Biografi Steva Jobsa powstały dziesiątki jeśli nie setki. Niemalże każda zaczyna się od tego jak Steve Jobs w duecie ze Stevem Wozniakiem stworzyli Apple w garażu, który był siedzibą firmy. To jednak zna każdy. Co się wydarzyło później – też wiemy. Steve Jobs stworzył technologicznego kolosa, a jego śmiałe wizje rozwijane są do dzisiaj.

Nie wiem, jak szybko to zleciało, ale od śmierci Jobsa mija własnie 10 lat. A wydaje się jakby to było 3-4 lata temu. Z tej okazji Apple przygotowało specjalną odsłonę swojej głównej strony apple.com, a także udostępniono film, który wspomina Steve’a i jego historię.

Zdjęcie Steve'a Jobesa

Apple wspomina Steve’a Jobsa

Kiedy jeszcze Steve Jobs żył, nie dane było mi używać żadnego sprzętu Apple poza iPodem, który zresztą dostałem w prezencie. Teraz, kilka lat później, nie wyobrażam sobie życia bez sprzętu z logo nadgryzionego jabłuszka, a wśród znajomych określany jestem jako „iBicki”, ot tak. To właśnie przeczytanie biografii Steve’a napisanej przez Waltera Isaacsona wprowadziła mnie w świat Apple, a zamiłowanie do poznawania historii Jobsa stało się manią.

Nie wiemy, jak dzisiaj wyglądałby świat technologii, a przede wszystkim kominikacji, gdyby nie stworzenie pierwszego iMaca, a już na pewno pierwszego iPhone’a w 2007 roku. Dotykowy smartfon wyznaczył kierunek rozwoju dla telefonów na następne pokolenie, bo do dzisiaj nic bardziej przełomowego nie wymyślono.

Śmiem nawet twierdzić, że skok technologiczny w branży mobile pomiędzy 2007 a 2011 rokiem, kiedy Steve Jobs zmarł, jest większy niż między jego śmiercią a 2021. Po śmierci Jobsa coś się zatrzymało w przypadku Apple. Mam wrażenie, że firma straciła tę odwagę, którą miał Steve w swoich pomysłach, a dopiero teraz zaczyna odkuwać się po śmierci jednego z założycieli.

Wizjoner z pasją

Steve Jobs nie miał łatwego życia, bo niedługo po urodzeniu (w 1955 roku) został adoptowany przez Clarę i Paula Jobsów. Z tego też powodu warto docenić jego późniejsze dokonania, które pokazują, że każdy ma na tym świecie szanse. Karierę zawodową zaczynał m.in. w Atari, gdzie ze Stevem Wozniakiem zajmowali się wieloma projektami.

Pamięć jest nieadekwatna do tego, co jest w naszych sercach: bardzo za nim tęsknimy.
Byliśmy błogosławieni, że mamy go za męża i ojca.

– czytamy w oświadczeniu rodziny Jobsów.

Kiedy w 1976 roku zakładali Apple, niewiele osób wróżyło im sukces. Nikt na pewno nie przewidział (poza zapewne Jobsem) takiego sukcesu, jaki powstał na podwalinach garażowej firmy. Pierwszy komputer Apple I nie odniósł zbyt wielkiego sukcesu, jednak pozwolił zaistnieć duetowi w branży komputerowej. Dopiero jego odświeżona wersja, czyli Apple II zbudowany rok po założeniu firmy, odniósł ogromny sukces, który na dobre zakotwiczył Apple w grupie firm technologicznych.

Tak wyglądały początki Jobsa, jednak tekst ten nie jest biografią legendy, a jedynie wspomnieniem osoby, która milionom ludzi na całym świecie ułatwiła życie. Problemy zdrowotne Steve’a Jobsa zaczęły się w 2004 roku i już wtedy było wiadomo, że łatwo nie będzie, bo diagnoza była jednoznaczna – rak trzustki. Operacja usunięcia nowotworu pozwoliła mu „kupić” sobie trochę czasu, a choroba zaczęła wracać 5 lat później w nowej odsłonie, kiedy konieczne było przeszczepienie wątroby.

Pod koniec sierpnia 2011 Steve Jobs zrzekł się stanowiska CEO firmy Apple, a media jako przyczynę podawały problemy zdrowotne. 5 października 2011 roku Steve Jobs zmarł w swoim domu. Oficjalną przyczyną śmierci było zatrzymanie oddechu wywołane pośrednio nawrotem nowotworu trzustku.

Zachęcam do zagłębienia biografii Steve’a Jobsa, bo to historia nie tylko wizjonera, ale przede wszystkim człowieka.


Posłuchaj nas!