Gaming rządzi się swoimi prawami – ogromne znaczenie ma komfort rozgrywki. Żeby go zapewnić, trzeba zadbać nie tylko o dobry komputer stacjonarny, ale też o odpowiednie akcesoria, które są czymś więcej, niż tylko dodatkiem. Jak wybrać komputer gamingowy? Jakie peryferia oraz akcesoria warto zakupić?

Czy warto samodzielnie złożyć komputer gamingowy?

W sprzedaży znajdziemy gotowe zestawy gamingowe – wystarczy je kupić i cieszyć się rozgrywką. W większości przypadków nie jest to zły wybór, choć czasami zdarzają się wyjątki, czyli komputery ze źle dobranymi podzespołami. Jeśli mamy odrobinę chęci oraz podstawową wiedzę techniczną, to warto rozważyć samodzielne złożenie komputera do gier. W ten sposób dostosujemy poszczególne podzespoły do naszych preferencji i zadbamy o atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Możemy też zasugerować się gotowymi rankingami sprzętu do gier: https://gaming.komputronik.pl/kategoria/rankingi/.

Komputer do gier – najważniejsze podzespoły

Wszystkie podzespoły komputera do gier są istotne, ale najważniejsze części to procesor oraz karta graficzna. Dobre CPU powinno być szybkie. Warto wybrać model oparty na nowoczesnej architekturze, z odblokowanym licznikiem. Dokupując dobre chłodzenie oraz markową pastę termoprzewodzącą możemy podkręcić częstotliwość obrotów, przyspieszając działanie procesora. CPU to inwestycja na lata – ta część rzadko się psuje, przez co nie powinniśmy na niej oszczędzać!

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku karty graficznej, choć jeśli zależy nam na rozgrywce w najnowsze tytuły, to GPU trzeba wymieniać raz na kilka lat. Najważniejsze parametry techniczne to częstotliwość taktowania rdzenia oraz pamięci, choć duże znaczenie mają też inne, specjalistyczne kwestie. Wybierając kartę graficzną do komputera warto zerknąć na ranking kart graficznych do gier: https://gaming.komputronik.pl/g/najlepsze-karty-graficzne-do-gier-ranking/. To świetna wskazówka – dzięki niej znacznie łatwiej wybierzemy właściwe GPU.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Jak wybrać monitor gamingowy?

Monitory gamingowe powinny odznaczać się wysoką jakością obrazu (szczególnie w zakresie kontrastów barw) oraz dużą częstotliwością odświeżania. Obecnie standardem są monitory gamingowe 144 Hz – ich zakup faktycznie poprawia płynność rozgrywki, o ile komputer pozwala na osiągnięcie co najmniej 120 klatek na sekundę. Oczywiście możemy też kupić dużo tańsze urządzenie, w tym zwykły ekran biurowy, ale różnica w jakości wyświetlanego obrazu będzie niestety widoczna gołym okiem. Przed zakupem warto przejrzeć ranking monitorów gamingowych 144 Hz – okazuje się, że w sprzedaży znajdziemy dobre ekrany komputerowe do gier w zaskakująco atrakcyjnych cenach!

Klawiatura, myszka i inne akcesoria dla graczy

Dobry komputer gamingowy oraz monitor do gier to dopiero połowa sukcesu – równie istotne są peryferia, czyli klawiatura, myszka, słuchawki, głośniki oraz pozostałe dodatki. Większość graczy decyduje się na modele gamingowe, ale możemy też przecież grać na zwykłym sprzęcie. Czy różnice między tymi kategoriami są znaczące? Czy warto zainwestować w akcesoria dla graczy?

Myszka gamingowa

Myszka gamingowa to obowiązkowe wyposażenie każdego stanowiska gracza. Zwykłe myszki biurowe są powolne, niewygodne i często się psują. Różnice rzeczywiście są bardzo duże – mogą one wpłynąć na rezultat rozgrywki. Zresztą myszki gamingowe często posiadają przydatne funkcje, takie jak dodatkowe przyciski oraz możliwość łatwego regulowania DPI.

Jaka klawiatura dla gracza – mechaniczna czy membranowa?

Większość graczy decyduje się na mechaniczne klawiatury gamingowe z dodatkowymi funkcjami, takimi jak oświetlenie oraz przyciski. To dobre rozwiązanie, które zapewni wysoki komfort rozgrywki, ale jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy również postawić na zwykłą klawiaturę mechaniczną. Najbardziej budżetowym rozwiązaniem są klawiatury membranowe. Pracują ciszej, ale też częściej się psują, są dużo wolniejsze i mniej wygodne.

ranking kart graficznych

Słuchawki i głośniki

Dźwięk w grach jest równie ważny, co obraz. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości słuchawki gamingowe – najlepiej nauszne i wyposażone w mikrofon. Dobrym pomysłem jest też zakup głośników, które przydają się podczas dłuższych sesji z grą, a także do słuchania muzyki i oglądania filmów.

Artykuł sponsorowany na zlecenie Komputronik