym sprzątaniu. Nie zastąpi on zwykłego odkurzacza, jeśli będzie używany w takim samym harmonogramie. Robot sprzątający powinien sprzątać wtedy, kiedy my mamy inne zajęcia, będzie robił to regularnie, będzie naprawdę czysto, a po zwykły odkurzacz będziemy sięgać naprawdę rzadko. Wiem, co mówię, sam posiadam kota i odkurzacz daje

Roborock S6 Max V
Roborock S6 Max V

W naszym porównaniu specjalnie nie odnoszę się do mocy urządzeń. Jest to parametr tak samo magiczny, jak czas pracy na baterii w laptopie czy telefonie lub spalanie w samochodzie. Każdy producent może podawać to w inny sposób, w innych jednostkach lub mierzone w innym miejscu np. przy silniku, a nie przy szczotkach. Zamiast tego pojawiła się kategoria związana ze szczotkami, ponieważ to one zbierają najwięcej zanieczyszczeń. Im więcej, tym lepiej, dodatkowo z doświadczenia wiem, że gumowe zbierają o wiele lepiej niż te z włosiem. Każdy z odkurzaczy posiada również obracające się szczotki przy krawędzi pozwalające zagarniać tak, aby środkowa szczotka lub szczotki wyłapały zabrudzenia, czy jest to jedna taka zagarniająca szczotka, czy dwie nie ma większego znaczenia, ponieważ odkurzacz i tak przejedzie po całej powierzchni, stąd tego elementu również w zestawieniu nie ma. Podobnie jak wagi, to bardzo mało istotny parametr.

Tefal Xplorer 95
Tefal Xplorer 95

W zestawieniu nie jest również brana po uwagę funkcja mopowania. Mam z nią niezbyt przyjemne doświadczenia w kontekście czystości. Według mnie bardziej powinno się to nazywać funkcją odświeżenia i to też nie zawsze. To nie jest ta, że jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, po prostu nie widzi mi się to, że cała powierzchnia zostanie wytarta bez wyczyszczenia tej nakładki. Taki sam problem mają odkurzacze pionowe z przystawkami do mopowania. No cóż, tutaj jeszcze czekamy na innowacje :)

Do rankingu wybraliśmy modele (w kolejności alfabetycznej):

  • Deebot T9 – Ecovacs
  • Roomba i7 – iRobot
  • Roomba j7 – iRobot
  • S6 Max V – Roborock
  • S7 – Roborock
  • S9 Alpha UV  – Viomi
  • Vacuum-Mop Pro – Xiaomi
  • Xplorer s75 – Tefal
  • Xplorer s95 – Tefal`

W każdej kategorii przydzielane będą punkty od 10 w dół. 10 to lider w danym parametrze. Każda kategoria będzie zawierała komentarz odnośnie wyników. Najlepszy odkurzacz zostanie wybrany na podstawie sumy punktów zdobytych we wszystkich kategoriach. Tego typu porównanie będzie najbardziej przydatne ponieważ każdy będzie mógł stwierdzić co jest dla niego ważne i może przyznałby dodatkowe punkty, a za co na przykład odjął.

Poziom hałasu podczas pracy

To istotna kategoria, jeśli odkurzacz ma działać w trakcie tego, gdy przebywamy w domu im mniej dB tym lepiej. Im bliżej granicy 70 dB, tym można powiedzieć, że jest bardziej uciążliwy. Ważny parametr, zwłaszcza gdy ktoś pracuje z domu.

Screenshot 2022 01 30 at 19.42.14

Komentarz tutaj wydaje się zbędny, najmniej dB dostaje najwięcej punktów. Tefal Xplorer tutaj króluje, zaraz za nim iRobot Roomba i7, podium zamyka Viomi S9

Czas pracy oraz ładowania

Ten parametr będzie istotny jeśli rozważamy jak sporą przestrzeń jesteśmy w stanie na jednym ładowaniu wysprzątać. Warto jednak pamiętać, ze czas łądowania również jest ważny. Jeśli robotowi zabraknie energii w baterii to wróci do stacji się doładować. Wszystkie modele gdy się doładują wracają i kontynuują wcześniejsze zadanie.

Screenshot 2022 01 30 at 19.43.13

Xplorer s95 zajął pierwsze miejsce w tej kategorii, zaraz za nim Viomi S9 oraz ex aequo iRobot Roomba i7 wraz z Xplorer s75. Przyznawałem tutaj punkty za czas pracy oraz stosunek czasu pracy do czasu łądowania. Kategorycznie Deebot T9 wypada tutaj kiepsko, czas ładowania to aż 390 minut. Scenariusz z doładowaniem podczas sprzątania będzie tutaj raczej długi, warto jednak zwrócić uwagę na prawie 3h działania po całkowitym naładowaniu.

Wysokość

Im niższy robot tym lepiej, wjedzie w większą ilość miejsc, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że utknie pod meblami oraz że się poobija. Najwyższy punkt robotów to często czujnik, nie jest w takim razie w stanie wykryć krawędzi, w które może uderzyć jego obudową. Nic mu się nie stanie, ale z racji tego, że ten sprzęt będzie użytkowany regularnie i często narażony na takie samo uszkodzenie to szybko się porysuje i powyszczerbia.

Screenshot 2022 01 30 at 19.55.55

iRobot Roomba J7 wygrywa, jest sporo niższy od drugiego na liście Deebota T9, podium zamykają Roomba i7 na równie z Vacuum Mop Pro od Xiaomi. Najgorzej wypada Tefal z wysokością swoich robotów 10 cm, to dla mnie taki MAX, bardzo częsta wartość np. przestrzeni pod szafkami, osobiście unikałbym wyższych robotów lub pomierzył mieszkanie przez finalną decyzją.

Pojemność zbiornika na kurz

Tutaj sprawa nieco się komplikuje, coraz popularniejsze stają się stacje posiadające dodatkowy zbiornik. Odkurzacz wraca do stacji się naładować i przy okazji jego zbiornik jest opróżniany. Stację taką opróżniamy o wiele rzadziej. Producenci nie podają ich pojemności, zamiast tego na ile dni ona może wystarczyć przy założeniu codziennego sprzątania. Tutaj jednak podobnie jak w przypadku spalania w samochodzie. Jest to kwestia indywidualna, u kogoś, kto ma psa gubiącego sierść, baza zapełni się szybciej, podobnie jak sam zbiornik w robocie. Pewne jest jednak to, że starczy na o wiele dłużej.

Screenshot 2022 01 30 at 20.04.07

Wygrywa iRobot Roomba j7 posiadając największą bazę, zaraz za nim iRobot Roomba i7 oraz Deebot T9, podium zamyka Viomi S9

Szczotki

Jeden z najważniejszych elementów. Tak jak wspomniałem we wcześniejszej części rankingu, im więcej, tym lepiej oraz gumowe czyszczą powierzchnie lepiej niż te klasyczne, z włosiem. Szczotka może być również z włosiem osadzonym na gumowej podstawie jednak benefit gumy odczujemy jedynie przy wyższych dywanach.

Screenshot 2022 01 30 at 20.12.26

Tutaj iRobot deklasuje konkurencje, na pierwszym miejscu Roomba i7 oraz Roomba j7 ze względu na dwie gumowe szczotki główne. Na drugim miejscu Roborock S7 z jedną gumową i nie ma 3 miejsca, cała reszta posiada właściwie taką samą szczotkę z włosiem.

Wyniki zestawienia

Po zsumowaniu punktów z wcześniejszych kategorii sytuacja wygląda następująco:

Screenshot 2022 01 30 at 20.15.15

1 miejsce zajmuje iRobot Roomba i7, 2 miejsce iRobot Roomba j7, trzecie miejsce Tefal Xplorer s95.

Mam nadzieję, że ten ranking pomoże Ci się rozeznać w rynku automatycznych odkurzaczy. Przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami dostępnymi w sieci. Każdy model posiada jakieś specyficzne funkcje w samym urządzeniu lub w aplikacji, warto wiedzieć jakie, mogą okazać się przydatne właśnie dla Ciebie. Warto też pamiętać, że każdy producent używa innych algorytmów sterujących robotem zarówno pod względem schematu odkurzania, jak i rozpoznawania przeszkód. Tutaj podkreślę ponownie, aby zapoznać się z recenzjami, które pokazują, jak działa dane urządzenie. Ostatnią radą jest sprawdzenie dostępności części eksploatacyjnych jak szczotki czy filtry.